Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Badajmy się! Na Dzień Kobiet zrób prezent sobie, mamie, siostrze czy babci i idź na darmową mammografię i cytologię do szpitala na Józefowie

Izabela Kozakiewicz
Izabela Kozakiewicz
- Nowotwory występują w każdym przedziale wiekowym, dlatego apeluję, żeby badały się wszystkie dziewczyny. Lekarz ustali częstotliwość tych badań - mówi doktor Leszek Gmyrek, kierownik Oddziału Położnictwa, Ginekologii i Ginekologii Onkologicznej szpitala na Józefowie.
- Nowotwory występują w każdym przedziale wiekowym, dlatego apeluję, żeby badały się wszystkie dziewczyny. Lekarz ustali częstotliwość tych badań - mówi doktor Leszek Gmyrek, kierownik Oddziału Położnictwa, Ginekologii i Ginekologii Onkologicznej szpitala na Józefowie. Archiwum Echa Dnia
- Każda kobieta, bez względu na wiek powinna się regularnie badać. Każda ma prawo d bezpłatnej profilaktyki - mówi doktor Leszek Gmyrek, kierownik Oddziału Położnictwa, Ginekologii i Ginekologii Onkologicznej szpitala na Józefowie. Takie badanie jest na wagę zdrowia i życia. Badajmy się z okazji Dnia Kobiet, badajmy się nie tylko od święta.

Szef ginekologii na Józefowie przed Dniem Kobiet apeluje: dziewczyny badajcie się!

Za kilka dni kobiety będą w centrum uwagi, 8 marca jest ich święto. I tę okazję wykorzystują lekarze i przypominają, żeby pomyśleć o najważniejszym o zdrowiu i życiu. Przypominają o badaniach profilaktycznych i ich znaczeniu. Co możemy zrobić dla siebie z okazji Dnia Kobiet? Iść na mammografię i cytologię, zabrać ze sobą mamę, siostrę, koleżankę czy babcię. Bo badać powinny się kobiety w każdym wieku.

- Mamy programy, pacjentki w odpowiednich kategoriach wiekowych mogą przyjść "z ulicy", żeby wykonać mammografię czy cytologię. Ale nie zapominajmy, że to tylko jedna ze ścieżek. Takie badania może także zlecić lekarz podczas wizyty i to bez względu na wiek kobiety. Narodowy Fundusz Zdrowia nie stawia żadnych ograniczeń. Jeśli program mammografii obejmuje kobiety w wieku między 45 a 74 rokiem życia to nie znaczy, że młodszych i starszych nie badamy. Oczywiście, że badamy - mówi doktor nauk medycznych Leszek Gmyrek, kierownik Oddziału Położnictwa, Ginekologii i Ginekologii Onkologicznej Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego na Józefowie w Radomiu.

Zobacz więcej:

Badania dla kobiet w każdym wieku

Pacjentki mogą same poprosić o skierowanie na badanie. Cytologię wykonuje się w czasie wizyty lekarskiej, na mammografię obowiązują zapisy, ale terminy oczekiwania są bardzo krótkie.

- To jest kwestia kilkunastu dni, maksymalnie miesiąca. Mamy nowoczesny sprzęt, badania opisują doświadczeni radiolodzy - zapewnia Leszek Gmyrek.

Kiedy i jak często powinno się wykonywać badania profilaktyczne?

- Nowotwory występują w każdym przedziale wiekowym, dlatego apeluję, żeby badały się wszystkie dziewczyny. Lekarz ustali częstotliwość. Cytologię wykonujemy u pacjentek, które już rozpoczęły współżycie i wykonujemy je regularnie, co roku lub co dwa lata. To nie jest więc szczególnie uciążliwe. Mammografię wykonujemy u pacjentek w wieku powyżej 35 - 40 lat. Wcześniej, ze względu na budowę piersi to nie jest wskazane. Ale u młodszych pań wykonuje się USG. Pamiętajmy też o samobadaniu, prośmy o badanie lekarza - zachęca Leszek Gmyrek.

Doktor Gmyrek przypomina też, że dostępne są szczepienia na brodawczaka ludzkiego - wirus HPV, który jest odpowiedzialny za raka szyjki macicy. To jedyne dostępne szczepienie zapobiegające nowotworowi.

- Profilaktyka pierwotna, czyli szczepienia są dostępne. Korzystajmy z tego. W skrócie to szczepienie przeciw rakowi szyjki macicy. pamiętajmy o tym i korzystajmy - przypomina Leszek Gmyrek.

Badania na wagę życia

Badania to sposób na to, żeby wykryć nowotwór we wczesnym stadium. Szacuje się, że w przypadku nowotworu piersi wyleczalność we wstępnym stadium choroby wynosi nawet 90 - 95 procent.

- Ale to jest prawda ogólnomedyczna, każda choroba we wczesnym stadium jest łatwiejsza do wyleczenia. Proszę zobaczyć, że rak szyjki macicy, kiedyś był jednym z najczęściej występujących nowotworów u kobiet. Ale dzięki profilaktyce, dzięki cytologii, programom, szczepieniom jest w odwrocie. Polska dogania kraje zachodnie, jeśli chodzi o liczbę zachorowań - mówi Leszek Gmyrek.

Niestety, inaczej jest z nowotworami piersi. Liczba zachorowań rośnie w Polsce i w krajach wysoko uprzemysłowionych. Szacuje się, że co 8 co 10 kobieta zachoruje.

- Stąd szczególny apel: dziewczyny badajcie się, chodźcie na USG, na mammografię. nie zapominajcie o tym - apeluje doktor Gmyrek.

Zobacz więcej:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie