Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzie podwyżka cen śmieci w Radomiu? Miasto ma nowe propozycje stawek, w poniedziałek zdecydują radni

ik
Nasze Miasto
Nie o 120 a średnio o 77 procent che podnieść opłaty za odbiór odpadów Urząd Miejski. Nowe propozycje stawek dostali już miejscy radni. Zdecydują w poniedziałek, 25 listopada. Mieszkańcy mają płacić więcej, ale miasto ma do systemu dopłacać też ze swojej kasy. Władze tłumaczą, że bez podwyżek "trudno będzie złożyć przyszłoroczny budżet" Radomia.

Przypomnijmy, po raz pierwszy podwyżkami stawek za wywóz śmieci radomscy radni zajmowali się podczas sesji w październiku. Wtedy miasto proponowało, żeby opłaty podnieść średnio o 120 procent. Ale radni na taki ruch się nie zgodzili. Uznali argumenty, że rosną także koszty ponoszone przez miasto i przewoźników i stąd propozycja podwyżek stawek. Ale uznali, że mieszkańcy nie powinni płacić więcej. Ich zdaniem brakujące kwoty trzeba dopłacić z budżetu Radomia.

Dopłacą, ale nie wszystko

Na najbliższą sesję Rady Miejskiej Urząd Miejski przygotował kolejną propozycję zmian stawek dla mieszkańców. Zakłada ona podniesienie cen, ale mniej niż w pierwszej propozycji. Jak mówi wiceprezydent Jerzy Zawodnik średnio podwyżka ma wynieść około 77 procent. Jak wyjaśnia miasto może do gospodarki odpadami dopłacić z budżetu, ale nie aż tyle.

Gdyby radni zgodzili się na proponowaną tym razem tabelę opłat z kasy miasta do gospodarki odpadami z budżetu Radomia w 2020 roku trzeba byłoby dopłacić około 4 milionów złotych.

- Mamy nadzieję, że radni, widząc, że te opłaty mają duży wpływ na złożenie budżetu, tym razem wyrażą na to zgodę - mówi wiceprezydent Jerzy Zawodnik.

Teoretycznie, zgodnie z ustawą system powinien się bilansować. Oznacza to, że opłaty pobrane od mieszkańców powinny w 100 procentach pokryć koszty obsługi systemu gospodarki odpadami.

Bez zmian pozostanie metoda obliczania opłat. Nadal ich wysokość będzie zależała od powierzchni mieszkania oraz liczby osób je zamieszkujących. To oznacza, że mniej zapłacą gospodarstwa jednoosobowe, a więcej wieloosobowe. Różna będzie wysokość stawek dla właścicieli mieszkań w zabudowie wielorodzinnej oraz jednorodzinnej. Ci ostatni zapłacą więcej.

Proponowane stawki

Projekt uchwały w sprawie wysokości stawek opłat za odbiór odpadów trafił już do biura Rady Miejskiej. W poniedziałek, podczas sesji zajmą się nim rajcy.

Od 1 lutego, w zabudowie jednorodzinnej stawki opłat miałyby przedstawić się następująco:
• w mieszkaniu o powierzchni do 30 metrów kwadratowych w gospodarstwie jednoosobowych opłata wynosiłaby 13 złotych (teraz to 9 złotych) w gospodarstwie wieloosobowym - 30 złotych (teraz to 15 złotych.
• w mieszkaniu od powierzchni od 30,01 do 70 metrów kwadratowych w gospodarstwie jednoosobowym 19 złotych (teraz to 11 złotych), w gospodarstwie wieloosobowym - 50 złotych (teraz to 25 złotych)
• w mieszkaniu o powierzchni powyżej 70,01 metra kwadratowego w gospodarstwie jednoosobowym - 28 złotych (teraz to 15 złotych) w gospodarstwie wieloosobowym - 70 złotych (teraz to 35 złotych).

Od 1 lutego 2020 roku stawki w zabudowie wielorodzinnej miałby wyglądać następująco:
• w mieszkaniach o powierzchni do 30 metrów kwadratowych w gospodarstwie jednoosobowym - 12 złotych (teraz to 9 złotych), w gospodarstwie wieloosobowym - 29 złotych (teraz to 16 złotych)
• w mieszkaniach o powierzchni od 30,01 do 70 metrów kwadratowych w gospodarstwie jednoosobowym 17 złotych (teraz to 11 złotych), w gospodarstwie wieloosobowym - 40 złotych (teraz to 22 złote)
• w mieszkaniu o powierzchni powyżej 70,01 metra kwadratowego w gospodarstwie jednoosobowym - 26 złotych (teraz to 15 złotych) w gospodarstwie wieloosobowym - 54 złote (teraz to 30 złotych).

Trzeba segregować

Zgodnie z nowymi przepisami z sejmowej ustawy wszyscy muszą teraz segregować odpady. Do tej pory mieszkańcy sami decydowali, czy będą oddawać odpady posegregowane, czy zmieszane. Ci ostatni płacili zdecydowanie więcej.

Teraz nie ma osobnych stawek, ale jeśli ktoś nie będzie segregował swoich śmieci będzie płacił czterokrotność obowiązującej go stawki.

Nowością jest to, że opłatę o pięć procent miesięcznie mogą zmniejszyć właściciele nieruchomości, którzy zdecydują się na kompostowanie odpadów. Muszą zadeklarować, że nie będą oddawać odpadów zielonych.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie