Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

10 Uliczka Tradycji w Radomiu zakończona!

Barbara Koś
Niedziela była już ostatnim dniem 10 Uliczki Tradycji. Pogoda dopisała, więc rejon Resursy „obstawiał” tłum widzów.

Rozpoczęła dzień parada pięknych automobili oraz wytwornych pań i panów w strojach z epoki. Uczestnicy wyruszyli z placu Corazziego prowadzeni przez orkiestrę Grandioso aż pod plac nieopodal Resursy.

W paradzie jechali również na rowerach retro członkowie grupy „Sprężyści” oraz inni miłośnicy bicykli, oczywiście także wystylizowani na lata międzywojenne.

Oficjalne otwarcie Uliczki Tradycji nastąpiło na scenie głównej, gdy kolumna zabytkowych aut dotarła na skwer Placu Jagiellońskiego. Prezydent Radosław Witkowski przypomniał, że tegoroczny festyn poza charakterem kulturalnym i historycznym ma także wymiar gospodarczy.

– Bo to w okresie międzywojennym w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego nastąpił największy rozwój przemysłowego Radomia – przypomniał zachęcając do zapoznania się z okolicznościowym wydawnictwem. To album wydany wspólnie przez radę miejską i magistrat ze zdjęciami radomian wykonanymi podczas poprzednich „uliczek”.

Na prośbę dyrektor Resursy, Renaty Metzger, prezydent zdradził, że również w przyszłym roku Uliczka Tradycji nawiąże swoim programem i hasłem do spraw gospodarczych i będzie jej przyświecało hasło „Amerykanie w Radomiu”

Hasło tegorocznej Uliczki brzmi „COP-ie rozwijaj się…” i nawiązuje do utworzonego 80 lat temu przez rząd II Rzeczpospolitej Centralnego Okręgu Przemysłowego. Przypomniały o tym prelekcja połączona z prezentacją multimedialną „COP, którego nie znamy”, dokumentalne filmy o Radomskiej Wytwórni Broni i pierwszym jej dyrektorze Kazimierzu Ołdakowskim. Ponadto w Sali Kameralnej czynne było stoisko Muzeum im. Orła Białego oraz wystawa prezentująca materiały Klastra COP, a także stoisko wydawnicze Instytutu Technologii Eksploatacji z książkami poświęconymi historii polskiego przemysłu

10 Uliczka Tradycji w Radomiu zakończona!

Na Scenie Głównej było czadowo. Po uroczystym otwarciu imprezy, i starice X Rajdu Dawnych Automobili, grało "Grandioso". Śpiewała grupa wokalna "Resursa" a rosyjskie romanse grał zespół „Buteleczka Wina” z Warszawy. Był konkurs elegancji dawnych aut, wręczanie pucharów, koncerty:” Jak za dawnych lat..." grupy wokalnej "Resursy" oraz "Na klezmerską nutę" - koncert zespołu Di Galitzyaner Klezmorim z Krakowa, Zainteresowaniem cieszył się konkurs mody w stylu retro” „Ja nie ma co na siebie włożyć!”, „Everybody starts to sing…” - koncert zespołu "Lublin Street Band" oraz konkurs i pokazy grup rekonstrukcyjnych "O laur COP-u". Nie zabrakło pokazu ogniowego grupy "Locomotora" z Krakowa.

W sali widowiskowej Resursy królował teatr. Pokazano "Miłość do trzech pomarańczy" - spektakl teatru "Scene" z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego, "Szelmostwa Lisa Witalisa"- spektakl Teatru Poszukiwań na podstawie wiersza Jana Brzechwy, w reżyserii Włodzimierza Mancewicza,"Kryminalne tango" - spektakl Teatru "Resursa" na podstawie autentycznego procesu kryminalnego z międzywojennego Radomia, w reżyserii Roberta Stępniewskiego.
Był też koncert przebojów międzywojnia w wykonaniu grupy wokalnej "Resursa"pod tytułem ”Ta mała pila dziś…”i "Akordy minionych lat..." - w artystycznej interpretacji Piotra Zarzyki - akordeon."Fortepianowe szlagiery" - grałSebastian Bączkowski – fortepian.

Finałem był koncert piosenek Władysława Szpilmana w wykonaniu Lali Czaplickiej i formacji "Adria Orkiestra" zatytułowany "Tych lat nie odda nikt". Wieczorny punkt programu ‘Niebo pełne cudów” - pokaz fajerwerków uroczyście zakończył „Uliczkę Tradycji”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie