Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

1 września Kozienice uczciły pamięć ofiar i bohaterów II wojny światowej

DL
Członkowie Kozienickiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych o godzinie 4:40 przy pomniku niepodległości w Kozienicach.
Członkowie Kozienickiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych o godzinie 4:40 przy pomniku niepodległości w Kozienicach. Kozienickie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych
Członkowie Kozienickiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych w dniu 1 września, w symboliczną godzinę 4.40, rozpoczęli akcję uczczenia poległych w obronie Ojczyzny żołnierzy Wojska Polskiego oraz wszystkich polskich ofiar II wojny światowej. Odwiedzili kilka miejsc - mogił, kwater wojennych i pomników - na terenie gminy i powiatu kozienickiego, gdzie pochowani są i upamiętnieni zidentyfikowani i nieznani bohaterowie wydarzeń sprzed 80 lat.

W celu upamiętnienia 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej członkowie Kozienickiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych udali się w miejsca na terenie gminy i powiatu kozienickiego, gdzie znajdują się szczególne miejsca dla polskiej historii takie jak mogiły, kwatery wojenne i pomniki.

Podróż stowarzyszenia rozpoczęła się przy pomniku niepodległości w Kozienicach. Następnie odwiedzili miejsce pochówku żołnierzy 31 Pułku Strzelców Kaniowskich i innych jednostek WP, które znajduje się na Czterech Kopcach. Następny przystanek członków kozienickiego stowarzyszenia czekał w Brzózie. Tam trafili na parafialny cmentarz, gdzie znajduje się kwatera wojenna niezidentyfikowanych żołnierzy Armii „Prusy”. W głowaczowskim cmentarzu umiejscowiona jest kwatera wojenna, w której pochowanych jest 86 żołnierzy, w tym z 13 Dywizji Piechoty.

Kolejnym punktem, które odwiedzili był cmentarz parafialny w Grabowie nad Pilicą. Następnie dotarli do Magnuszewa, gdzie na terenie monumentalnej kwatery wojskowej spoczywa łącznie 365 żołnierzy, którzy polegli w walce o Polskę. Z Magnuszewa ruszyli do Ryczywołu, gdzie przy pomniku znajdującym się na rynku zapalili znicz, po czym udali się na cmentarz.

Zwieńczeniem upamiętniającej akcji był powrót do Kozienic, gdzie na cmentarzu parafialnym odbywały się miejskie obchody wybuchu II wojny światowej. Członkowie Kozienickiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych złożyli tam kwiaty i zapalili symboliczny znicz.

- Przez cały ten czas wracaliśmy do opisów i wspomnień wojennych uczestników wrześniowych walk na ziemi kozienickiej. W myślach przewijały się obrazy walecznych chłopaków, którzy ginęli w miejscu gdzie rzucił ich żołnierski obowiązek i obywatelska powinność. Walczyli i ginęli często wiele setek kilometrów od swoich rodzin i domów – mówił Krzysztof Zając z Kozienickiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych. Jak zapowiada, stowarzyszenie nie poprzestanie na tej jednej akcji - We wrześniu planujemy kolejne wydarzenia w ramach których odwiedzimy większość żołnierskich mogił z tamtego okresu na terenie powiatu kozienickiego – informuje Zając.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook Echo Dnia Kozienice

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie