Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

19. rocznica śmierci papieża Jana Pawła II. Wspominamy wizyty Ojca Świętego w Radomiu i regionie radomskim. Zobacz zdjęcia

Redakcja Wiadomości
Redakcja Wiadomości
Archiwum Diecezji Radomskiej / Archiwum Echa Dnia
2 kwietnia przypadała 19. rocznica śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II, który jako kardynał Karol Wojtyła oraz później papież gościł w Radomiu i regionie radomskim. Jego wizyty zawsze były wielkim wydarzeniem dla mieszkańców i przyciągały tłumy wiernych. Przypominamy, jak wyglądała jego wizyta w Radomiu w 1991 roku oraz pozostałe odwiedziny w regionie.

Rocznica śmierci papieża Jana Pawła II. Wspomnienie jego wizyt w Radomiu i okolicach

Wierni w parafiach w Radomiu i całym regionie radomskim we wtorek, 2 kwietnia modlili się i wspominać papieża Jana Pawła II oraz jego związki z Ziemią Radomską. Wizyty kardynała Karola Wojtyły i papieża Jana Pawła II na terenie obecnej diecezji radomskiej były w przeszłości częste.

Starsi wierni oraz mieszkańcy najbardziej zapamiętali wizytę Ojca Świętego w Radomiu, która miała miejsce 4 czerwca 1991 roku - podczas wtedy czwartej pielgrzymki do Polski. Na tę niezapomnianą wizytę, lekcję wiary, nadziei i miłości czekały dziesiątki tysięcy mieszkańców Ziemi Radomskiej i goście z całej Polski.

Podczas historycznej dla miasta i diecezji wizyty papież odwiedził katedrę pod wezwaniem Opieki Najświętszej Maryi Panny, zatrzymał się na chwilę modlitwy przy kamieniu-pomniku protestu robotniczego w czerwcu 1976 roku, a następnie odprawił mszę świętą na radomskim lotnisku i poświęcił Wyższe Seminarium Duchowne.

Jan Paweł II odwiedzał nasz region również w przeszłości, jeszcze zanim został Ojcem Świętym. 18 sierpnia 1968 roku kardynał Wojtyła jadąc na koronację obrazu w Studziannie odwiedził Odrzywół. W czerwcu 1972 roku był jednym z niosących kopię cudownego obrazu z Jasnej Góry przed kościołem Najświętszej Marii Panny, obecną katedrą w Radomiu. Powrócił on wówczas na trasę ogólnopolskiej pielgrzymki. Kazanie wygłosił wówczas prymas Wyszyński.

W sierpniu 1977 roku, podczas nieobecności prymasa Wyszyńskiego, kardynał Wojtyła odprawiał mszę świętą i koronował obraz w sanktuarium maryjnym w Starej Błotnicy koło Białobrzegów). Był to ostatni święty wizerunek, który koronował jako metropolita krakowski. Nieco ponad rok później został już papieżem.

Zobacz też kulisy wizyty papieża w Radomiu i poznaj mniej znane wydarzenia w artykule poniżej:

od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pod Chojnicami wykopano samolot z II wojny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie