Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będą czerpać energię ze słońca i z ziemi

ik
W Białobrzegach będą unijne pieniądze na kolektory dla mieszkańców i gruntowe pompy cieplne dla szkół i parafii. Gmina dostała unijną dotację.

Ważne

Ważne

Do 16 sierpnia wszystkie osoby, które podpisały umowy na udział w projekcie "Słoneczna energia dla gminy Białobrzegi" muszą dostarczyć do urzędu aktualny odpis z ksiąg wieczystych. Ponadto mieszkańcy, którzy nie podpisali jeszcze umowy a są zainteresowani udziałem w projekcie mogą jeszcze zgłaszać się do Urzędu Miasta i Gminy w Białobrzegach, przy placu Zygmunta Starego 9.

Ponad 2 miliony złotych dostała gmina Białobrzegi na projekt "Słonecznej energii". Dzięki dotacji uda się wykonać 170 instalacji wykorzystujących tak zwane odnawialne źródła energii.

Chrapkę na unijne pieniądze na kolektory słoneczne miało wiele gmin z regionu. Nadzieję na tanie źródło energii z dopłatą miało też wielu mieszkańców naszego regionu. Niedawno okazało się, że uda się tylko w gminie Białobrzegi. Samorząd znalazł się na liście rankingowej i dostanie unijną pieniądze, dokładnie 2,2 miliona złotych.

GMINA Z PARTNERAMI

Projekt, który staną do konkursu o unijne wsparcie przygotowano w Urzędzie Miasta i Gminy Białobrzegi. Ale samorządowcy mają wielu partnerów, to przede wszystkim mieszkańcy. To oni składali akces do udziału w projekcie. Będą musieli tez pokryć 30 procent kosztów montażu kolektorów słonecznych i instalacji. Jednym z partnerów jest też parafia w Jasionnej.

W kościele ma być założone tak zwane gruntowe pompy cieplne. Urządzenia z głębi ziemi będą nadmuchiwały ciepłe powietrze do wnętrza świątyni. Podobne instalacje będą mieć też sale gimnastyczne białobrzeskiej podstawówce i gimnazjum.

- W szkołach będą też oczywiście kolektory słoneczne do podgrzewania wody - dodaje Waldemar Olszewski, wiceburmistrz Białobrzegów.

PRZETARG I MONTAŻ

Mieszkańcy, którzy przystąpili do projektu muszą dostarczyć potrzebne dokumenty. Całą resztą zajmie się gmina. - Ogłosimy przetarg i wybierzemy firmę, która zajmie się instalacją wszystkich urządzeń - wyjaśnia Waldemar Olszewski. - jesteśmy głównym beneficjentem programu, poza tym tak będzie też taniej i sprawniej.

Wszyscy muszą się jednak uzbroić w cierpliwość. Na razie mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych wybrała wnioski, na które będą pieniądze. To dopiero pierwszy krok. Na montaż kolektorów trzeba będzie jednak jeszcze poczekać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie