Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

41,5 procent katolików w diecezji radomskiej chodzi w niedzielę do kościoła

jp
Wzorową religijność mieszkańców Diecezji Radomskiej można zobaczyć na pielgrzymce, gorzej jest z nią w zwykłą niedzielę.
Wzorową religijność mieszkańców Diecezji Radomskiej można zobaczyć na pielgrzymce, gorzej jest z nią w zwykłą niedzielę. Tadeusz Klocek
W Diecezji Radomskiej uczestniczy w niedzielnej mszy świętej 41,5 procent zadeklarowanych katolików, czyli trochę więcej niż wynosi średnia krajowa. Daleko wiernym w naszej diecezji do obowiązkowości jaka panuje w diecezji tarnowskiej, gdzie 71,3 procent wiernych chodzi w niedzielę do kościoła - wynika z danych przedstawionych przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego.

Są to dane przygotowane przez instytut w 2019 roku, ale oparte na badaniach przeprowadzonych w 2018 roku. Badania religijności w parafiach za rok 2019 będą dostępne w przyszłym roku.

Msza i komunia święta

Najwyższy poziom wskaźnika dominicantes (uczestniczących w coniedzielnej Mszy świętej) oprócz diecezji tarnowskiej odnotowano tradycyjnie w diecezji rzeszowskiej (64,3 procent) oraz przemyskiej (60,4 procent), a najniższy w szczecińsko-kamieńskiej (24,2 procent), łódzkiej (24,5 procent) i koszalińsko-kołobrzeskiej (25 procent). Diecezja radomska z 41,5 - procentowym odsetkiem osób uczestniczących w niedzielnej Mszy Świętej znalazła się trochę powyżej średniej krajowej (38,2 procent).

Wskaźnik communicantes (przystępujących do Komunii Świętej) był najwyższy w diecezji tarnowskiej (26,9 procent), zamojsko-lubaczowskiej (23,6 procent) i białostockiej (22,3 procent), a najniższy w koszalińsko-kołobrzeskiej (11,3 procent), szczecińsko-kamieńskiej (11,4 procent) i sosnowieckiej (11,6 procent). W tym przypadku średnia krajowa wyniosła 17,3 procent, a w diecezji radomskiej była na poziomie 17,8 procent.

- Dla każdego księdza i ogólnie Kościoła radością jest, gdy za wiarą deklarowaną idzie wiara praktykowana. Wysiłkiem naszym jest, nie tylko księży, wszystkich świadomych katolików, żeby ilość praktykujących wiarę ludzi, dodajmy - ludzi świadomych swojej wiary rosła. Odkrywamy tutaj wszyscy zadanie dla siebie, a nie jest to przecież zadanie nowe - mówi ksiądz Edward Poniewierski, kanclerz radomskiej kurii diecezjalnej.

Jego zdaniem nie ma nic odkrywczego w tym, że tylko stosunkowo niewielka część uczestników Mszy Świętej przystępuje do Komunii Świętej. - Jeśli u ludzi jest świadomość pokory i grzeszności to ona w ten sposób się wypowiada. Ludzie mają poczucie świętości i to przekłada się na wynik. Nie każdego dnia wszyscy są gotowi na przyjęcie Komunii, to poczucie grzeszności daje o sobie znać - powiedział kanclerz. Dodał, że dane dotyczące religijności i Komunii Świętej dotyczą przeciętnej niedzieli, a przecież ilość praktykujących wiernych jest zdecydowanie wyższa w czasie najważniejszych świąt.

Życie parafii

Badania dotyczyły też aktywności świeckich w życiu swoich parafii. W tym przypadku diecezja radomska również znalazła się blisko środka zestawienia. Taką aktywność stwierdzono w przypadku 9,1 procent zadeklarowanych katolików. W przypadku diecezji przemyskiej wyniósł 18,8, tarnowskiej 18,3, rzeszowskiej 15,8. Z drugiej strony skali była diecezja elbląska (4,4), łódzka (4,6), warmińska (4,5) oraz warszawska i gnieździeńska (4,8). Uwzględniono też dwie diecezje obrządku greckokatolickiego - w diecezji przemysko - warszawskiej (4,0) i wrocławsko - gdańskiej (1,9). Średnia krajowa dla tego wskaźnika wynosiła 8,1.

Życie sakramentalne

W ramach badań nad religijnością Polaków policzono też i porównano z poprzednim rokiem liczbę osób ochrzczonych i przystępujących do pierwszej Komunii Świętej. W obu przypadkach w diecezji radomskiej był spadek - w przypadku chrztów z 10 370 do 10 229 osób, w przypadku przystąpienia do I Komunii Świętej z 11 248 do 11 181 osób. W ciągu jednego roku w diecezji radomskiej zwiększyła się liczba osób przystępujących do sakramentu bierzmowania z 8 858 do 9 234. Wzrost osób przystępujących do tego sakramentu był w prawie wszystkich diecezjach, można więc wiązać go zapewne z ogólną tendencją demograficzną panującą w całym kraju. Liczba zawartych małżeństw zmniejszyła się w diecezji radomskiej z 4 064 do 4 037.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie