Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

82 lata temu zginął Hubal. Najsłynniejszą bitwę z Niemcami stoczył pod Przysuchą. Partyzanci rozbili tam batalion wroga

Piotr Stańczak
Piotr Stańczak
Tak w 2017 roku wyglądało odtworzenie jednej z bitew oddziału "Hubala" w wykonaniu grupy rekonstruktorów historycznych z Radomia na terenie gminy Bliżyn.
Tak w 2017 roku wyglądało odtworzenie jednej z bitew oddziału "Hubala" w wykonaniu grupy rekonstruktorów historycznych z Radomia na terenie gminy Bliżyn. Piotr Stańczak
30 kwietnia mija 82 rocznica śmierci majora Henryka Dobrzańskiego "Hubala", legendarnego dowódcy polskich partyzantów, którzy na przełomie 1939 i 1940 roku walczyli także na południowo-zachodnich krańcach ziemi radomskiej.

Henryk Dobrzański urodził się w 22 czerwca 1897 roku w Jaśle w rodzinie ziemiańskiej o tradycjach patriotycznych. Gdy wybuchła I wojna światowa, wstąpił jako ochotnik do Legionów Polskich, zasilając szeregi 2. pułku ułanów. Wraz z żołnierzami formacji przebył karpacki szlak bojowy. Działalność wojskową kontynuował także po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, biorąc udział w wojnach z Ukraińcami i bolszewikami. Karierę wojskową łączył ze sportem jeździeckim – był członkiem polskiej ekipy na międzynarodowe zawody konne, w których odnosił spore sukcesy. W 1927 roku został awansowany do stopnia majora. Przez kolejne lata służył w różnych pułkach ułanów.

Zadali Niemcom dotkliwe straty

Po wybuchu II wojny światowej major Dobrzański został zastępcą podpułkownika Jerzego Dąbrowskiego, który stanął na czele 110. rezerwowego pułku ułanów. Po kapitulacji Warszawy wraz z grupą 50 ochotników postanowił kontynuować walkę i w tym celu udał się na południe Polski. W październiku 1939 roku, pomimo zakończenia wojny obronnej, major Dobrzański, już pod pseudonimem „Hubal” utworzył na Kielecczyźnie Oddział Wydzielonego Wojska Polskiego. W szczytowym momencie działalności formacja liczyła kilkuset żołnierzy.

Najsłynniejsza potyczka Oddziału miała miejsce 30 marca 1940 roku. Wówczas to żołnierze „Hubala” rozbili batalion niemiecki w bitwie pod Huciskiem (dziś miejscowość w gminie Przysucha), zadając przeciwnikowi dotkliwe straty. Dobrzański z grupą kilkudziesięciu ochotników kontynuował walkę wbrew rozkazowi Związku Walki Zbrojnej, którego kierownictwo nakazało mu rozwiązać Oddział ze względu na brutalną politykę okupanta, który w odwecie represjonował ludność cywilną z wielu wsi na terenie ówczesnych powiatów: koneckiego, kieleckiego i opoczyńskiego.

Pamiętają o bitwie pod Huciskiem

Pod pomnikiem Hubala w gminie Przysucha regularnie spotykają się przedstawiciele władz i mieszkańcy, aby upamiętnić tamto wydarzenie. Ostatnie odbyło się miesiąc temu: z udziałem kombatantów, powiatowych i miejskich władz samorządowych, leśników oraz mieszkańców. Uczestnicy złożyli biało – czerwone wiązanki kwiatów i zapalili znicze.

CZYTAJ TAKŻE:

Symboliczne uroczystości miały miejsce także w piątek 29 kwietnia przed Urzędem Gminy i Miasta Przysucha. Marek Maciągowski, dowódca Stowarzyszenia Ułanów imienia Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego majora Hubala złożył symboliczny meldunek burmistrzowi Przysuchy Tomaszowi Matlakiewiczowi. - Był to jeden z punktów na trasie kilkudniowego przemarszu szwadronu konnego, który corocznie uczestniczy w rajdzie szlakiem walk majora „Hubala”. Uczciliśmy pamięć legendarnego majora, który poległ rankiem 30 kwietnia 1940 r. pod Anielinem, wspominając tych, którzy oddali życie za niepodległość naszej Ojczyzny.
Pamiętamy… - napisał burmistrz Matlakiewicz na swoim profilu na Facebooku.

Przypomnijmy, major Henryk Dobrzański zginął wraz ze swoim podkomendnym kapralem Antonim Kossowskim pseudonim Ryś 30 kwietnia 1940 roku w zagajniku pod wsią Anielin (dziś województwo łódzkie) w wyniku zasadzki urządzonej przez wojska niemieckie. Został postrzelony z broni maszynowej podczas wsiadania na konia. Do dziś nie odnaleziono jego szczątków. W październiku 1977 roku odsłonięto w tym miejscu pomnik, tak zwany „Szaniec Hubala”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie