Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Artysta Ryszard Grzyb pokaże na tarasie Elektrowni w Radomiu swój mural "Taniec w jaskini"

Barbara Koś
Jedna z prac Ryszarda Grzyba.
Jedna z prac Ryszarda Grzyba. archiwum artysty
Projekt zostanie udostępniony gościom 3 lipca, w piątek o godzinie 15 w cyklu "Kadry pod napięciem". Wystawa czynna będzie do 30 września. Kuratorka wystawy: Monika Małkowska. W piątek będzie możliwość rozmowy z artystą i kuratorką cyklu „Kadry pod napięciem”.

O wystawie pisze Monika Małkowska: - Ryszard Grzyb jest malarzem, poetą i wojownikiem. Ma też dar, który pozwala mu na psychiczną translokację. Jego sztuka to swego rodzaju szamanizm. Mam wrażenie, że Ryszard Grzyb potrafi kontaktować się z duchami z epoki kamiennej. A także z istotami nadludzkimi, ukrywającymi się w postaciach zwierząt - czytamy.

Jak każdy twórca, odprawia swe rytuały w samotności. Jednak ich siła i sens potęgują się w obecności świadków. Ekstaza udziela się tym, którzy patrzą. Ale trans-uczestnictwo niczego nie uczy. „Każdy z nas jest swoim własnym nauczycielem” - uważa Ryszard Grzyb. Nie można kogoś innego nauczyć bycia sobą. Nie można nauczyć sztuki. Wiersz potrzebuje słów, żeby stać się. Obraz nie potrzebuje słów, żeby go pojąć. Wiersz nie daje się przełożyć na obraz, ani odwrotnie. Są osobnymi bytami, choć mogą koegzystować. Także w głowie autora.

Malarstwo to taniec z pędzlem w ręku. Gesty, gesty. Śpiew, mamrotanie. Poezja to trans w głowie. Ledwie zauważalny ruch kilku palców. Zamknięte oczy. Karate stanowi umowny łącznik pomiędzy tymi stanami ciała i umysłu: jest obserwacją, bezruchem, precyzją i uderzeniem świadomości.

Sztuka Ryszarda Grzyba prowadzi moje myśli ku odległej przeszłości - stwierdza Monika Małkowska. Ryszard Grzyb (ur. 1956), malarz, laureat nagrody im. Cybisa za 2010, projektant graficzny, poeta, karateka (ma czarny pas). Od dawna interesowały go „dzikie” rejony świata i umysłu.

Zaczynał samodzielną twórczość na początku lat 80., kiedy najbardziej gorącym trendem była tzw. nowa dzikość (neue wilde). W Polsce „dzika” czyli ekspresyjna, emocjonalno-intuicyjna sztuka łączyła się z reakcjami na stan wojenny i sytuację po nim. Wtedy rozpoczęła działalność warszawska Gruppa (Ryszard Grzyb do niej należał).

Do praktyk tej formacji należało wspólne malowanie, czasem jednego obrazu jednocześnie. Ważne też były inne, pozamalarskie sposoby działania – performance, muzykowanie, wernisaże przeradzające się w interakcje z widzami. U Grzyba tę spontaniczność równoważy sprawność i precyzja karateki, a także poetycka wrażliwość na słowa.

Obok poezji artysta tworzy absurdalne quasi-reklamowe slogany, które umieszcza w zaskakujących kontekstach.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie