Aluron Virtu Warta Zawiercie bliżej dziewiątego miejsca w PlusLidze. Cerrad Czarni Radom przegrali 1:3 w pierwszym spotkaniu dwumeczu

Michał Nowak
Fragment meczu Aluron Virtu Warta Zawiercie - Cerrad Czarni Radom.
Fragment meczu Aluron Virtu Warta Zawiercie - Cerrad Czarni Radom. Michał Nowak
W pierwszym meczu rywalizacji o miejsca 9-10 w siatkarskiej PlusLidze, Cerrad Czarni Radom przegrali na wyjeździe z Aluronem Virtu Wartą Zawiercie 1:3. Rewanżowy pojedynek już w piątek, 20 kwietnia w hali przy Narutowicza.

Aluron Virtu Warta Zawiercie - Cerrad Czarni Radom 3:1 (23:25, 25:20, 25:21, 25:21)
Aluron Virtu Warta: Pająk 1, Bociek 23, de Leon, Żuk 4, Zajder 7, Smith 11, Koga (libero) oraz Andrzejewski (libero), Patak 20, Długosz 2.
Cerrad Czarni: Vincić 3, Filip 4, Fornal 12, Kwasowski 9, Teryomenko 8, Huber 1, Watten (libero) oraz Ziobrowski 7, Droszyński 2, Ostrowski 6, Wasilewski (libero), Żaliński 9.
Sędziowie: Tomasz Flis i Jacek Litwin.
MVP: Matej Patak (Aluron Virtu Warta).

Pierwsza odsłona przebiegała pod znakiem znakomitej zagrywki. Jedni i drudzy "strzelali" bardzo mocno. Dość powiedzieć, że radomianie zanotowali osiem asów serwisowych, a gospodarze cztery. Dmytro Teryomenko zagrywał mocno, a w przyjęciu nie radził sobie Hugo de Leon (4:7), który szybko został zmieniony przez trenera Emanuele'a Zaniniego. Zablokowany został Matej Patak i było już 8:11. Dzięki wspomnianemu serwisowi, miejscowi odrobili stratę (12:12), a nawet wyszli na prowadzenie (17:15). Po - a jakże - asie serwisowym Michała Filipa był remis 19:19. W końcówce trener Robert Prygiel zdecydował się na podwójną zmianę wprowadzając na plac gry Kamila Droszyńskiego oraz Jakuba Ziobrowskiego. To właśnie skuteczny atak tego drugiego zapewnił przyjezdnym triumf w partii otwarcia.

Zdecydowanie gorzej wiodło się przyjezdnym w drugiej odsłonie. Miejscowi rozpoczęli od wysokiego prowadzenia (7:2, 9:3, 11:5), a radomianie nie wystrzegali się prostych błędów własnych. Cerrad Czarni mieli duże problemy w przyjęciu, a w konsekwencji tego, z wyprowadzeniem skutecznych ataków. Zablokowany został Kamil Kwasowski i było już 16:8. Dobrą zmianę dał Patak, który w pierwszej partii zastąpił de Leona. Po jednym z jego ataków tablica pokazywała wynik 20:13. Sygnał do odrabiania strat dał Tomasz Fornal (21:16). Radomianie mozolnie odrabiali stratę. Dobry atak Kwasowskiego dał im 20. punkt (23:20). Więcej ich już jednak w tej odsłonie nie zdobyli, a beniaminek PlusLigi wygrał po skutecznej akcji Michała Żuka.

Cerrad Czarni Radom długo nie rozpamiętywali porażki w odsłonie drugiej i kolejną, po dziesięciominutowej przerwie, rozpoczęli od świetnej serii. Dobrze zagrywał Michał Ostrowski, skuteczny na skrzydle był Kwasowski, a w aut atakował Żuk i było już 0:4. Trener Prygiel zdecydował się rozpocząć tego seta z Droszyńskim i Ziobrowskim w składzie. W kolejnych minutach przyjezdni utrzymywali tę przewagę (6:9). Jednak dwa bloki na Kwasowskim, skuteczny Bociek na prawym skrzydle i już był remis 11:11. Chwilę później, kiedy gospodarze zanotowali kolejny blok, trener Prygiel wykorzystał przerwę. W szeregach radomian mnożyły się ponownie błędy własne (12:17). Na placu gry pojawił się kapitan Wojciech Żaliński i on "podłączył drużynę do prądu". Po jego skutecznym ataku i asie serwisowym było 21:22. Końcówka należała jednak do zawiercian, którzy po ataku Boćka wyszli na prowadzenie w tym meczu.

Trener Prygiel widząc słabszą grę swojego zespołu w tym fragmencie meczu, postanowił wprowadzić zmiany. W ataku pojawił się Zaliński, a na rozegranie wrócił Vincić. Po wyrównanym początku, gospodarze wypracowali trzy "oczka" przewagi. Wcześniej jednak dość kontrowersyjną decyzję podjęli sędziowie i zrobiło się nerwowo. Drużyna Aluronu Virtu Warty konsekwentnie punktowała, a Cerrad Czarni nie ustrzegli się pomyłek (14:9). Po ataku Zajdera ze środka było 19:14. Radomianie nie składali broni - skuteczny na lewym skrzydle był Fornal (20:17). W szeregach radomian zawodziła jednak zagrywka, przez co nie byli oni w stanie dogonić rywali. Tę złą serię przerwał Żaliński (23:21), ale było to za mało. Po ataku Boćka Aluron Virtu Warta wygrał 3:1 i jest bliżej dziewiątego miejsca. Rewanżowy pojedynek w piątek, 20 kwietnia w Radomiu.

Stan rywalizacji: Aluron Virtu Warta Zawiercie - Cerrad Czarni Radom 1:0.