Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Związki Życińskiego z filią KUL w Stalowej Woli

Zdzisław Surowaniec
Arcybiskup lubelski Józef Życiński podczas mszy świętej w Stalowej Woli.
Arcybiskup lubelski Józef Życiński podczas mszy świętej w Stalowej Woli. Zdzisław Surowaniec
Zmarły w czwartek arcybiskup lubelski Józef Życiński kilka razy przyjeżdżał do Stalowej Woli, jako Wielki Kanclerz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.
Arcybiskup lubelski w 2004 roku na konferencji „Czasy katedr”.
Arcybiskup lubelski w 2004 roku na konferencji „Czasy katedr”. Zdzisław Surowaniec

Arcybiskup lubelski w 2004 roku na konferencji "Czasy katedr".
(fot. Zdzisław Surowaniec)

W 2004 roku w stalowowolskiej filii KUL miał wykład na konferencji "Czasy katedr - czasy uniwersytetów. Źródła jedności narodów Europy". Przybliżył wizję Jana Pawła II dotyczącą roli wartości chrześcijańskich w procesie integracji europejskiej i domaganiu się uwzględnienia roli chrześcijaństwa w procesie kształtowania kultury europejskiej.

NIE STRASZYĆ

- W patrzeniu na Europę potrzeba papieskiego spojrzenia. Nie straszyć zepsuciem, nie mówić, że szatan zwycięży, ale na-leży budować Europę piękna, Europę wrażliwych dusz. Trzeba wierzyć w moc łaski Bożej, bo to jest nasza nadzieja - mówił lubelski arcybiskup.

Abp Życiński stwierdził, że należy się uwolnić od schematu, że Zachód jest laicki, a Wschód mistyczny. W Marsylii, najbardziej zlaicyzowanym mieście we Francji, tylko 1 proc. wiernych chodzi do kościoła na mszę. Tymczasem podczas badań frekwencji wiernych, którzy w Wielkanoc przyszli na liturgię paschalną w Moskwie było tylko 0,8 proc. prawosławnych. - W Europie są oazy pobożności i oazy pogaństwa i nie można dzielić państw na lepsze i gorsze - stwierdził duchowny uczony.

SZKARADNE POMNIKI

Lubelski ordynariusz zadał pytanie, jaki jest zysk z uniwersytetów, których wiele powstało w czasach średniowiecznych. Odpowiedział, cytując, że większy jest zysk ze sporów o uniwersalia niż ze wszystkich wojen razem wziętych. Na pytanie młodego człowieka, co Polska może wnieść do kultury europejskiej, odpowiedział, że na pewno nie powinna wnosić kilkudziesięciu pomników papieża, jakie zbudował na zlecenie były sekretarz komunistycznej partii w naszym kraju.

Natomiast poproszony o potwierdzenie tezy, że kultura europejska zbudowana jest na fundamencie kultury greckiej, rzymskiej i judaizmie, potwierdził. - Kultura judaistyczna to Golgota ze wszystkimi tego konsekwencjami. Komu się nie podoba kultura grecka powinien się też obrazić na geometrię, a kto chce ośmieszyć kulturę romańską, nie powinien korzystać z bogatego dziedzictwa, jakie pozostawiła.

KULTURA EUROPEJSKA

- Stanowisko papieskie nabiera szczególnej wagi w kulturowym kontekście Europy, w którym Nietzsche zadeklarował śmierć Boga, a przedstawiciele współczesnego nihilizmu głoszą śmierć człowieka - stwierdził arcybiskup.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie