MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Z Radomia wygodniej i bezpiecznej do Tomaszowa Mazowieckiego i Łodzi. PKP wymieni nawierzchnię i sieć trakcyjną na linii kolejowej

Janusz Petz
Janusz Petz
Takie pociągi już w niedalekiej przyszłości będą jeździły na trasie z Radomia do Drzewicy i zapewne dalej do Łodzi.
Takie pociągi już w niedalekiej przyszłości będą jeździły na trasie z Radomia do Drzewicy i zapewne dalej do Łodzi. Pesa Brygoszcz
Sprawniejsze i bezpieczniejsze podróże między Radomiem a Tomaszowem Mazowieckim i Łodzią zapewnią prace na 47- kilometrowym odcinku między Radzicami a Wolanowem koło Radomia. PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły przetarg na wymianę nawierzchni i sieci trakcyjnej. Projekt realizowany w ramach Krajowego Programu Kolejowego będzie finansowany z budżetu państwa.

PKP wymieni nawierzchnię i sieć trakcyjną na linii kolejowej między Radzicami i Wolanowem

Dzięki pracom utrzymaniowo-rewitalizacyjnym PKP Polskich Linii Kolejowych mieszkańcy Radomia zyskają sprawniejsze i bezpieczniejsze podróże w kierunku Tomaszowa Mazowieckiego i Łodzi. Prace na odcinku między Radzicami a Wolanowem zaplanowano od II połowy 2024 roku.

W ramach inwestycji wymieniona zostanie nawierzchnia kolejowa w torze nr 2. Będą nowe podkłady, szyny, oczyszczona i uzupełniona podsypka tłuczniowa. Efektem robót będzie możliwość jazdy z prędkością 120 kilometrów na remontowanym odcinku. Przed remontem pociągi jeździły z ograniczeniem prędkości od 100 do 40 kilometrów na godzinę. Podróże po nowym torze będą cichsze i bardziej komfortowe. Zakończenie prac planuje się w IV kwartale 2025 roku.

- Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom branży. Ogłaszamy duże przetargi w trybie nieograniczonym również z zakresu utrzymania i otwieramy rynek dla wszystkich zainteresowanych podmiotów. Projekt przyniesie wymierne efekty w postaci zwiększenia prędkości na linii, a tym samym szybszych podróży - mówi Piotr Wyborski, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Na 16 przejazdach i drogach dojazdowych wymieniona zostanie nawierzchnia i system odwodnienia. Przejazd w miejscowości Karczówka zostanie wyposażony w dodatkowe zabezpieczenia – samoczynne sygnalizatory świetlne.

W ramach zadania zmodernizowanych zostanie 9 przystanków kolejowych: Drzewica, Bieliny Opoczyńskie, Zygmuntów, Smogorzów Przysuski, Przysucha, Skrzynno, Wieniawa, Podbór, Wolanów. Dla wygody pasażerów będą wiaty, ławki i poręcze do odpoczynku na stojąco. Podróże ułatwią czytelne oznakowania, tablice informacyjne i gabloty z rozkładem jazdy. Będzie LED-owe oświetlenie, umożliwiające bezpieczne podróżowanie po zmroku. Przystanki będą dostosowane do potrzeb osób mających trudności z poruszaniem się. Dla osób niewidomych i niedowidzących będą ścieżki naprowadzające i wypukła faktura na antypoślizgowej nawierzchni peronu.

Zaplanowane prace są kontynuacją prac na linii nr 22 między Tomaszowem Mazowieckim a Radomiem. W 2023 roku zakończono wymianę sieci trakcyjnej nad torem nr 1. Wcześniej na tym szlaku wymieniona została nawierzchnia kolejowa toru nr 1.

Czytaj także:

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie