Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zróbcie parkingi dla rowerów!

Grzegorz LIPIEC
To częsty obraz przy tarnobrzeskich szkołach, gdzie uczeń ma ograniczony wybór do pozostawienia swojego roweru. Na zdjęciu widok sprzed Gimnazjum numer 1 w Tarnobrzegu.
To częsty obraz przy tarnobrzeskich szkołach, gdzie uczeń ma ograniczony wybór do pozostawienia swojego roweru. Na zdjęciu widok sprzed Gimnazjum numer 1 w Tarnobrzegu. Grzegorz Lipiec
W miastach północnego Podkarpacia brakuje stojaków, gdzie bezpiecznie można by zostawić nasz jednoślad.

Coraz więcej osób jeździ w naszym regionie rowerami. Niestety, życie posiadaczy jednośladów jest bardzo trudne. Brakuje ścieżek rowerowych, a także stojaków na rowery.

Wakacje to najlepszy czas do dyskusji o problemach, jakie mają posiadacze rowerów. Ścieżki rowerowe są mozolnie budowane, ale "Echo Dnia" wspólnie z Czytelnikami wskaże miejsca, gdzie należy postawić stojaki na rowery.

BRAK ŚCIEŻEK

W Polsce jest obecnie zaledwie 1500 kilometrów ścieżek rowerowych. To zdecydowanie za mało w porównaniu z europejskimi standardami, gdzie od lat obserwuje się odchodzenie od samochodów na rzecz rowerowej komunikacji, by wyeliminować wielokilometrowe korki. W Tarnobrzegu trwa właśnie jedna z największych inwestycji drogowych. Coraz więcej mieszkańców naszego miasta, zamiast stać w korkach, woli wsiąść na rower i szybciej pokonać określoną trasę.
W naszym regionie rowerzyści najlepsze warunki do jazdy mają w Stalowej Woli. W Tarnobrzegu, oprócz ścieżki rowerowej do Sandomierza, fani jednośladów mogą jeździć w stronę Zalewu Machowskiego.

PARKING DLA ROWERÓW

Ścieżki rowerowe, po których można bezpiecznie dostać się z jednego miejsca miast do drugiego, to jedno, ale gdzie mamy zostawić swój rower?
W okolicy Zalewu Machowskiego, gdzie prowadzi ścieżka rowerowa, nie ma takiej możliwości. Rower trzeba przypiąć do drzewa. W centrum Tarnobrzega sytuacja nie wygląda lepiej. Owszem, w ostatnich latach przybywa stojaków przy miejskich instytucjach oraz budynkach użyteczności publiczności. Gorzej mają uczniowie, którzy dojeżdżają na lekcje rowerem. Jednoślady są przypinane do barierek albo wnoszone do szkolnych szatni.

Niestety, większości szkół nie stać na zakup metalowych stojaków, bo pieniądze są przeznaczane na przykład na remonty sal lekcyjnych. Dodajmy, że koszt jednego stojaka z pięcioma miejscami na rowery wynosi dwa tysiące złotych.
Zwykle "miejsca parkingowe" dla rowerów powstają przy placówkach oświatowych przy okazji generalnych remontów. Są w naszym regionie szkoły czy też urzędy, przed którymi możemy spokojnie zostawić rower (na przykład przed Urzędem Miasta Tarnobrzega albo Zakładem Opieki Zdrowotnej przy ulicy Kwiatkowskiego w Stalowej Woli) przypięty do stojaka. Są też jednak takie miejsca, gdzie nie jest to możliwe.

APELUJEMY

"Echo Dnia" wspólnie z Czytelnikami wskaże miejsca lokalnym władzom, szefom spółdzielni oraz zarządcom terenów, gdzie należy postawić stojaki na rowery. Zgłaszajcie swoje propozycje na skrzynkę mailową: [email protected] oraz pod numer telefonu 15-819-34-73.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie