Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezrobocie w regionie radomskim. Wciąż ubywa ludzi bez pracy

Janusz Petz
W ciągu czterech miesięcy liczba bezrobotnych w regionie zmniejszyła się o 3476 osób

Tak niskiego bezrobocia w regionie radomskim nie było od 20 lat.

W ciągu ostatnich czterech miesięcy we wszystkich powiatach regionu ubyło 3476 bezrobotnych, w tym najwięcej 1121 w samym Radomiu i 994 w powiecie radomskim. Tylko w jednym miesiącu lipcu liczba bezrobotnych zmniejszyła się o 840 osób. W tym czasie tylko w powiecie przysuskim przybyło 26 bezrobotnych i powiecie zwoleńskim 10 osób. W pozostałych powiatach był spadek - największy w Radomiu i powiecie radomskim, gdzie w sumie ubyło 580 bezrobotnych, w tym 321 w Radomiu.

Systematyczny spadek bezrobocia specjaliści od rynku pracy tłumaczą dobrą koniunkturą gospodarczą i w mniejszym stopniu funduszom przeznaczanym na aktywne formy zwalczania bezrobocia. Pracownicy „pośredniaków” obawiali się, że coraz więcej osób będzie rejestrowało się na listę bezrobotnych w związku z wejściem w życie programu „Rodzina 500 plus”. Z wyliczeń wynikało bowiem, że wielu rodzicom pracującym w niepełnym wymiarze godzin opłaca się zrezygnować z pracy, dorabiać na czarno i dostać 500 złotych na pierwsze dziecko. Póki co obawy te nie potwierdziły się. Jedynie rolnicy i sadownicy narzekają, że coraz trudniej znaleźć jest pracowników sezonowych, bo niegdyś największą grupę potencjalnych pracobiorców stanowili rodzice w rodzinach wielodzietnych.

W pośredniakach jest znacznie więcej ofert pracy niż przed rokiem. Niestety większość z nich dotyczy zatrudnienia za płacę minimalną lub niewiele większą. Wiadomo jednak, że sporo firm prywatnych płaci w „formie mieszanej” - trochę w ramach umowy o pracę, a trochę pod stołem. Coraz częściej pojawiają się wyjazdowe oferty pracy dotyczące budownictwa, albo gastronomii. Na przykład proponuje się zatrudnienie w miastach na zachodzie Polski z noclegiem i nie rzadko wyżywieniem.

Liczba bezrobotnych w regionie radomskim na tle kraju

W ostatnich miesiącach bezrobocie maleje w Polsce, we wszystkich województwach i niemal wszystkich powiatach. Na tle niektórych regionów poprawa na rynku pracy w powiatach regionu radomskiego nie wygląda imponująco. Główny Urząd Statystyczny podaje stopę bezrobocia z miesięcznym opóźnieniem po wyliczeniu osób w wieku produkcyjnym. Najnowsze dane dotyczą więc sytuacji na rynku pracy pod koniec czerwca. W tym czasie stopa bezrobocia w Polsce wynosiła 8,8 procent. Radom opócz Bytomia jest jedynym miastem ponad 200-tysięcznym , gdzie stopa bezrobocia jest dwucyfrowa. W Radomiu bezrobocie wynosiło 17,4 procent, podczas gdy na przykład porównywalnych wielkością Kielcach 7,9 procent, Częstochowie 7,3 procent, Bielsku Białej 3,7 procent. Najniższe bezrobocie zanotowano w Poznaniu (2,2 procent) i Warszawie (3,2 procent).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie