Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Anima Urbis 2015 w Radomiu. Tłum chętnych szukał Ducha Miasta na Zamłyniu (wideo, zdjęcia)

Barbara Koś
Duch Miasta Anima Uribis 2015 w Radomiu odbywał się na Zamłyniu oraz w parku Stary Ogród.
Duch Miasta Anima Uribis 2015 w Radomiu odbywał się na Zamłyniu oraz w parku Stary Ogród. Tadeusz Klocek
Mimo chłodnego wieczoru wielu radomian stawiło się w sobotę w Starym Ogrodzie, by na zaproszenie Resursy Obywatelskiej uczestniczyć w imprezie Anima Urbis.

Tym razem Duch Miasta ukrył się na Zamłyniu. Stary Ogród był tylko początkiem poszukiwań.
Grupa zainteresowanych, do której wciąż dochodzili nowi, zebrała się w rejonie mostków i niewyciętych krzaków.

Ocalałe z rewitalizacji ogrodowy murek, chaszcze i i trawa stały się doskonałą sceną dla krótkiego przedstawienia "Noc Kupały" w wykonaniu Teatru Poszukiwań z Resursy, w reżyserii Włodzimierza Mancewicza. Nagrany głos reżysera przypomniał także o historii Starego Ogrodu i jego losach aż do dziś.

Po oklaskach kierujący imprezą Marcin Kępa zaprosił wszystkich do wymarszu. Jako cicerone poprowadził wymarsz Paweł Puton trzymający tabliczkę "Anima Urbis".

Całkiem pokaźny orszak przeszedł pod siedzibę firmy "Armadimp" mieszczącą się przy ulicy Okulickiego 8, gdzie mieściła się najpierw dawna" fajansówka" Rottenberga.

Tu radomianie dowiedzieli się, że zanim jeszcze powstała słynna radomska fajansówka - ulokowała się pierwsza nowożytna garbarnia w mieście a założył ją w 1818 roku Fryderyk August Schnierstein To zapoczątkowało rozwój przemysłu garbarskiego w naszym mieście, które potem przez dobre sto pięćdziesiąt lat słynęło z wyrobu najwyższej jakości skór. Dziś dawna Farbyka Wyrobów Fajansowych A. Rottenberg - jeszcze w XIX wieku jest prawdopodobnie najstarszym, nieprzerwanie działającym zakładem tej branży w Polsce.
Jeszcze w 1936 roku Fajansówka Rottenberga oferowała klientom między innymi: miski klozetowe, umywalki oraz bidety "Piccolo".

Wizytę w dawnej fajansówce posumowało widowisko "Mleczna Grobla brzegi rwie..."czyli program taneczno-wokalny z wodą i ogniem w tle.

Dalej było jeszcze ciekawiej. Na parkingu za "Biedronką" przy Okulickiego 47, czyli w okolicach dawnej siedziby straży pożarnej w przedstawieniu "Płonie stodoła!" można było obejrzeć pokaz sprawności straży ogniowej z Borkowic. W dawnej garbarni Borkowskich przy Garbarskiej 27 czekał "Upiór w garbarni" czyli pokaz sztuki ognia, koncert piosenek z lat 50. i 60. i prezentacja multimedialna o historii radomskiego garbarstwa,

Pod Bazyliką Mniejszą Św. Kazimierza przy ul. Główna 16 pątnicy rozbili obóz. Po wysłuchaniu koncertu Scholi Sancti Ioannis, można się było posilić i wypić herbatę. Tu też wiele osób złożyło podpis pod projektami budżetu obywatelskiego Resursy: ."Ślad" szlak pamięci Żydów radomskich oraz "Budowa pomnika- ławeczki prof. Leszka Kołakowskiego".

O północy grupa doszła do celu. Był nim cmentarz ewangelicko-augsburski przy ulicy Kieleckiej. Tu w godznie duchów odbyło się zwiedzania cmentarza a potem wysłuchano recitalu akordeonowego Piotra Zarzyki, Był też finałowy happening. Po zakończeniu imprezy uczestników "Anima Urbis" odwiozły w dwóch kierunkach: Gołębiów- Michałów i Ustronie- Południe bezpłatne autobusy MPK.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie