Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

100-lecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Lipsku

/wit/
Strażacka parada ruszyła spod Powiatowej Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku.
Strażacka parada ruszyła spod Powiatowej Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku. archiwum straży
100-lecie istnienia obchodzili strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Lipsku. Jubileusz zbiegł się z 90 - leciem powstania Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej i 55 rocznicy zorganizowania pierwszej Powiatowej Komendy Straży w Lipsku.

100 lat od powołania straży ogniowej w Lipsku

Ochotnicy otrzymali sztandar.
Ochotnicy otrzymali sztandar.

Ochotnicy otrzymali sztandar.

100 lat od powołania straży ogniowej w Lipsku

Historia Straży Pożarnej w Lipsku sięga zaborów. 20 stycznia 1911 roku powołano jednostkę ochotników pod nazwą "Lipska Drużyna Pożarnicza". 6 sierpnia 1912 roku ochotnikom udało się pozyskać: sikawkę ręczną, dwie drewniane beczki nieodzowne do gaszenia pożarów. W 1918 roku strażacy zyskali swój obiekt, a w 1920 umieszczono w sali strażnicy aparat kinematografii. W 1936 roku z okazji 25 - lecia działalności ochotnicy otrzymują swój pierwszy sztandar i motopompę motorową. Część strażaków wstępuje do Polskiej Organizacji Wojskowej oraz Związku Strzeleckiego "Strzelec". Wybuch II wojny światowej w 1939 roku spowodował spustoszenie wśród członków OSP. W czasie pierwszych jej dni cześć strażaków została skierowana do obrony ojczyzny. Ochotnicy wstąpili głównie do Związku Walki Zbrojnej, a następnie do Armii Krajowej i Batalionach Chłopskich. Po zakończeniu wojny strażacy przystąpili do odbudowy struktur pożarniczych. Straż posiada swoją remizę na rynku (obecnie sklep Lewiatan). W czerwcu 1956 roku OSP w Lipsku po utworzeniu pierwszych powiatów staje się zalążkiem i bazą do utworzenia Komendy Powiatowej Straży Pożarnej. Kolejnym etapem rozwoju było utworzenie w 1957 roku Powiatowego Punktu Alarmowo - Dyspozycyjnego, w którym kierowcy z ochotniczej straży pełnili całodobową służbę. W 1965 roku oddano do użytku Powiatowy Dom Strażaka, w którym miała swoją siedzibę również OSP w Lipsku. Przełomowym momentem było utworzenie 1 maja 1975 roku Komendy Rejonowej Straży Pożarnych i powołania Zawodowej Straży Pożarnej w Lipsku, w której pełniło służbę 48 strażaków.

- Na przestrzeni 100 lat w szeregach Ochotniczej Straży Pożarnej w Lipsku przewinęło się kilka pokoleń strażaków, którzy w różnych warunkach społeczno-gospodarczych i politycznych zawsze z honorem, ratowali ludzkie mienie i życie - powiedział w swym przemówieniu Tomasz Krzyczkowski, zastępca komendanta Powiatowej Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku.

Uroczystości jubileuszowe miały miejsce na Rynku. Uczestniczyli w nich strażacy, ich rodziny, władze miasta i gminy, powiatu, a także instytucji użyteczności publicznej, młodzież szkolna i mieszkańcy Lipska.

Podczas uroczystości nawiązano do pierwszych lat działalności Ochotniczej Straży Pożarnej w Lipsku. Jej historia sięga czasów zaborów.

Jaka dziś działają ochotnicy?

Jednostka liczy 52 członków zwyczajnych, jak również honorowych i wspierających. Posiada 12 członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej.

Ochotnicy korzystają z dwóch samochodów: Jelcza GCBA 6/32 i samochodu rozpoznawczo-ratowniczego UAZ SLRr.

- Strażacy ochotnicy z zawodowymi uzupełniają się obowiązkami i wzorowo ze sobą współpracują - podkreślił Tomasz Krzyczkowski.

Rok jubileuszowy 100-lecia powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Lipsku rozpoczął się w styczniu walnym zebraniem. Podjęto wówczas inicjatywę ufundowania ochotnikom sztandaru.

Podczas majowych, jubileuszowych uroczystości sztandar został poświęcony i przekazany ochotnikom.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie