MKTG SR - pasek na kartach artykułów

37. Radomska Wiosna Literacka: spotkanie z podróżnikiem Wojciechem Góreckim (zdjęcia)

/bk/
Wojciech Górecki (z lewej)zabiera czytelnika do maleńkich wiosek i wielkich miast, zagląda do ich domów. Z prawej Piotr Kutkowski.
Wojciech Górecki (z lewej)zabiera czytelnika do maleńkich wiosek i wielkich miast, zagląda do ich domów. Z prawej Piotr Kutkowski. Barbara Koś
Wojciech Górecki, historyk, dziennikarz, reporter, analityk specjalizujący się w tematyce Kaukazu Północnego i Południowego, był w środę gościem 37 Radomskiej Wiosny Literackiej.
Pytania zadawał gościowi Piotr Kutkowski,dziennikarz i podróżnik.
Pytania zadawał gościowi Piotr Kutkowski,dziennikarz i podróżnik. Barbara Koś

Pytania zadawał gościowi Piotr Kutkowski,dziennikarz i podróżnik.
(fot. Barbara Koś)

Spotkanie w Miejskiej Bibliotece Publicznej rozpoczęło się od najnowszej książki Wojciecha Góreckiego "Abchazja". Właśnie za tę pozycję Wojciech Górecki otrzymał Nagrody imienia Beaty Pawlak.

Prowadzący wieczór Piotr Kutkowski pytał gościa o historyczne tło tego państwa, nie uznanego przez większość krajów.

Chociaż Abchazja ma swoje terytorium, granice i obywateli prezydenta, premiera, parlament i armię, a centralna komisja wyborcza organizuje wybory, poczta emituje znaczki, Polska nie uznaje Abchazji, uważając ją za część Gruzji.

Tego samego zdania jest reszta świata, z wyjątkiem Rosji, Nikaragui, Wenezueli, Nauru, Vanuatu i Tuvalu.

- Uznanie Abchazji i coraz liczniejszych państw o podobnej genealogii zrodziłoby dziesiątki nowych konfliktów i wywróciło do góry nogami międzynarodowy ład - twierdził gość.

Wojciech Górecki jest jedną z nielicznych osób, które miały okazję obserwować, jak w ciągu 20 lat rodzi się, rozwija i chyli ku upadkowi

":Abchazja" kończy kaukaski tryptyk Wojciecha Góreckiego, rozpoczęty książkami " Planeta Kaukaz" oraz "Toast za przodków."

Były więc pytania dotyczące poprzednich pozycji, cieszących się dużym zainteresowaniem czytelników.

Czeczeńcy, Inguszowie, Osetyńcy i Abchazi opisani są tak, stali się już znajomymi czytających te książki. Górecki pokonać ogrom trudności, na jakie w tamtych stronach napotyka reporter i dotarł do miejsc najbardziej niedostępnych, gdzie spotkał ludzi niezwykłych, ujmujących nas swoją prostotą i sercem.

'Toast za przodków" to z kolei opowieść o Azerbejdżanie, Gruzji i Armenii - trzech krajach, które wchodziły w skład Związku Radzieckiego, a obecnie z mozołem budują swoje państwa."Toast za przodków" to fascynująca opowieść o Kaukazie, mieszance kultur położonej na styku Europy i Azji, czerpiącej z tradycji obydwu kontynentów.

Autor zabiera czytelnika do maleńkich wiosek i wielkich miast, przysłuchuje się jego rozmowom z ludźmi i zagląda do ich domów.

Publiczność najpierw wysłuchała gościa a potem sama zadawała pytania dotyczące tego mało nam znanego rejonu Kaukazu.

Wojciech Górecki

ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim (1994), historię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (1995) oraz studia doktorskie w dziedzinie nauk o społeczeństwie i kulturze w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN (2000). Pracował jako ambasador, był ekspertem misji UE badającej okoliczności wojny w Gruzji w 2008 roku. Obecnie jest związany z Ośrodkiem Studiów Wschodnich imienia Marka Karpia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie