Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bractwo Kurkowe z Radomia ma nowe plany na rok 2014

Barbara Koś
Zebranych w kościele powitał hetman radomskiego Bractwa Sławomir Adamiec. Obok Król Kurkowy, Kazimierz Ciszek
Zebranych w kościele powitał hetman radomskiego Bractwa Sławomir Adamiec. Obok Król Kurkowy, Kazimierz Ciszek Bractwo Kurkowe
Radomskie Bractwo Kurkowe Świętego Sebastiana świętowało drugą rocznicę powstania. Była uroczysta msza święta, a potem przedstawiono plany działania na rok 2014.
Kazanie wygłosił ksiądz PIotr Zamaria
Kazanie wygłosił ksiądz PIotr Zamaria Bractwo Kurkowe

Kazanie wygłosił ksiądz PIotr Zamaria
(fot. Bractwo Kurkowe)

W przypadające w piątek święto świętego Sebastiana, radomskie Bractwo zaprosiło na swój jubileusz II. rocznicy proklamacji mieszkańców Radomia, parafian kościoła świętego Wacława oraz gości z zaprzyjaźnionego świętokrzyskiego Bractwa Kurkowego.

Gościem specjalnym uroczystości był Jan Klauza, wiceprezes Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP, jeden ze stu najbardziej zasłużonych wielkopolan w całej historii Wielkopolski i wielki miłośnik tradycji bractw kurkowych w Polsce, właściciel jedynego w kraju muzeum (Witaszyce) poświęconego.

W kościele świętego Wacława powitał wszystkich hetman radomskiej konfraterni, Sławomir Adamiec.
Szczególne słowa wdzięczności skierował do przedstawicieli świętokrzyskiego bractwa, do którego przyjmowane są również kobiety.

- Patrząc na piękno sióstr, ich wspaniałe ubiory przypominające świetność dawnej Rzeczpospolitej, zazdrościmy trochę świętokrzyskiej konfraterni- mówił Sławomir Adamiec. -Tym bardziej że w Radomiu zgodnie ze statutem - do Bractwa nie mogą należeć panie. Na pewno jednak obecność pięknych dam, nie tylko dodaje kolorytu bractwu, ale i łagodzi obyczaje - podkreślił hetman Adamiec.

Z ogromnym uznaniem odniósł do dotychczasowych działań radomskiego bractwa, Jan Klauza, zaznaczając, że to bractwo uchodzi już dziś w Polsce, za jedno z najbardziej aktywnych na polu krzewienia kultury i dziedzictwa narodowego.

Mszy słuchały siostry Kurkowe z Kielc
Mszy słuchały siostry Kurkowe z Kielc Bractwo Kurkowe

Mszy słuchały siostry Kurkowe z Kielc
(fot. Bractwo Kurkowe)

Po mszy, noworocznym koncercie i vivatach z broni czarnoprochowej, Bractwo odbyło doroczne Walne Zebranie, podczas którego przedstawiło plan działań w roku 2014.

Już w środę, 22 stycznia w 151. rocznicę powstania styczniowego członkowie Bractwa wezmą udział w mszy świętej w kościele ojcow Bernardynów oraz w manifestacji patriotycznej pod pomnikiem Dioznizego Czachowskiego i Krzyżem Powstańczych Straceń przy ulicy Warszawskiej.

W dalszych planach jest zorganizowanie- we współpracy z Łaźnią i Urzędem Miejskim - wystawy i spotkania poświęconego 95. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych Polski z Japonią.

Zaproszenie do uczestnictwa przyjęła już Ambasada Japonii w Polsce.

Bractwo weźmie też udział w ponownej prezentacji wystawy w Muzeum Jacka Malczewskiego wzbogaconej o eksponaty z Muzeum Czartoryskich z Krakowa.

W tym roku mija 650 lat od ustanowienia prawa magdeburskiego dla Radomia. Zaplanowany jest udział bractwa w przygotowaniu i organizacji wystawy w Muzeum Jacka Malczewskiego.

Po zakończeniu mszy zrobiono sobie wspólne zdjecie
Po zakończeniu mszy zrobiono sobie wspólne zdjecie Bractwo Kurkowe

Po zakończeniu mszy zrobiono sobie wspólne zdjecie
(fot. Bractwo Kurkowe)

Bractwo nie zapomni też o 71. rocznicy zbrodni wołyńskiej. Odbędzie się wystawa i spotkanie z Ewą Siemaszko i księdzem Tadeuszem Isakowiczem - Zalewskim.

Inne działania bractwa to udział w organizacji II. Rycerskiego Koncertu Charytatywnego przy współpracy z zakonami rycerskimi, koncert dla uczczenia kanonizacji Jana Pawła II, podjecie renowacji jednego z zabytkowych nagrobków na Cmentarzu Rzymskokatolickim w Radomiu i udział w kweście listopadowej oraz udział w licytacji charytatywnej podczas gwiazdkowego koncertu Radomskiej Orkiestry Kameralnej.

Bractwo zorganizuje też wyjazd integracyjny Bractw Kurkowych z Centralnego Okręgu Zjednoczenia Bractw Kurkowych RP, do Lwowa i na Kresy połud. - wsch, a także wspólną pielgrzymkę Bractw Kurkowych na Jasną Górę,

Ważne będzie oczywiście strzelanie królewskie o tytuł III Radomskiego Króla Kurkowego, na strzelnicy PZŁ w Piastowie połączone z wyborem nowego Króla Kurkowego. Obecnie jest nim Kazimierz Ciszek.

Po mszy rozpoczęły się obrady Bractwa Kurkowego
Po mszy rozpoczęły się obrady Bractwa Kurkowego Bractwo Kurkowe

Po mszy rozpoczęły się obrady Bractwa Kurkowego
(fot. Bractwo Kurkowe)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie