MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zostanie nam scena

/ZS/
Dyrektor muzeum Lucyna Mizera zaprezentowała wczoraj realizację projektu "Transkultura - Rok Ukrainy na Podkarpaciu".
Dyrektor muzeum Lucyna Mizera zaprezentowała wczoraj realizację projektu "Transkultura - Rok Ukrainy na Podkarpaciu". Z. Surowaniec

- Nie było drugiego takiego miasta w Polsce, które by zorganizowało tyle imprez, wystaw, seminariów i koncertów związanych z prezentacją kultury ukraińskiej, ile ich było w Stalowej Woli - stwierdziła Lucyna Mizera, dyrektor muzeum w tym mieście. Miastu się to opłaciło, otrzymało od Unii sprzęt wart kilkaset tysięcy złotych. Największą wartość ma olbrzymia plenerowa scena z nagłośnieniem.

Dobiega końca realizacja projektu "Transkultura - Rok Ukrainy na Podkarpaciu". To inicjatywa Urzędu Miasta, zrealizowana we współpracy z muzeum, Miejskim Domem Kultury, Wyższą Szkołą Ekonomiczną i Szkołą Muzyczną. - Sądzę, że pozyskane z Unii blisko 700 tysięcy złotych zostało właściwie wykorzystane. Imprezy kulturalne stały na najwyższym poziomie. Pokazaliśmy, że z relacji polsko-ukraińskich można wiele czerpać. Tym bardziej że otwierają się przed nami perspektywy dalszej współpracy w dziedzinie turystyki kulturalno-biznesowej.

Do najważniejszych imprez zorganizowanych w Stalowej Woli zaliczyć można wystawę "Piękny Lwów" oraz koncert muzyki klasycznej. Po raz pierwszy została udostępniona wówczas niezwykła, ponadośmiometrowa Panorama Miasta Lwowa, wykonana w 1929 roku, na Powszechną Wystawę Krajową. Odbyły się promocja książki "Rozwadowscy - założyciele miasta Rozwadowa" oraz warsztaty polsko-ukraińskie "Ekonomia w kulturze - kultura w ekonomii". W listopadzie został uruchomiony Punkt Informacji Transgranicznej.

Kolejne imprezy to: wystawa "Kultura trypolska", konkurs "Autoportret" dla wyższych szkół artystycznych, Ukraiński Weekend Filmowy, wystawa "Kultura Żydów galicyjskich". W najbliższych dniach ukraińska kultura zostanie pokazana w Stalowej Woli na imprezach nazwanych "Razem z Ukrainą", z udziałem między innymi Teatru "Woskriesinnia" ze Lwowa.

Dzięki projektowi z magazynów lwowskich muzeów zostały wydobyte dawno nie pokazywane zabytkowe kolekcje, należące do kultury polskiej. Efektem programu jest także to, że we Lwowie Stalowa Wola stała się miastem znanym. - Ten projekt się udał - stwierdził z satysfakcją prezydent miasta Andrzej Szlęzak podczas wczorajszego podsumowania w Wyższej Szkole Ekonomicznej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie