Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Andrzej Kosztowniak odpowiadał na pytania Radomian. Zobacz zapis czatu

Redakcja
Ł. Wójcik
Filharmonia Radomska, walka o budowę lotniska, przetarg na budowę stadionu przy Struga. Zapoznaj się z planami starającego się o reelekcję prezydenta miasta.

Administrator: Witamy na czacie z prezydentem Andrzejem Kosztowniakiem

Gość: Witam Państwa

koze: Jak pan ocenia pracę dyrektora Marka Czyża? Czy widział Pan nową ulicę Kozienicką, albo Słowackiego? Czy wg Pana te inwestycje są dobrze wykonane?

Pracę dyrektora Czyża oceniam w zależności od projektu - raz lepiej raz gorzej. Widziałem zarówno jedną, jak i drugą, byłem na jednej i drugiej wielokrotnie. Pobieżnie oglądając te inwestycje, wydaje mi się, że są dobrze wykonane, chociaż wszelkiego rodzaju usterki będą musiały znaleźć swoje odzwierciedlenie w protokole odbioru tych ulic. Przypominam, że nie zostały jeszcze odebrane.

Malgosia: Jak z perspektywy czasu ocenia Pan uchwały Sejmiku Województwa? Jak układała się współpraca Sejmiku z władzami naszego miasta ?

Na pewno współpraca nie jest wzorcowa. Mogłaby być lepsza i do tego musimy prowadzić. To również w zależności od uchwały różnie ją oceniam. Są takie, które bardzo mocno krytykuje w momencie kiedy szkodzą naszemu miastu, ale są też takie decyzje, które chwalę i często za nie publicznie dziękuję.

Koze: Czy urzędnicy miejscy nie powinni odpowiadać za błędy, które kosztują podatników setki tysięcy złotych?

Powinni odpowiadać tak jak każdy z nas, i odpowiadają zgodnie z przepisami prawa. Przede wszystkim prawa pracy, którego kształt nie leży w rękach prezydenta. Jeżeli któryś z urzędników popełnił wykroczenie albo przestępstwo, jest zwalniany z pracy. To również niestety kilkukrotnie zdarzyło się w tej kadencji samorządu.

ruuum: Jak pan sobie wyobraża pracę w kolejnej kadencji?

Odpowiedź na to pytanie zawarta jest w dwóch słowach - dobra kontynuacja. Zamierzam dalej mocno inwestować w nasze miasto pozyskując środki zewnętrzne. Przypomnę, że w tej kadencji miasto Radom pozyskało około 450 mln złotych, zaś pożyczyło około 260 mln. tym samym zyskało około 190 mln.

Mam nadzieję, że w kolejnych latach będziemy mogli powrócić do inwestycji sięgających 150 - 200 mln. Zamierzam dalej uaktywniać Radomian w koniecznej pracy na rzecz naszego miasta, jeszcze szerzej współpracować z organizacjami pozarządowymi, przekazując im również część zadań miasta.

msted: Dlaczego tak długo trzeba czekać na odp. na tym czacie ?

To zależy od szybkości procesora w komputerze. Ja odpowiadam na bieżąco.

malgosia: Mamy w Radomiu Szkołę Muzyczną, Działa Radomska Orkiestra Kameralna, czy jest szansa na powstanie Filharmonii Radomskiej?

Tak, jest szansa. W moim programie wyborczym przeczytacie Państwo, że w kolejnych latach znajdziemy działkę pod filharmonię (jest rozpatrywanych kilka lokalizacji), przygotowujemy dokumentację techniczną i zamierzam pozyskać część pieniędzy z budżetu państwa i środków europejskich na ten cel, tak jak stało się to przy szkole muzycznej. Pracownicy od funduszy europejskich już zajmują się tą tematyką. To, co mogę obiecać, to bardzo duże zaangażowanie i determinacja z mojej strony, tak jak to miało miejsce przy szkole muzycznej. Tu się udało. Jestem przekonany, że przy woli wielu ludzi uda się również z filharmonią.

fotek2: mamy teraz 300mln długów. Czy jeżeli Pan przedłuży swoja kadencję to czy będzie Pan robił wszystko aby ten dług zmniejszyć czy będziemy mieć 600mln długów?? Jeżeli zmniejszyć długi to czy wiąże się to z podniesieniem podatków dla mieszkańców naszego miasta

Jeszcze raz przypomnę, że w tej kadencji miasto pozyskało więcej pieniędzy niż pożyczyło o kwotę około 190 mln zł. Na dzień dzisiejszy nie ma możliwości zadłużenia miasta do poziomu 600 mln złotych, nawet gdyby ktoś chciał.

Przekraczałoby to 60% dopuszczalnego długu. Dziś mamy około 37%. Co do podatków, to przypomnę, że w poprzednich kadencjach samorządu były podnoszone regularnie praktycznie co roku
W tej kadencji nie mamy z taką sytuacją do czynienia. Dopóki będę mógł, będę starał się nie rekomendować takiego rozwiązania Radzie Miejskiej bo wysokie podatki nie pomagają gospodarce.

mike: Panie Prezydencie, jak przedstawia się sytuacja z budową hali sportowej oraz stadionu przy Struga?

Prowadzone jest od kilku miesięcy postępowanie w trybie partnerstwa publiczno - prywatnego. Mam nadzieję, że pod koniec tego albo na początku przyszłego roku je rozstrzygniemy jako miasto. Jedne z największych i najważniejszych firm budowlanych w Polsce biorą w nim udział. Przyszła kadencja samorządu miasta Radomia to fizyczna realizacja tego projektu

Wyborca Jak Pan widzi budowę sądu na terenie Osiedla Obozisko, mieszkańcy są przeciw ze względu na zniszczenie oraz znaczne zmniejszenie terenu parku! Czy w ogóle pomysł budowy sądu jest nadal aktualny?

Co do lokalizacji tego obiektu, decyzja została podjęta kilka lat temu. Ja szanuję decyzję mojego poprzednika, jednak widzę realne zagrożenie tego projektu, bo dokumentacja na ten projekt leży od 2 lat w ministerstwie sprawiedliwości i z tego co wiem, nie ma pieniędzy na realizację budowy sądu w budżecie państwa, a bardzo żałuję. Rzeczywiście część parku zostałaby zabudowana ale niewielka. Zapewniam, bo widziałem dokumentację. Sąd nie jest inwestycją miasta, tylko ministra sprawiedliwości.

malgosia Jakie jest Pana zdanie na temat wyłączenia Warszawy z woj. mazowieckiego. Czy to byłaby szansa dla Radomia na szybszy rozwój, na pozyskanie większych funduszy, czy zminimalizowałoby to poziom bezrobocia w Radomiu?

Od początku stoję na tym samym stanowisku. Warszawa powinna być wyłączona z woj. mazowieckiego choćby statystycznie. Pozostawienie Warszawy i Mazowsza w tym kształcie spowoduje niemożność aplikowania o środki europejskie w okresie 2013 - 2020 tym samym pozostawienie Warszawy na Mazowszu wydaje się absurdalnym pomysłem zarówno dla niej, jak i pozostałej części województwa. Jednak wyłączenie nie jest jedynym problemem.

Problemem jest przede wszystkim ustawodawstwo finansowe dotyczące całego województwa i tego ile Warszawa powinna wspierać resztę naszego województwa. Co do bezrobocia, w moim przekonaniu miałoby to pozytywny skutek poprzez przeniesienie części urzędów centralnych do takich miast jak Radom, a dziś niestety są one zabierane. Patrz: służby skarbowe, czy też wspomniane wcześniej sądownictwo.

fotek2: Skoro podatki nie pomagają gospodarce to czemu nakładane są podatki w różnej postaci?? np. deszczówkę?? Przecież to obciąża podatnika.

Podatki nakładane są najczęściej z przymusu wynikającego z ustaw. Co do opłaty deszczowej, wynika ona z konieczności odprowadzenia bardzo dużej ilości wody do sieci kanalizacyjnej miasta. Ta opłata nie jest ponoszona przez wszystkich, a przez niektóre tylko podmioty.

Ta opłata jest ponoszona przede wszystkim przez sklepy wielkopowierzchniowe, natomiast zdarza się, że spółdzielnie wykorzystują ją jako wymówkę do podnoszenia opłat.

Marcin: czy w 2010 roku pracownicy Urzędu Miejskiego otrzymali podwyżki wynagrodzeń?
Pracownicy urzędu miejskiego nie otrzymali ani w 2010 roku, ani w 2009 podwyżek wynagrodzeń, nad czym ubolewam. Radomski urząd jest jednym z najtańszych urzędów w Polsce. Mam też świadomość potrzeby wzrostu wynagrodzeń np. wśród pracowników edukacji niebędących nauczycielami, którzy od kilku lat też nie mają podwyżek.

Jednak brak podwyżek nie wynika z mojej złej woli bo bardzo chciałbym je dać, ale z możliwości finansowych miasta i przepisów prawa.

m_rad: jeśli mogę: gdyby Pan był marszałkiem a ktoś z PO prezydentem czy Pan również nie pomagałby Radomiowi ze względu na podział partyjny?

Zabrzmi to filozoficznie, ale mój ojciec, który niestety już nie żyje, wpoił mi jedną zasadę - ludzi dzielimy na mądrych i głupich, godnych i tych, którzy nie zasługują na takie miano. Nie dzielę ludzi na tych z PO, PiS, SLD czy Samoobrony. Nie dzielę na małych i dużych i mam nadzieję, że tym porównaniem odpowiedziałem Państwu na pytanie. A w Radomiu byłem i jestem gospodarzem, a nie politykiem.

Anna: Na facebooku funkcjonuje strona poparcia dla lotniska mającego powstać w Radomiu. Kiedy spodziewać sie możemy jakiś konkretnych decyzji w tej sprawie?

W przyszłym tygodniu zostanie ogłoszony konkurs na poszukiwanie inwestora strategicznego, który ma trwać do 31 marca 2011 roku. Co do poparcia, miałem na nie nadzieję przez kilka lat ze strony rządu i sejmiku. Niestety Radom go nie otrzymał. Dzisiaj mogę obejrzeć w telewizji materiał wyborczy Piotra Szprendałowicza, w którym występuje minister Grabarczyk, w którym moim zdaniem warunkuje poparcie dla wielu projektów od "właściwego wyniku wyborów" jego zdaniem. Ocenę tego typu zachowań pozostawiam Państwu.

Dziękuję Państwu za uwagę. Przepraszam, ale muszę jechać do pracowników MOPS-u.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie