Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bieg Pszczelarza w Przysusze. Promowali zdrowy styl życia i odżywiania. Rywalizacja odbyła się leśnymi ścieżkami

Antoni Sokołowski
Antoni Sokołowski
Uczestnicy imprezy biegli szlakami wytyczonymi w Lasach Przysuskich.
Uczestnicy imprezy biegli szlakami wytyczonymi w Lasach Przysuskich. Facebook/Ziemia Przysuska
Bieg Pszczelarza wraz z imprezą towarzyszącą: „Dobre z Lasu, czyli zdrowa żywność z przysuskich lasów oraz sadzenie drzew i krzewów miododajnych” odbył się w sobotę 6 maja na terenie obiektu turystycznego ,,Skałki” Nadleśnictwa Przysucha.

Bieg Pszczelarza w Przysusze. Promowali zdrowy styl życia i odżywiania. Rywalizacja odbyła się leśnymi ścieżkami

Organizatorami przedsięwzięcia było Nadleśnictwo Przysucha oraz Stowarzyszenie Pszczelarzy Ziemi Przysuskiej. W pierwszej części wydarzenia, na terenie Leśnictwa Zapniów posadzone zostały sadzonki drzew i krzewów miododajnych, a następnie odbył się Bieg Pszczelarza.

W wydarzeniu wzięli udział pracownicy Nadleśnictwa, członkowie stowarzyszenia pszczelarzy, zaproszeni goście, przedstawiciele władz samorządowych i terytorialnych, żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, strażacy, harcerze, przedstawiciele Aresztu Śledczego w Radomiu, służby medyczne oraz mieszkańcy Przysuchy, uczniowie, nauczyciele, przedstawiciele lokalnych zakładów, stowarzyszeń i organizacji społecznych.

Wśród zaproszonych gości był Dariusz Bąk, poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, który w swoim wystąpieniu podkreślił nieocenioną rolę Lasów Państwowych w kształtowaniu polskiej przyrody oraz ich społeczne znaczenie w czasach historycznych i współczesnych.

Głównym celem zorganizowanego przedsięwzięcia było zapoznanie społeczności lokalnej z ideą: „Dobre z Lasu”, promowanie wiedzy o roli i znaczeniu pszczół w środowisku leśnym oraz tradycji leśnej żywności ze szczególnym uwzględnieniem miodów, dziczyzny, owoców leśnych i grzybów, promocja aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia wśród mieszkańców regionu, upowszechnianie biegania, integracja lokalnych środowisk jako działania wzmacniającego poczucie wspólnoty.
W słowach powitania Nadleśniczy Czesław Korycki podkreślił rolę lasów w kształtowaniu środowiska przyjaznego bytowaniu pszczół oraz upowszechnianiu działań na rzecz powrotu pszczół do lasu, popularyzowania miodu z polskich lasów oraz pszczelarstwa i bartnictwa w szeroko rozumianym pojęciu. Żeby ocalić pszczoły, wystarczy stworzyć im sprzyjające warunki, zapewniając im bazę pokarmową poprzez sadzenie drzew i krzewów miododajnych dostarczających nektar i pyłek, jak również rozwijać świadomość społeczeństwa poprzez współpracę z lokalnymi stowarzyszeniami pszczelarskimi, kołami łowieckimi, szkołami i przedszkolami. Taka akcja jest też okazją do ożywienia regionu, poprzez odtwarzanie bartnictwa w regionie przysuskim - historycznie powiązanym z pszczelarstwem.

Nadleśniczy podkreślił również, że Lasy Państwowe realizują kilka projektów mających na celu popularyzowanie żywności pochodzącej ze środowiska naturalnego z uwzględnieniem dziczyzny i tego co las daje, a więc miód, płody runa leśnego – grzyby i owoce leśne. Dziczyznę na tle jakości żywieniowej innych mięs wyróżnia to, że zawiera dużo więcej łatwostrawnego białka, mioglobiny i aminokwasów egzogennych, mniejszą ilość tłuszczu przy korzystniejszym stosunku kwasów tłuszczowych i więcej szczególnie ważnych w profilaktyce zdrowia wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Ponadto zawiera mniej cholesterolu, więcej witamin z grupy B, potasu, fosforu, cynku, magnezu, a przede wszystkim żelaza. Jest to produkt mniej kaloryczny, a więc bardziej dietetyczny.

Wprowadzenie na rynek polski marki „Dobre z Lasu” gwarantuje, że żywność, którą spożywamy, jest zdrowa i smaczna. Marka „Dobre z Lasu” korzysta z produktów pochodzących z lokalnych źródeł, wspierając przy tym niszowy rynek przetwórstwa leśnych produktów niedrzewnych przy zachowaniu wysokich standardów jakości.

Podczas imprezy swoje stoiska promocyjne zaprezentowały Koła Łowieckie „Dzik” Warszawa, „Ostoja” Radom, Koło Gospodyń Wiejskich „Z Wichrowego Wzgórza” w Jakubowie, Koło Gospodyń Wiejskich ze Skrzynna, Stowarzyszenie Pszczelarzy Ziemi Przysuskiej, Nadleśnictwo Przysucha, Areszt Śledczy w Radomiu, Hortex w Skrzyńsku. Podczas zwiedzania stoisk można było skosztować różnego rodzaju potraw i produktów przygotowanych z dziczyzny, miodu i owoców leśnych, zapoznać się z rodzajem pracy pszczelarza, leśnika, myśliwego, służby więziennej. Wszystkie zaprezentowane dania zostały przygotowane przez zaproszone koła łowieckie i koła gospodyń wiejskich. Stoiska cieszyły się dużym zainteresowaniem.

Na najmłodszych uczestników imprezy czekało wiele atrakcji w postaci gier i zabaw na stoisku edukacyjnym Nadleśnictwa Przysucha, słodkie upominki w postaci ciasteczek z motywem pszczelim oraz jazda konna nadzorowana przez  przedstawicieli Stowarzyszenia Ułanów imienia Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego majora Hubala.

Kolejnym elementem sobotniego wydarzenia był „Bieg Pszczelarza”. Zadaniem dorosłych uczestników biegu, było pokonanie 9 km trasy i wykonanie zadania specjalnego, które polegało na posadzeniu sadzonki drzewka miododajnego. Młodzież pokonywała dystans jednego kilometra, najmłodsi zaś uczestnicy, pod opieką rodziców odległość 0,3 km. Niezapomnianą atrakcją zawodów była piękna, wiosenna sceneria lasu.

Ostatnim punktem programu było ogłoszenie wyników, na które wszyscy oczekiwali z niecierpliwością. Klasyfikacja zawodników przedstawia się następująco:

Bieg dorosłych na dystansie 9 km:

  • 1 miejsce – Adrian Kwapisz z Kotfina
  • 2 miejsce – Paweł Janik, 63 Batalion Lekkiej Piechoty z Nowego Miasta nad Pilicą (6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej)
  • 3 miejsce – Piotr Wijata – 62 Batalion Lekkiej Piechoty z Radomia (6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej)

Bieg młodzieży na dystansie 1 kilometra:

  • 1 miejsce – Szymon Fidos z Wymysłowa
  • 2 miejsce – Ryszard Zych z Gielniowa
  • 3 miejsce – Gabriel Knop z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Rusinowie Koneckim

Bieg dzieci na dystansie 0,3 kilometra:

  • 1 miejsce – Natalia Fidos z Wymysłowa
  • 2 miejsce – Tymon Dąbrowski z Antoniowa
  • 3 miejsce – Leon Dąbrowski z Antoniowa

Nad organizacją i przebiegiem biegu czuwał starszy chorąży sztabowy rezerwy Krzysztof Koselski

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie