Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tarnobrzescy sędziowie w Saksonii. Uczyli się i zwiedzali

Marcin RADZIMOWSKI
Pamiątkowe zdjęcie ze spotkania w sądzie w Dreźnie. Od lewej: sędziowie Grzegorz Zarzycki, Beata Grzybowska i Ulrich Hagenloch.
Pamiątkowe zdjęcie ze spotkania w sądzie w Dreźnie. Od lewej: sędziowie Grzegorz Zarzycki, Beata Grzybowska i Ulrich Hagenloch.
Udział w rozprawach karnych i cywilnych oraz w posiedzeniach mediacyjnych, wymiana spostrzeżeń, plany współpracy na najbliższe lata - taki był cel wizyty dwójki sędziów z okręgu tarnobrzeskiego w niemieckim Chemnitz, gdzie znajduje się Sąd Krajowy współpracujący z tarnobrzeskim sądem.

Tym razem w skład delegacji weszło dwoje sędziów - Beata Grzybowska z Sądu Rejonowego w Stalowej Woli oraz Grzegorz Zarzycki, wiceprezes Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu. Przez tydzień prawnicy zapoznawali się ze specyfiką pracy sędziów z Saksonii.

- Ta hospitacja była kolejnym elementem trwającej od kilku lat współpracy. Oprócz wizyty w sądzie w Chemnitz mieliśmy okazję spotkać się i porozmawiać z Ulrichem Hagenlochem, prezesem Sądu Najwyższego Saksonii w Dreźnie - mówi sędzia Zarzycki. - Przede wszystkim wymieniliśmy spostrzeżenia na temat statusu sędziego i ustroju sądownictwa powszechnego w Niemczech i w Polsce.

Nasi prawnicy spotkali się także z wiceprezesem Sądu Krajowego w Chemnitz Jozsefem Bauerem i prezesem Sądu Rejonowego w Chemnitz Rainerem Huberem. Dla dwójki sędziów z Tarnobrzega i Stalowej Woli ich koledzy z Saksonii przygotowali bogaty naukowy program. Prawnicy uczestniczyli w rozprawach karnych i cywilnych, a także zapoznali się ze specyfiką orzekania w sprawach gospodarczych. Szczególnie dużo czasu poświęcono instytucji mediacji, która nie tylko w naszym kraju zyskuje coraz większą popularność (rozstrzyganie sporów bez procesu).

- Specjalnie przygotowane posiedzenia mediacyjne poprowadził sędzia Christoph Pietryka, który w Saksonii jest jednym z największych entuzjastów i specjalistów polubownego rozstrzygania sporów cywilnych i karnych - dodaje sędzia Grzegorz Zarzycki.

Podczas pobytu w niemieckim landzie polscy prawnicy mieli okazję poznać najciekawsze miejsca tego regionu. Oprócz Chemnitz i Drezna odwiedzili także Lipsk, Freiburg, Rochsburg i Rochlitz. Pośród wielu zabytków na prawnikach szczególne wrażenie zrobił monumentalny obelisk w Lipsku, upamiętniający bitwę narodów. To pomnik, wieża widokowa i muzeum w jednym.

W przyszłym roku do Tarnobrzega na hospitacje przyjedzie dwójka sędziów z Chemnitz, którzy podczas pobytu będą poznawać specyfikę pracy w naszym wymiarze sprawiedliwości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie