MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zorza polarna widziana z Podkarpacia. Mamy pierwsze zdjęcia. Ależ widok!

Marcin Radzimowski
Marcin Radzimowski
Zorza polarna widziana 10 maja 2024 roku w Tarnobrzegu
Zorza polarna widziana 10 maja 2024 roku w Tarnobrzegu Radosław Delimata
Niebo w odcieniach różu, fioletu i błękitu - taki piękny widok natura zafundowała mieszkańcom Podkarpacia w piątek, 10 maja wieczorem. Niektórym udało się sfotografować to niecodzienne zjawisko, mamy pierwsze zdjęcia. A może i wam udało się uwiecznić zorzę polarną?

Zorza polarna nad Podkarpaciem

Zorzę polarną ostatnio można było podziwiać we wrześniu i listopadzie ubiegłego roku, także w naszym regionie. Wtedy widziana była głównie w czerwieni. Tym razem - w piątek, 10 maja zorza widziana na Podkarpaciu miała kolory różowo-czerwono-zielone. Sporo osób zdołało uchwycić ten wyjątkowy widok, zdjęcia wykonał między innymi Radek Delimata, fotograf z Tarnobrzega. Zobaczcie w galerii jego zdjęcia.

A może wam udało się sfotografować zorzę polarną? Prześlijcie zdjęcia na [email protected] lub w wiadomości na Facebooku Echo Dnia Podkarpackie.

Główne przyczyny zorzy polarnej to następujące czynniki:

  • Wiatr słoneczny: Cząstki naładowane elektrycznie, głównie elektrony i protony, są emitowane ze Słońca jako tzw. wiatr słoneczny. Kiedy te cząstki docierają do atmosfery Ziemi, oddziałują z cząstkami atmosferycznymi.
  • Linie pola magnetycznego Ziemi: Ziemia ma silne pole magnetyczne, które prowadzi cząstki wiatru słonecznego w kierunku biegunów magnetycznych.
  • Oddziaływanie z atmosferą: Gdy naładowane cząstki wiatru słonecznego docierają do atmosfery Ziemi w okolicach biegunów, oddziałują one z cząstkami atmosferycznymi, co powoduje emisję światła. To światło jest widoczne jako zorza polarna.
  • Barwa zorzy polarnej: Barwa zorzy polarnej może być różna i zależy od rodzaju gazów w atmosferze, z którymi oddziałują cząstki wiatru słonecznego. Zorza może mieć różne odcienie, takie jak zielony, różowy, czerwony, niebieski i fioletowy.
od 12 lat
Wideo

Nowy pistolet MPS z Fabryki Broni "Łucznik"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie