Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będą "używali Gombrowicza". Wielkie sławy świata literatury przyjadą na rocznicę muzeum we Wsoli

/bk/
Ponad pięć tysięcy widzów odwiedziło już Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli, oddziału warszawskiego Muzeum Literatury.
Ponad pięć tysięcy widzów odwiedziło już Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli, oddziału warszawskiego Muzeum Literatury. internet
11 października minęła pierwsza rocznica udostępnienia publiczności tej placówki. Z tej okazji muzeum zaprasza w sobotę, 16 października, na sesję "Używanie Gombrowicza, czyli co robimy z klasykami."

Zgodnie z upodobaniami bohatera naszej instytucji, rocznicy świętować nie zamierzamy - informuje Ewa Witkowska z Muzeum Gombrowicza. - Świętowanie bowiem jest rzeczą w pewnym sensie podobną do muzeów, o których Gombrowicz pisał, że przyprawiają o ból głowy... Zamierzamy więc rocznicę uczcić tym, co Gombrowicz uwielbiał: rozmową inteligentnych ludzi.

Dlatego w sobotę, 16 października, o godzinie 12 w Muzeum rozpocznie się debata zatytułowana: "Używanie Gombrowicza, czyli co robimy z klasykami."

Dyskusję poprowadzi profesor Jerzy Jarzębski, jeden z najwybitniejszych znawców twórczości Gombrowicza. Zaproszenie do rozmowy przyjęli również: Kazimiera Szczuka - krytyk literacki i historyk literatury z Instytutu Badań Literackich PAN, Marian Bielecki - historyk i teoretyk literatury z Uniwersytetu Wrocławskiego, Anders Bodegard - szwedzki slawista, tłumacz i znawca Gombrowicza, a także wierszy Wisławy Szymborskiej i Zbigniewa Herberta, Piotr Kłoczowski - historyk literatury, edytor i eseista, wicedyrektor Muzeum Literatury oraz Jean - Pierre Salgas - francuski krytyk literacki, profesor historii i teorii sztuki w École Nationale Supérieure d'Art w Bourges.

- W sumie - będzie to intelektualne święto we Wsoli, do udziału w którym zapraszamy wszystkich zainteresowanych literaturą i sztuką - podkreśla Ewa Witkowska.

W ciągu roku istnienia Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli odwiedziło blisko pięć i pół tysiąca osób. W tym - około 500 dzieci i młodzieży.

- Najwięcej osób przyjeżdżało do Wsoli, by uczestniczyć w wydarzeniach artystycznych i intelektualnych - mówi Ewa Witkowska. - Udało nam się zorganizować dwadzieścia pięć wydarzeń. Zważywszy, że w muzeum pracuje sześć osób, a wszystkie tegoroczne wydarzenia sfinansowaliśmy pieniędzmi pozyskanymi od prywatnych darczyńców - odczuwamy lekkie zadowolenie...

Wstęp na sobotnią sesję wolny.

Bezpłatny dojazd z Radomia autobusem ITS Michalczewski nastąpi sprzed teatru o godzinie 11.15.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie