MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Najnowocześniejszy aparat mammograficzny trafił do Radomskiego Centrum Onkologii. Sztuczna inteligencja pomoże wykryć raka piersi

Antoni Sokołowski
Antoni Sokołowski
Wideo
od 7 lat
W Pracowni Mammograficznej Radomskiego Centrum Onkologii na Wacynie został zainstalowany najnowocześniejszy aparat mammograficzny. W środę 24 kwietnia miała miejsce uroczyste otwarcie pracowni, którą poświęcił ks. biskup Marek Solarczyk.

Nowoczesny mammograf jest już w Radomskim Centrum Onkologii

Radomskie Centrum Onkologii konsekwentnie stawia na nowoczesne rozwiązania technologiczne w leczeniu i diagnostyce pacjentów. Dotyczy to zarówno różnego rodzaju sprzętu czy wykorzystywanych narzędzi, jak również rozwiązań wykorzystujących Sztuczną Inteligencję wspierającą specjalistów radomskiego szpitala, zapewniającego między innymi kompleksową opiekę nad pacjentami zmagającymi się z nowotworami piersi.

W środę został zaprezentowany najnowocześniejszy mammograf, wykorzystujący też sztuczną inteligencję. Co ważne, nowe urządzenie wyposażone jest w nowoczesne techniki obrazowania piersi – w tym między innymi:

  • Mammografię spektralną z podaniem kontrastu – dzięki kombinacji obrazu nisko i wysokoenergetycznego możliwe jest wyraźne wyodrębnienie rozmieszczenia środka kontrastowego i określenie unaczynienie zmiany chorobowej (np. nowotworowej).
  • Obrazowanie 3D (tomosyntezę) – to badania w technice trójwymiarowej mammografii 3D umożliwiające jeszcze lepszą wykrywalność nowotworów piersi i lokalizację przestrzenną zmian nowotworowych.
  • Biopsję stereotaktyczną piersi pod kontrolą obrazowania 3D oraz z użyciem kontrastu – aparat umożliwia wykonanie biopsji stereotaktycznej także w pozycji leżącej i precyzyjne określenie lokalizacji guza. Połączenie opcji biopsji z mammografia spektralną daje możliwość precyzyjnego trafienia w zmianę, z której pobierana jest próbka do badania histopatologicznego.
  • Sztuczna inteligencja wspomagająca lekarza opisującego badanie – szybko i dokładnie analizuje każdą płaszczyznę tomosyntezy wykrywając z wyjątkową dokładnością zarówno złośliwe zagęszczenie tkanek miękkich, jak i zwapnienia.

Lepsza diagnostyka

- Pojawienie się nowego aparatu mammograficznego jest dla Radomskiego Centrum Onkologii o tyle istotne, że szpital umożliwia pacjentom przeprowadzanie szeregu różnorodnych badań – w tym również bardzo aktywnie działa w zakresie profilaktyki nowotworowej przeprowadzając każdego roku tysiące przesiewowych badań mammograficznych wśród mieszkańców Radomia i okolic – mówi dr nauk medycznych Maciej Chwaliński, Dyrektor Medyczny Radomskiego Centrum Onkologii.
Nowoczesne rozwiązania poszerzą zakres działalności placówki zwiększając komfort pacjentów.
- Przyspieszą również proces badań zwiększając jednocześnie ich jakość – dodaje dr Chwaliński.
- To kolejny, konkretny krok potwierdzający kompleksową opiekę nad pacjentami z nowotworami piersi w Radomskim Centrum Onkologii, która została już dostrzeżona i doceniona na forum międzynarodowym – mówi Dorota Ząbek, Dyrektor Zarządzający Radomskiego Centrum Onkologii.

Nowoczesna placówka

Radomskie Centrum Onkologii jako jeden z niewielu w Polsce szpital, może poszczycić się posiadanym od kilkunastu miesięcy międzynarodowym certyfikatem Breast Cancer Unit przyznawanym przez Międzynarodowe Towarzystwo Senologiczne (SIS).
- Oznacza to, że placówka i zespół Radomskiego Centrum Onkologii na najwyższym poziomie kompleksowo zajmują się Pacjentami z rakiem piersi – od momentu diagnozy, przez cały proces wielospecjalistycznego leczenia aż do zakończenia terapii – mówi prof. CMKP dr hab. n. med. Tadeusz Pieńkowski - Kierownik Klinicznego Oddziału Chemioterapii oraz Kierownik Breast Cancer Unit Radomskiego Centrum Onkologii.

- Aktualnie w Radomskim Centrum Onkologii trwają prace adaptacyjne zarówno samej pracowni jak i personelu, który szkoli się i przygotowuje się do pracy i optymalnego wykorzystywania nowych możliwości – informuje Łukasz Pruszyński, Kierownik Zespołu Techników Medycznych Elektroradiologii Radomskiego Centrum Onkologii.

Pierwsi pacjenci będą mogli skorzystać z najnowocześniejszego aparatu mammograficznego już w maju 2024 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie