Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Akcja szczepień przeciw wirusowi HPV w Kozienicach

/wit/
- Szczepić na pewno warto, to forma profilaktyki – mówi Mieczysław Szatanek, lekarz ginekolog.
- Szczepić na pewno warto, to forma profilaktyki – mówi Mieczysław Szatanek, lekarz ginekolog. Tadeusz Klocek
W Kozienicach trwa akcja darmowych szczepień przeciw wirusowi HPV wywołującemu raka szyjki macicy. Do 10 grudnia zaszczepić mogą się wszystkie zameldowane w gminie Kozienice 12 i 13-latki. Szansy na darmową profilaktykę wciąż nie mają nastolatki z Radomia, bo gmina nie ma pieniędzy.

Pierwsza była Australia

Pierwsza była Australia

Pierwsza szczepionka przeciw HPV uzyskała licencję w 2006 roku. I choć wiele państw oferuje ją dziś swoim obywatelkom, Australia była pierwszym krajem wprowadzającym narodowy program szczepień. Skierowano go do dziewcząt i kobiet pomiędzy 12 a 26 rokiem życia. Szczepionka chroni wyłącznie przed złapaniem zarazka, jeśli więc ktoś już go ma - nie pomoże. Dlatego lekarze zachęcają, by korzystać ze szczepienia przed rozpoczęciem współżycia.

Szczepienia przeciw wirusowi HPV wywołującemu raka szyjki macicy odbywają się w Oddziale Pediatrycznym Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Kozienicach, Aleja Władysława Sikorskiego 10, telefon 48 614-82-34 wewnętrzny 211. Skorzystać z nich mogą bezpłatnie wszystkie zameldowane na terenie gminy Kozienice 12 i 13-latki. Akcja potrwa do 10 grudnia, z tej formy profilaktyki skorzystać mogą dziewczęta z rocznika 2000 i 2001.

Rak szyjki macicy to choroba, która odpowiednio wcześnie wykryta jest wyleczalna. Mimo wszystko tak wiele kobiet umiera z jej powodu. Walka z chorobą do niedawna opierała się na profilaktyce wtórnej. Obejmowała badania cytologiczne, programy badań przesiewowych oraz wsparcie edukacyjne w zakresie zdrowia.

-Mimo, że regularne badania cytologiczne wykrywają zmiany w komórkach szyjki macicy, to nie zapobiegają zakażeniu powszechnie występującym wirusem HPV, który jest przyczyną raka szyjki macicy - zaznaczył Mieczysław Szatanek, lekarz ginekolog.

Narzędziem do walki z tą chorobą jest szczepienie przeciw wirusowi HPV. Wtedy układ odpornościowy kobiety jest stymulowany do wytwarzania odpowiednio wysokich poziomów przeciwciał, które chronią przed zakażeniem onkogennym wirusem HPV.

Dodatkowo, szczepienie zapewnia długotrwałą ochronę przed rakiem szyjki macicy. Lekarze nie mają wątpliwości do tego, że szczepić warto. O zdrowie nastolatek przy użyciu dawek chcą też dbać ich rodzice, ale szczepionka jest kosztowna.

Jedna dawka kosztuje 500 złotych, a trzeba ich przyjąć trzy - mówi Beata Nowak, rzecznik prasowy radomskiego Sanepidu.

Dlatego w wielu miastach akcja szczepienia przeciw wirusowi HPV jest refundowana przez gminy a nawet powiaty.

Przykładem jest gmina Gogolin na Opolszczyźnie. Od kilku lat sponsoruje swoim mieszkankom dwie z trzech wymaganych dawek.

Jedną dawkę szczepionki funduje powiat, drugą gmina, a trzecią rodzice nastolatek.

Z bezpłatnych szczepień mogą też skorzystać młode mieszkanki wybranych gmin Mazowsza. Gmina Kozienice bezpłatnie szczepi wszystkie zameldowane na swoim terenie 12 i 13-latki. Akcja potrwa do 10 grudnia, ze szczepień skorzystać może 320 dziewcząt z rocznika 2000 i 2001.

- Za moich czasów nie było takich szczepionek, więc jeśli mam okazję ochronić córkę przed wirusem, który może w przyszłości wywołać raka, to nie będę się wahać. Zdrowie dziecka jest przecież dla każdego rodzica najważniejsze - mówi Edyta Mindewicz z Kozienic, mama Oli.

- "Program zdrowotny przeciwdziałania infekcji HPV oraz brodawkom płciowym wywołanym przez wirusy HPV" w Kozienicach został uruchomiony 30 października 2012 roku. Jest elementem profilaktyki onkologicznej a my jesteśmy przekonani, że jest też najskuteczniejszą formą zapobiegania zakażeniu, a tym samym powstawania raka szyjki macicy- mówi Małgorzata Bebelska, zastępca burmistrza do spraw społecznych gminy Kozienice.

Mimo akcji promującej szczepienia do tej pory niewiele nastolatek zaszczepiło się.

-Apeluję do wszystkich rodziców młodych mieszkanek naszej gminy aby zgłosiły się z córkami na szczepienie - mówi Małgorzata Bebelska.

Akcja szczepień w Kozienicach potrwają do 10 grudnia 2013 roku. Dlatego też należy pamiętać, aby pierwszą dawkę szczepionki przyjąć przed końcem realizacji programu. Pełen cykl wymaga podania trzech dawek szczepionki, przy czym ostatnia przypada 6 miesięcy po pierwszym szczepieniu.

W Radomiu o profilaktykę mogą zadbać tylko te nastolatki, których rodzice zapłacą za szczepionkę.

- Są gminy, które mogą sobie pozwolić na tego typu wydatek. My nie dysponujemy pieniędzmi na ten cel, choć wszystko może się zmienić, bo w tej sprawie złożony został wniosek w ramach budżetu obywatelskiego. Gmina finansuje szczepionki chroniące przed grypą dla seniorów oraz dla dzieci przeciw pneumokokom i meningokokom - mówi Anna Kwiecień, wiceprezydent Radomia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie