MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Apteka Pod Białym Orłem ożyje znowu w Muzeum Historii Radomia czyli kamienicach Esterki i Gąski

Barbara Koś
W tej kamienicy- ulica Żeromskiego 5 -  mieściła się Apteka Pod Białym Orłem.
W tej kamienicy- ulica Żeromskiego 5 - mieściła się Apteka Pod Białym Orłem. Radom city pl
Zabytkowa Apteka Pod Białym Orłem mieszcząca się niegdyś przy ulicy Żeromskiego 5 ożyje w Muzeum Historii Radomia przygotowywanym w Kamienicach Esterki i Gąski.

Prowadzony od dwóch lat przez Muzeum imienia Malczewskiego remont kamienic Domu Gąski i Esterki dobiega końca. Jak zapowiada nowy dyrektor muzeum, Leszek Ruszczyk, być może już w lipcu będzie można zagospodarowywać wnętrza. Powołane w tym miejscu Muzeum Historii Radomia pokaże dzieje miasta od czasów Piotrówki do końca II wojny światowej.

Właśnie w jednym z pomieszczeń odtworzona będzie zabytkowa Apteka pod Białym Orłem” mieszcząca się przed laty przy ulicy Żeromskiego 5.

Ogłoszony przez Muzeum przetarg na kompleksową restaurację i konserwację pochodzących z XIX wieku mebli będących pierwotnie wyposażeniem sali sprzedaży Apteki „Pod Białym Orłem” w ramach zadania „Modernizacja i adaptacja zabytkowych kamienic Gąski i Esterki na potrzeby utworzenia stałej wystawy archeologiczno –historycznej” już za kilka dni wyłoni wykonawcę.

CZYTAJ: Domy Gąski i Esterki czekają na nową, stałą ekspozycję o Radomiu - i takie będą już za rok

Praca będzie na pewno ciężka i żmudna, bo ogólny stan zachowania obiektów jest zły. Pomocne będą dokumenty posiadane przez muzeum mówiące o oryginalnym wyposażeniu apteki, powstałej w 1824 roku. Ale w efekcie - apteka powróci do radomian. I jakże cenny będzie to powrót!

Mieszkańcy pamiętają jeszcze wnętrze apteki, w którym na pierwszym planie był plafon z wizerunkiem białego orła w locie wraz z berłem, które trzymał w szponach. Dzięki okalającej malowidło ramie całość przypominała obraz.

Leki podawano z szuflad zabytkowych mebli aptecznych dostawionych do trzech ścian. Półki wieńczył gzyms z szeregu małych łuków, utworzony ze splecionych prostokątów i półkoli, oparty na listwach profilowanych oraz na listwie ornamentowanej w typie Biedermeier. Były też pilastry zakończone złoconymi głowami. Lada z witrynką zawierała od strony frontowej cztery przeszklone gabloty, a dolna część lady podzielona była na cztery kwatery z płaskorzeźbami w motywie roślinnym...

Wszystko to po odrestaurowaniu zobaczymy znowu. Powrócą naturalnie i malowidła.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom - fałszywe strony lotniska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie