MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Żywa lekcja historii w bibliotece gminnej w Skaryszewie. Odbyło się spotkanie z autorem książki o zbrodni wojennej w Podsuliszce

Antoni Sokołowski
Antoni Sokołowski
Ksiądz Szczepan Kowalik zaprezentował swoją książkę o tragicznych wojennych losach wsi spod Skaryszewa: „Podsuliszka 1944. Historia zbrodni”.
Ksiądz Szczepan Kowalik zaprezentował swoją książkę o tragicznych wojennych losach wsi spod Skaryszewa: „Podsuliszka 1944. Historia zbrodni”. Biblioteka w Skaryszewie
W Miejsko Gminnej Bibliotece Publicznej w Skaryszewie odbyło się spotkanie autorskie z księdzem Szczepanem Kowalikiem, który napisał książkę „Podsuliszka 1944. Historia zbrodni”. To publikacja o tragicznych losach mieszkańców wsi pod Skaryszewem. Książka jest już dostępna w bibliotece.

Spotkanie w bibliotece z autorem książki o zbrodni wojennej w Podsuliszce pod Skaryszewem

Ksiądz Szczepan Kowalik rozpoczął spotkanie od przybliżenia historii grupy mieszkańców wsi Podsuliszka w gminie Skaryszew w powiecie radomskim. Tam doszło do jednej z niezliczonych z zbrodni dokonanych przez Niemców na ludności cywilnej podczas II wojny światowej na terenach okupowanej Polski. Ta zbrodnia różniła się jednak przebiegiem od wielu podobnych, gdyż znacznej części skazańców prowadzonych na śmierć udało się uciec przed luf karabinów tuż przed egzekucją. Pozostali zginęli i zostali pogrzebani w zbiorowej mogile.

Ważne spotkanie

Na spotkaniu ksiądz opowiadał o tych wydarzeniach z taką pasją, że wiedzę, którą przekazywał każdy z obecnych chłonął z wielkim zaciekawieniem. Oprócz historii, która jest zapisana na kartach książki, słuchacze dowiedzieli się, jak wyglądała praca przy tworzeniu publikacji.

Po zakończeniu spotkania obecni otrzymali za darmo książki. Publikacja „Podsuliszka 1944. Historia zbrodni” została wydana ze środków Miasta i Gminy Skaryszew.

Rozstrzelani w lesie

Sama tragedia w Podsuliszkach rozegrała się 15 sierpnia 1944 roku. gdy żołnierze niemieccy przyprowadzili do Poduliszki aresztowanych, a potem wprowadzono ich do pobliskiego lasu. Tu nastąpiło zamieszanie i część aresztowanych zdołała uciec. Ci, którzy nie zdążyli uciec zostali rozstrzelani. Nazwiska poległych mieszkańców wyryte są na tablicy na pomniku. Rozstrzelano 21 osób, które pomagały partyzantom. Wśród zabitych były dwie kobiety: Antonina i Maria Nadgrodkiewicz, oraz 19 mężczyzn: Józef Latała, Tadeusz Belica, Józef Czyż, Wacław Fabiszewski, Bronisław Fajdek, Władysław Janek, Jan Lisek- syn Ludwika, Władysław Lis, Stefan Nadgrodkiewicz, Jan Ziętek, Bolesław Nogaj, Władysław Gryz, Józef Mazur, Jan Lisek, Ignacy Domagała, Józef Domagała, Władysław Kowalczyk, Czesław Jędrzejewski, Józef Lisek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie