Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białobrzeskie morsy w Nowym Roku zdobywają szczyty i kąpią się w Pilicy. Zobacz zdjęcia

Izabela Kozakiewicz
Izabela Kozakiewicz
Białobrzeskie morsy podczas wejścia na Łysicę. Szczyt 2 stycznia członkowie grupy zdobyli w szortach.
Białobrzeskie morsy podczas wejścia na Łysicę. Szczyt 2 stycznia członkowie grupy zdobyli w szortach. Białobrzeskie Morsy/facebook
Morsy z Białobrzegów Nowy Rok przywitały kąpielą w zimnej Pilicy. Już następnego dnia ruszyli na Łysicę i zdobyli ją w szortach!. teraz szykują się do morsowania w święto Trzech Króli. Liczą też na lekki mróz, taki jak 6 stycznia ubiegłego roku.

Więcej ciekawych i ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej ECHODNIA.EU/RADOMSKIE

Białobrzeskie morsy to jedna z bardziej aktywnych grup w regionie radomskim. Do morsowania włączają się zresztą kolejne osoby. Wraz z rozpoczęciem kalendarzowej zimy rozpoczęli regularne kąpiele w zimnej wodzie. I choć mrozu, jak na lekarstwo to zimna woda ciągnie.

Morsują i wędrują

Morsy Nowy Rok przywitały oczywiście kąpielą w Pilicy. 1 stycznia weszli do wody w okolicy starego mostu w Białobrzegów, który jest jednym z symboli miasta. Było kilu debiutantów, a zabawa dla wszystkich przednia.

Już następnego dnia białobrzeskie morsy wyruszyły w świętokrzyskie, żeby zdobyć Łysicę. na górę większość grupy weszła w strojach letnich. Były szorty, koszulki, a niektórzy panowie zdobywali szczyt z gołym torsem. 2 stycznia na szlaku było wyjątkowo zimno, szron pokrył trawę i drzewa. Morsom to nie przeszkadzało.

Na 6 stycznia zaplanowane jest kolejne wejście do Pilicy, tym razem w okolicy kąpieliska. Amatorzy zimnych kąpieli z Białobrzegów wspominają ubiegłoroczne święto Trzech Króli, wtedy na termometrach było minus cztery stopnie. Morsy liczą, ze tym razem też będzie chociaż lekki przymrozek.

Co daje morsowanie?

- Korzyści z przebywania w niskich temperaturach i z morsowania są wręcz nie do opisania. Regularne morsowanie wpływa pozytywnie na nasze zdrowie wzmacniając układ odpornościowy oraz serce, ponieważ każde wejście do zimnej wody wiąże się z ich wytężoną pracą w ekstremalnych warunkach. Nie sposób nie wspomnieć o ogromnych ilościach endorfin, które wyzwalają się podczas zimowych kąpieli - to niewątpliwie pozytywnie wpływa na nasze życie, czujemy się spełnieni, pokonujemy za każdym razem swoje bariery - mówią zgodnie eksperci. Zimna woda zwiększa ukrwienie skóry, która zdecydowanie wolniej się starzeje, co zauważają również morsy.

Kąpiele morsowe możemy z całą pewnością porównać do krioterapii, która jest stosowana na przykład w leczeniu stwardnienia rozsianego. Wejście do wody o temperaturze bliskiej zera stopni Celsjusza to olbrzymi bodziec termiczny dla naszego ciała, podczas którego obkurczają się nasze powierzchniowe naczynia krwionośne. W tym momencie krew wycofuje się do naczyń położonych głębiej - co jest naturalną reakcją obronną naszego organizmu.

Kto nie powinien się kąpać?

Przeciwwskazaniem do przebywania w lodowatej wodzie powinny być choroby takie jak wada serca czy padaczka przy których szok termiczny mógłby wywołać różne komplikacje. Generalnie zdrowemu dziecku nie powinno się nic stać, choć często lekarze pediatrzy w swoich publikacjach podają dolną granicę wieku jako - 12 lat. Jest to jednak za każdym razem teza powodowana bezpieczeństwem dziecka i faktem, że małe dzieci mają zbyt mało tkanki tłuszczowej, by mogła uchronić je od zimna.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie