Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będziemy jeździć po dziurawych drogach. Dlaczego?

Tomasz DYBALSKI, [email protected]
Gruntowa nawierzchnia ulicy Hermanowicz była w tym roku wyrównana, ale po deszczu dziury znów się pojawiły.
Gruntowa nawierzchnia ulicy Hermanowicz była w tym roku wyrównana, ale po deszczu dziury znów się pojawiły. Tadeusz Klocek
W Radomiu powstaje coraz więcej ulic na nowych osiedlach. Zwykle są to gruntowe, dziurawe drogi.

Marek Ziółkowski z Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji:

- W bieżącym roku planowane jest między innymi utwardzenie ulic Jagienki i Powały na Wólce Klwateckiej. Kilometr drogi z destruktu, w zależności od jej szerokości i grubości nawierzchni, kosztuje od 300 do 500 tysięcy złotych. Jednak nie wszędzie można zrobić utwardzenie drogi taką metodą.

Ulica Perzanowskiej została utwardzona destruktem. Jest równa i nie widać, że wykorzystano do tego stary asfalt.
Ulica Perzanowskiej została utwardzona destruktem. Jest równa i nie widać, że wykorzystano do tego stary asfalt. Tadeusz Klocek

Ulica Perzanowskiej została utwardzona destruktem. Jest równa i nie widać, że wykorzystano do tego stary asfalt.
(fot. Tadeusz Klocek)

Radom się rozbudowuje. W wielu miejscach, gdzie jeszcze kilka lat temu rozciągały się łąki, dziś stoją nowe domy. Ich mieszkańcy mają własne cztery kąty i często problemy z dojazdem.

Wystarczy spojrzeć na nowe domy na Józefowie, Wólce Klwateckiej, Wacynie czy Pruszakowie. To dzielnice, które cały czas się rozbudowują i powstaje tam coraz więcej nowych, jednorodzinnych domów. Wraz z nimi powstają nowe drogi. Zwykle są to ulice gruntowe, które szybko stają się nierówne, dziurawe.

PROWIZORYCZNIE RÓWNAJĄ

Każdego roku Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji na drogi gruntowe wysyła równiarkę, która ma za zadanie sprawić, że po takich ulicach będzie można przejechać samochodem bez ryzyka jego uszkodzenia.

- Tylko, że to najczęściej skutkuje do pierwszego dużego deszczu - opowiada jeden z mieszkańców ulicy Hermanowicz, na której ostatnio powstało kilka nowych domów i budują się kolejne. - W tym roku równiarka już tędy jeździła, wystarczyło, że spadł deszcz i przejechały trzy duże samochody na budowę i jest jak było przed równaniem.

UTWARDZALI DESTRUKTEM

Trzy lata temu Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji rozpoczął akcję utwardzania takich dróg destruktem. Destrukt powstaje ze starych nawierzchni dróg, które zostały sfrezowane z innych ulic. Utwardzenie jezdni destruktem jest dużo tańsze niż budowa nowej ulicy, a jakość nawierzchni niewiele gorsza i w przypadku lokalnych dróg świetnie się sprawdza.

- W roku 2009 aż 12 kilometrów ulic gruntowych w Radomiu utwardzono destruktem. To był rekordowy rok pod tym względem. Nowa nawierzchnia pojawiła się między innymi na ulicach Perzanowskiej, Podleśnej, Bakalarza, Różyckiego, Wieniawskiego, Szymanowskiego, Ogińskiego, Błędowskiej i innych - wylicza Marek Ziółkowski z Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji.

NIE WSZĘDZIE SIĘ DA

W kolejnych latach takich modernizacji było już znacznie mniej. Dlaczego? - Na więcej nie ma po prostu pieniędzy w budżecie miasta - tłumaczy Ziółkowski.

Jak mówi Marek Ziółkowski, nie wszędzie szybkie utwardzenie drogi destruktem jest możliwe. - Na przykład na ulicach Modrzejewskiej, Namysłowskiego i innych w tej części Pruszakowa Wodociągi Miejskie mają budować kanalizację. Drogi te będą zatem i tak za jakiś czas rozkopywanie - wyjaśnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie