Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej zachęca do wstąpienia w szeregi tej formacji

Janusz Petz
Janusz Petz
Radomscy terytorialsi podczas pokazowych ćwiczeń na terenie 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego na radomskim Sadkowie.
Radomscy terytorialsi podczas pokazowych ćwiczeń na terenie 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego na radomskim Sadkowie. Joanna Gołąbek
6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej, od niedawna „radomska” zachęca do wstąpienia w szeregi tej formacji. Dodatkową zachętą są ułatwienia formalne związane z zaciągnięciem się do służby.

Wojsko zachęca wszystkich, którzy chcieliby dołączyć do terytorialsów, ale z różnych względów nie mogli skorzystać z dotychczasowych terminów uczestniczenia w obowiązkowych 16-dniowych terminach ćwiczeń poligonowych. Każdy potencjalny żołnierz może – zanim zdecyduje się wstąpić w szeregi terytorialsów – może porozmawiać z żołnierzem ze swojej okolicy, który jest już w Wojskach Obrony Terytorialnej.

Szkolenia bliżej domu

W 2021 roku 6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej przeprowadzi osiem szkoleń podstawowych. Pierwsze już się odbyło, następne trwa, a kolejne terminy to: od do do 25 kwietnia, od 26 czerwca do 11 lipca, od 11 września do 26 września, od 20 listopada do 5 grudnia. Zajęcia poligonowe odbywają się w odległym od Radomia o 450 450 kilometrów Ośrodku Szkoleń Poligonowych Wojsk Lądowych w Wędrzynie w województwie lubuskim z wyłączeniem szkolenia kwietniowego, które odbędzie się w Radomiu.

Jest też ukłon w stronę ludzi, którzy z powodów prywatnych lub związanych z pracą nie mogą pozwolić sobie na dwutygodniowy urlop. Dla nich przygotowano system szkolenia 8 razy po 2 dni, czy przez 8 kolejnych weekendów. W tym roku dwukrotnie będzie możliwość odbyci szkolenia podstawowego w takiej formie.  Szkolenia rozpoczną się: od 15 maja w Pomiechówku oraz od 2 października w Płocku. Oba szkolenia zakończą się przysięgą wojskową.

Taktyka i strzelanie

Szkolenie 16-dniowe, potocznie zwane szesnastką w praktyce obejmuje naukę i doskonalenie umiejętności taktycznych i strzeleckich. Pierwszego dnia ochotnicy zostają umundurowani i wyekwipowani. Dodatkowo zostają poddani „testowi wejściowemu” sprawności fizycznej i badaniu współczynników masy ciała. Wyniki tych testów i badań zostaną wykorzystane w dalszej służbie, głównie w celu doskonalenia sprawności fizycznej kandydatów. Następnie żołnierze wojskowymi pojazdami przemieszczą się na teren poligonu wojskowego. Kolejne dni obejmują wdrożenie elementów zielonej taktyki właściwej dla lekkiej piechoty.

Największy nacisk podczas szkolenia jest położony na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki oraz przetrwania. Ważnymi elementami są pomoc przedmedyczna i topografia. Sporą grupę żołnierzy 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej stanowią żołnierze rezerwy. Takie osoby posiadły już podstawową wiedzę wojskową, dlatego ich szkolenie skrócono z 16 do 8 dni. W tym czasie udoskonalają tylko swoje wojskowe umiejętności. W 2021 roku szkolenia wyrównawcze będą się odbywały jeszcze w terminach: 21 – 28 luty, 18 – 25 kwietnia, 4-11 lipca, 19-26 września, 28 listopada – 5 grudnia oraz od 2 października w formie weekendowej.

Pytania i wątpliwości

Zarówno przygotowania do szkolenia podstawowego, jak i sama szesnastka to duże przedsięwzięcie logistyczne. Pojawia się wiele pytań od tych najprostszych - co ze sobą zabrać, po te bardziej skomplikowane dotyczące warunków bytowych czy poligonowego planu dnia. Dlatego 6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej spośród swoich żołnierzy wyłoniła kilku, którzy będą wspierać ochotników swoim doświadczeniem wyniesionym ze służby. Przeszkoleni rekruterzy odpowiadają na pytania dotyczące służby. Jeśli będzie taka potrzeba, pomogą również w złożeniu dokumentów do Wojskowej Komendy Uzupełnień.

Za proces rekrutacji, kompletowanie dokumentów, wydawanie skierowań do Wojskowych Pracowni Psychologicznych celem ustalenia zdolności psychicznej do pełnienia czynnej służby wojskowej zajmują się Wojskowe Komendy Uzupełnień. Zadaniem żołnierza- rekrutera jest wsparcie kandydata w drodze jaką musi pokonać by stać się żołnierzem Wojsk Obrony Terytorialnej. Od momentu złożenia wniosku do czasu odebrania karty powołania, czekają na kandydata do służby w WOT badania lekarskie i psychologiczne, zapoznanie z jedną z jednostek wojskowych w zależności od miejsca zamieszkania oraz komisja kwalifikacyjna.   

O przyjęcie w szeregi WOT może ubiegać się osoba, która: jest pełnoletnia, posiada polskie obywatelstwo, jest niekarana, jest zdrowa fizycznie i psychicznie by pełnić służbę wojskowa, oraz nie pełni innego rodzaju służby wojskowej oraz nie posiada przydziału kryzysowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie