Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

21 sierpnia obchodzimy Dzień Optymisty. Zobacz jak go obchodzi Kabaret Skeczów Męczących [WIDEO]

Ewa Łukomska
Ewa Łukomska
O optymizmie nie do końca typowym dla Polaków rozmawialiśmy z chłopakami z Kabaretu Skeczów Męczących
O optymizmie nie do końca typowym dla Polaków rozmawialiśmy z chłopakami z Kabaretu Skeczów Męczących Dawid Łukasik
Mówi się, że optymistom jest w życiu łatwiej. Zawsze widzą szklankę do połowy pełną, a każdy dzień rozpoczynają z energią i zapałem, bo przecież w perspektywie mają tyle ciekawych doświadczeń! Czy taka postawa jest pożądana? A może optymizm bywa niebezpieczny? Przy okazji Światowego Dnia Optymisty, który wypada 21 sierpnia, warto na ten problem spojrzeć realistycznie.

Zdaniem psychologa, Krzysztofa Korony, wybór odpowiedniej postawy życiowej nie leży po stronie optymizmu bądź pesymizmu, a pośrodku.

- Człowiek, by zachować pełną równowagę psychiczną, musi na jednej szali położyć pesymizm, a na drugiej optymizm i te obie te szale zrównoważyć - mówi psycholog. - Współczesna psychologia docenia rolę dialogu wewnętrznego w prawidłowym funkcjonowaniu umysłu. Człowiek, który osiąga dużo sukcesów - ma wspaniałą rodzinę, jest zdrowy, rozwija biznes - człowiek sukcesu, to ten, który ma prawo do tego, by być optymistą. Musi jednak konfrontować się w głowie z trudnymi myślami - „co się zdarzy, jeśli to stracę?”. Jeżeli wytwarza w dialogu wewnętrznym takie wyobrażenia, zadaje pytania i znajduje odpowiedzi, zachowa równowagę. Jeśli nie, w sytuacji kryzysu, grozi mu depresja, myśli samobójcze czy psychoza - przestrzega Krzysztof Korona.

Podobna zasada obowiązuje również wówczas, gdy przeżywamy kryzys. Kiedy ktoś stracił pracę, dobytek czy przeżył śmierć bliskiej osoby musi wspomagać się siłą pozytywnego myślenia. Jak podkreśla psycholog, jeśli osoba po takich przejściach nie jest w stanie sięgnąć po bardziej optymistyczne idee, naraża się na proces dekompensacyjny.

Wielką rolę w utrzymywaniu życiowej równowagi odgrywa nasze otoczenie. - Ci, o których, mówimy „urodzeni optymiści”, powinni mieć przyjaciół, którzy zapytają „co by było, gdyby”. Nasi znajomi, bliscy, partnerzy, dostarczając pytań weryfikujących udzielają nam wsparcia. Rozwijamy wówczas mechanizmy obronne osobowości - niezbędne, gdy wygrywamy milion złotych i wtedy, gdy tracimy pracę - dzięki temu idziemy przez życie ciesząc się wewnętrznym spokojem - zaznacza Krzysztof Korona.

Optymizm pełni też bardzo istotną rolę w wychowaniu dzieci. Zdaniem psychologa, maluchy, które są straszone przez rodziców, a w konsekwencji pozbawione optymizmu, zapadają na choroby powiązane z upośledzeniem rozwoju osobowości.

- Takie dzieci w życiu dorosłym są okaleczone - niejednokrotnie nie potrafią rozwiązywać problemów. Wiele z nich wykazuje też defekty seksualne - mówi Korona, podkreślając, że optymizm ma też znaczącą rolę w pracy nad związkiem. - Optymizm to sposób na rozwiązywanie kryzysów w małżeństwie. Takie kryzysy są normalne - muszą się pojawiać, ponieważ partnerzy mają różne osobowości. Jeżeli jednak w związkach brakuje nadziei na to, że będzie dobrze, rozpadają się. Kluczowa jest tu umiejętność „pompowania” w relację optymizmu. Jeżeli jeden z partnerów ma tę umiejętność, może „zarażać” nią drugą osobę - zauważa psycholog.

Jak mówi Krzysztof Korona, optymizm to także lek. - Każdy doktor, jakiegokolwiek pacjenta nie leczy, a w szczególności, gdy mowa o pacjencie onkologicznym, musi do jego głowy „wlewać” optymizm. Mam tu na myśli pozytywnie nacechowane słowa, ale też przekaz niewerbalny. Jeżeli lekarz nie potrafi stosować takiej „terapii optymizmem” prawdopodobieństwo wyleczenia pacjenta jest naprawdę niewielkie. Taka umiejętność ma też ogromne znaczenie w przypadku fizjoterapeutów czy pielęgniarek.

Karol Golonka z kieleckiego Kabaretu Skeczów Męczących mówi: Dzień Optymisty to piękne święto, uważam, że powinno to być święto narodowe, ponieważ my, Polacy, mamy jednak sporą tendencję do narzekania, mówienia, że wszystko jest nie tak. „Niby na niebie nie ma żadnej chmurki, ale jest gorąco!” To właściwie nie jest dzień dla Polaków, a przecież powinien być. Powinniśmy cieszyć się bezchmurnym niebem, zielenią, która generalnie dodaje optymizmu. My na co dzień staramy się optymistycznie podchodzić do życia, a jako twórcy kabaretowi wręcz musimy tak podchodzić do życia. Oczywiście mamy też na to ochotę, ale jednak zawód zobowiązuje. To nasze optymistyczne podejście często ujawnia się podczas prób - w poniedziałek chcemy się spotkać, żeby coś przećwiczyć, ale stwierdzamy, że jeszcze zdążymy - tak jest przez cztery dni, a piątego dnia próbujemy nadrobić zaległości i oczywiście liczymy na to, że się uda.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




TOP10 najbardziej niebezpiecznych krajów na wakacje 2018





Wakacje 2018. Jedziesz do tych krajów? Sprawdź na co warto się zaszczepić!






TOP 10: Plaże nudystów w Polsce [18+] Jak wyglądają?





Nietypowe zwyczaje ślubne na świecie - TOP 10





Czy wiesz co zamówić w smażalni? Sprawdź, których ryb powinno się unikać!






Tego musisz spróbować. TOP 12 sportów wodnych



Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: 21 sierpnia obchodzimy Dzień Optymisty. Zobacz jak go obchodzi Kabaret Skeczów Męczących [WIDEO] - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie