Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Plan dla doliny Mlecznej w Radomiu

Zbigniew Bąk
- Piotrówka kryje jeszcze wiele tajemnic, a większość terenu wokół grodziska nigdy nie była badana - twierdzi archeolog Małgorzata Cieślak-Kopyt.
- Piotrówka kryje jeszcze wiele tajemnic, a większość terenu wokół grodziska nigdy nie była badana - twierdzi archeolog Małgorzata Cieślak-Kopyt. Z. Bąk
Plany budowy parku wokół Piotrówki, czyli najstarszej części Radomia, coraz bliżej realizacji.

Park jurajski pełen dinozaurów, skansen archeologiczny i wielki park krajobrazowy - to tylko niektóre plany zagospodarowania doliny rzeki Mlecznej w Radomiu.
Prezydent Andrzej Kosztowniak chce przy pomocy pieniędzy z Unii Europejskiej zagospodarować dolinę rzeki Radomki. Chodzi głównie o teren wokół grodziska Piotrówka, będącego kolebką dzisiejszego miasta, pomiędzy ulicami Maratońską i Okulickiego.

DOLINA JURAJSKA

Pierwsze plany zagospodarowania rzeki Mlecznej do celów turystycznych i rekreacyjnych powstały wiele lat temu. W 1964 roku architekt Konrad Brejtkop opracował projekt zielonych ścieżek wokół Piotrówki. Od tego czasu w rzece Mlecznej upłynęło wiele wody i współcześni planiści snują bardziej śmiałe wizje. Sama budowa Parku Rzeki Mlecznej, z kwietnymi łąkami, kępami drzew i zaroślami wierzbowymi, dzisiaj już nie wystarczy by przyciągnąć tłumy radomian.

- W pobliżu ulicy Dębowej jest dobre miejsce na budowę dwóch parków tematycznych: "Doliny Jurajskiej" z eksponatami dinozaurów i "Doliny Plejstoceńskiej" z okazami mamutów i nosorożców włochatych - uważa Jacek Słupek z Klubu Przyrodników Regionu Radomskiego.

ARCHEOLOGIA NA ŻYWO

Atrakcją Parku Doliny Rzeki Mlecznej mają być także skanseny archeologiczne. Według koncepcji archeologów należy zrekonstruować część wałów obronnych wokół grodziska Piotrówka, a także odbudować jedną z bram wjazdowych. Przydałoby się także kilka dymarek do wytapiania żelaza.
- Marzy mi się żywy skansen, w którym mieszkańcy Radomia ciągle oglądaliby coś nowego - powiedziała Małgorzata Cieślak-Kopyt z Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu.

- W Danii istnieje skansen, w którym prace wykopaliskowe trwają przez cały rok. Badania są prowadzone w przenośnych halach, a postępy prac można oglądać na bieżąco, również przez kamerki internetowe. Za niewielką opłatą zwiedzający mogą się sami przyłączyć do badań i kopać w ziemi pod okiem archeologów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie