Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzie nowa rewolucja śmieciowa w Radomiu

ik
- Musimy dostosować nasze uchwały do nowych zapisów ustawy - mówi Grażyna Krugły, dyrektor wydziału ochrony środowiska w radomskim Urzędzie Miejskim.
- Musimy dostosować nasze uchwały do nowych zapisów ustawy - mówi Grażyna Krugły, dyrektor wydziału ochrony środowiska w radomskim Urzędzie Miejskim. archiwum
Miasto znowu będzie zmieniać zasady odbioru odpadów. Już szykują się do poprawek wynikających z nowelizacji ustawy.

Być może już w styczniu radomska Rada Miejska zajmie się nowymi uchwałami "śmieciowymi". - Chcielibyśmy przygotować je, jak najszybciej - zapowiadają w Urzędzie Miejskim.

BEZ DOPŁAT

- Wkrótce wejdą w życie nowe przepisy ustawy o gospodarowaniu odpadami - wyjaśnia Grażyna Krugły, dyrektor wydziału ochrony środowiska w radomskim Urzędzie Miejskim. - Musimy dostosować nasze uchwały i zasady obowiązujące w mieście.

Czeka nas więc nowa rewolucja śmieciowa, bo zmiany będą poważne. Przede wszystkim wynikają z tego, że samorządy nie będą mogły już stosować dopłat dla wybranych grup mieszkańców.

W przypadku Radomia z takich korzystały osoby mieszkające samotnie. Uiszczały połowę obowiązującej stawki. Takie dopłaty mieli mieszkańcy bloków i kamienic, a więc zabudowy wielorodzinnej oraz domów jednorodzinnych.

NOWE NALICZANIE

Zgodnie z zapowiedziami Grażyny Krugły Urząd Miejski przymierzy się do zmiany sposobu naliczania podatku śmieciowego. Teraz jego wysokość generalnie zależy od powierzchni mieszkania, czy domu jaki zajmujemy. Nieco więcej płaca właściciele domków jednorodzinnych.

- Uważam, ze ta metoda się sprawdziła, ale nie będziemy mogli jej już stosować - mówi Grażyna Krugły. - To byłoby bardzo niesprawiedliwe dla osób, które mieszkają w pojedynkę w dużym mieszkaniu, czy domu. A nie będziemy mogli już dla nich stosować dopłat.

Póki co dyrektor wydziału nie mówi o tym, jak będą naliczane opłaty za śmiecie w Radomiu. Wariantów jest kilka. Można na przykład podatek liczyć od osoby, albo od gospodarstwa. To najpopularniejsze metody stosowane w innych miastach i gminach wiejskich.

- Musimy przeprowadzić analizy, wszystko przedyskutujemy z panem prezydentem i przygotujemy uchwały dla Rady Miejskiej - wyjaśnia Grażyna Krugły.

CZAS UCIEKA

Urzędnicy muszą się spieszyć. Stąd zapowiedź, że uchwały być może trafią pod obrady Rady Miejskiej już w styczniu.

Dokumenty będą podstawą do ogłoszenia przetargu, w którym miasto wybierze firmy, które będą odbierały śmiecie od mieszkańców Radomia. Procedura potrwa kilka miesięcy. Tymczasem, jak już pisaliśmy teraz Urząd Miejski ma umowy z przewoźnikami obowiązujące do końca czerwca 2015 roku.

Prawdopodobnie mieszkańcy będą musieli złożyć nowe deklaracje śmieciowe i określić w nich wysokość opłat za odbiór odpadów, które będą ponosili.

Po wyborze nowych firm śmieciowych konieczne będzie jeszcze ustalenie i dostarczenie do radomian harmonogramów odbioru odpadów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie