Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzie jeszcze mniej pieniędzy na leczenie szpitalne

/wit/
W szpitalu na Józefowie nadwykonań, czyli procedur medycznych wykonanych ponad kontrakt było najwięcej. Ich wartość za 10 miesięcy tego roku wynosi 12 milionów złotych.
W szpitalu na Józefowie nadwykonań, czyli procedur medycznych wykonanych ponad kontrakt było najwięcej. Ich wartość za 10 miesięcy tego roku wynosi 12 milionów złotych. Łukasz Wójcik
Przyszłoroczne kontrakty są jeszcze niższe niż teraz, ale szpitale w Radomiu i regionie je podpisują, bo Narodowy Fundusz Zdrowia, to jedyny płatnik.

Dla pacjentów to nie jest dobra, noworoczna wróżba. Mniej pieniędzy w placówkach medycznych, to kolejki do specjalistów i na planowe zabiegi.

Kilka dni temu pisaliśmy jak szpitale zapatrują się na propozycję kontraktowe Narodowego Funduszu Zdrowia na przyszły rok. Szpital na Józefowie zwlekał z podpisaniem umowy na leczenie szpitalne, bo stawki jakie proponował mu płatnik były nie do przyjęcia.

- Przyszło nawet pismo z Funduszu, że w lutym rozwiązana zostanie z nami umowa na leczenie chorych - zaznaczyła Bożenna Pacholczak, rzecznik prasowy szpitala.

Ostatnie dni to jednak spore zmiany. Lecznicy udało się podpisać umowę, a jej wartość jest podobna do kontraktu, jaki placówka zawarła na 2012 rok - 108 milionów złotych.

- W 2011 roku podpisaliśmy umowę na 113 milionów złotych, w 2012 na 108 milionów i tyle samo zaproponowano nam na 2013 rok. W tym czasie wszystko podrożało, wzrosła też składka rentowa - wylicza Bożenna Pacholczak.

Mimo szukania oszczędności, gdzie się da, ten rok szpital zakończy ponad 25 milionową stratą.
Mniej pieniędzy na przyszłoroczne leczenie pacjentów otrzyma także szpital miejski.
- To o 600 tysięcy złotych mniej niż na ten rok - zaznaczył Andrzej Pawluczyk, dyrektor szpitala. - Mamy otrzymać 120 milionów złotych na leczenie szpitalne, specjalistyczne, dializy, rehabilitację.
Szpital Psychiatryczny w Krychnowicach także otrzymał propozycję z Funduszu. To o 250 tysięcy mniej niż wynosi tegoroczny kontrakt.

- Psychiatria jest wciąż niedofinansowana, a chorych przybywa. Trudno będzie nam wiązać koniec z końcem - zaznaczył Włodzimierz Guzowski, pełniący obowiązki dyrektora lecznicy.

W szpitalu w Kozienicach też podpisano przyszłoroczny kontrakt, ale jego warunki jak zaznacza dyrekcja nie są zadowalające.

- Jest nieco niej niż w tym roku, ale nie ma innego wyjścia bo leczyć trzeba. Narodowy Fundusz Zdrowia jest jedynym monopolistą, który dyktuje warunki- tłumaczy Marek Pacyna, dyrektor kozienickiego szpitala.

Kontrakt jako jedna z pierwszych w regionie podpisała także lecznica w Iłży i jest on ciut niższy od obecnego.

-Co to oznacza? A to, że przyszły rok też będzie trudny. W ciągu tego roku mamy stratę 1,8 miliona złotych - zaznaczył Zbigniew Deja, dyrektor lecznicy.

Wszystkie szpitale za punkt kontraktowy otrzymują 52 złotych. Stawka jest niezmienna od lat.
- Wszystko drożej, ale punkt nie. Każe nam się usprawniać pracę szpitali, pacjent ma nie czekać w kolejkach, a jednocześnie daje się zbyt mało pieniędzy na leczenie. Brak funduszy, to limity, a te generują kolejki. Pacjentów przybywa, nie możemy ich odsyłać, a za nadwykonania nie otrzymujemy pieniędzy - słyszymy od dyrekcji szpitali w Radomiu i regionie.

W lecznicy na Józefowie nadwykonań było najwięcej. Za 10 miesięcy - 12 milionów złotych.Nadwykonania za drugie półrocze tego roku ma też szpital w Nowym Mieście nad Pilicą - około 1,5 miliona złotych.

- Jeśli konieczna jest pomoc, chory musi ją otrzymać stąd nadwykonania - tłumaczy Dorota Kwietniewska, dyrektor szpitala do spraw ekonomiczno-organizacyjnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie