Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białobrzegi. Jeremi Przybora wkrótce będzie miał swoją ławeczkę w rynku. Przy fontannach będą gęsi

ik
Oto jedna z propouzcji wyglądu ławeczki Jeremiego Przybory.
Oto jedna z propouzcji wyglądu ławeczki Jeremiego Przybory. UMiG Białobrzegi
Ławeczka Jeremiego Przybory i gąski mają się pojawić na placu Zygmunta Starego w Białobrzegach. Będą też tablice upamiętniające najważniejsze wydarzenia w historii miasta. To wspólny projekt Białobrzeskiego Towarzystwa Kulturalnego oraz Urzędu Miasta i Gminy. Pieniądze BTK dostało z Lokalnej Grupy Działania „Zapilicze”. To kolejny pomysł na podniesienie atrakcyjności rynku.

Łódź ma swoją ławeczkę Juliana Tuwima, w Radomiu stoją stoliki Leszka Kołakowskiego i Witolda Gombrowicza. W ten sposób miasta przypominają postaci związane z ich tradycją. Takie miejsca stają się atrakcjami turystycznymi, urozmaicają też przestrzeń publiczną.

Starszy Pan w rynku

Także Białobrzegi chcą w nieszablonowy sposób pokazać historię miasta i upamiętnić Jeremiego Przyborę, poeta i współtwórca legendarnego Kabaretu Starszych Panów, który nad Pilicą w Pacewie gminie Promna miał swój dom. Mieszkał tam od wiosny do późnej jesieni. Często bywał w Białobrzegach, tu robił zakupy, miał swoją ulubioną piekarnię, lekarza, czy zakład rzemieślniczy. Często można było go spotkać spacerującego ulicami miasta.

Teraz na białobrzeskim rynku pojawi się figura Jeremiego Przybory siedzącego na ławeczce.
Propozycje wyglądu ławeczki przygotowała Artystyczna Odlewnia Metali Art - Odlew z Opola wybrana przez Białobrzeskie
Towarzystwo Kulturalne.

Pracownia przygotowała cztery wersje pomnika. Różnią się wyglądem ławeczki, jedna z nich przypomina tę z telewizyjnych programów z Jeremim Przyborą, druga - ławki stojące na białobrzeskich ulicach. Sama figura jest też w dwóch wersjach, Przybora jest w charakterystycznym cylindrze na głowie lub cylinder leży obok niego.

O tym, która wersja zostanie ustawiona na placu Zygmunta Starego zdecydują mieszkańcy. Trwają właśnie konsultacje w tej sprawie, głos można oddać za pośrednictwem strony internetowej Urzędu Miasta i Gminy Białobrzegi.

Gąski przy fontannie

W ramach tego samego projektu na rynku pojawią się też gęsi. Według jednej z legend to właśnie od gęsi wzięła się nazwa „Białobrzegi”. Podobno książę jadąc konno od Falęcic widział z góry ptaki pasące się na łąkach nad Pilicą, przez co brzegi rzeki były białe.

Kolejne nowe elementy placu to tablice upamiętniające najważniejsze wydarzenia z historii Białobrzegów. Tablic, które będą wmurowane w nawierzchnię ma być 12.

20 propozycji najważniejszych wydarzeń przygotowali białobrzescy regionaliści Ireneusz Rzeczkowski oraz Roland Wielgomas. Możliwe jest jeszcze również dopisanie kolejnych wydarzeń nieujętych przez regionalistów w przedstawionych propozycjach poprzez wysłanie swojego pomysłu na adres [email protected].

12 wydarzeń, które znajdą sie na tablicach też wskażą mieszkańcy w czasie trwających konsultacji. Wśród propozycji są między innymi rok 1540, kiedy król Zygmunt I Stary zezwolił Annie Falęckiej, założyć miasto na terenie jej wsi dziedzicznej Brzegi, rok 1829, a więc rozpoczęcie budowy traktu krakowskiego przebiegającego przez Białobrzegi, czy rok 1870 , kiedy Białobrzegi zostają zdegradowane do statusu osady.
Pełna lista zaproponowanych wydarzeń jest dostępna na stronie internetowej Urzędu Miasta i Gminy Białobrzegi. Konsultacje trwają do 16 grudnia.

BTK z dotacją

Na realizację całego projektu „Turystyczno-historyczne elementy Rynku miasta Białobrzegi” Białobrzeskie Towarzystwo Kulturalne dostało 100 tysięcy złotych z Lokalnej Grupy Działania „Zapilicze”.

- Po zakończeniu konsultacji z mieszkańcami Art - Odlew będzie potrzebował kilku miesięcy na przygotowanie tablic oraz ławeczki Jeremiego Przybory . Myślę, że latem przyszłego roku wszystko będzie już na placu Zygmunta Starego - mówi Adam Bolek, burmistrz Białobrzegów.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

ZOBACZ TAKŻE: Śmiertelny wypadek w Wierzbicy koło Radomia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie