Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budowa biogazowni w gminie Orońsko. Sprawa trafiła do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Piotr Stańczak
Piotr Stańczak
Zdjęcie ilustracyjne
W piątek 11 października w Orońsku mają gościć przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa. Wszystko za sprawą protestu mieszkańców gminy przeciwko planowanej budowie biogazowni w Guzowie.

W piątek 11 października w Orońsku mają gościć przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa. Wszystko za sprawą protestu mieszkańców gminy przeciwko planowanej budowie biogazowni w Guzowie.

Biogazownię, w której spalane były zielone pozostałości rolnicze, planuje wybudować prywatny inwestor, pochodzący z gminy Orońsko. Miejscowe władze nie zdradzają szczegółów, zasłaniając się tajemnicą handlową. Mieszkańcy mają pretensje do urzędu, że nie odbyły się w tej sprawie żadne konsultacje społeczne. Ludzie boją się, że działalność biogazowni negatywnie wpłynie na ich zdrowie, środowisko oraz przyczyni się do spadku wartości okolicznych działek.

ZOBACZ KONIECZNIE: W gminie Orońsko powstanie biogazownia? Mieszkańcy protestują przeciw inwestycji. Przekazali petycję wójtowi

Wyjaśnienia wójta

- Urząd Gminy w Orońsku prowadzi od czerwca 2019 roku postępowanie w sprawie budowy na terenie Gminy biogazowni rolniczej o mocy poniżej 0,5 MW. Taki rodzaj postępowania administracyjnego jako sprawa indywidualna jest objęte tajemnicą służbową, a wiedzę o nim mogą mieć tylko właściwi urzędnicy Urzędu Gminy i strony postępowania. O tym fakcie nie mogłem informować radnych, sołtysów, organizacji społecznych czy też mieszkańców. Z tego samego powodu nie mogłem prowadzić konsultacji społecznych czy też uzgodnień w środowisku - zebrań, spotkań, debat. Na tym etapie postępowania wnioskodawca projektowanej budowy biogazowni spełnia, wymogi prawne, ustawowe i gminne z zakresu zagospodarowania przestrzennego, ochrony środowiska między innymi z uwagi na lokalizację, moc urządzeń energetycznych i zasięg oddziaływania - wyjaśniał wójt Orońska Henryk Nosowski w komunikacie na stronie internetowej gminnego urzędu.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Biogazownia w gminie Orońsko. Wójt Henryk Nosowski wydał komunikat w sprawie inwestycji

Rzetelna ocena a nie ulotki

Stowarzyszenie Eko Orońsko, które jest stroną w postępowaniu, a nie zgadza się na inwestycje ów komunikat uznaje za... próbę poprawy wizerunku gminy w oczach społeczeństwa a nie rozwiązania sporu. Poniżej pełna treść pisma, jakie dostaliśmy z tej organizacji. Podpisała je Julita Grduk, prezes stowarzyszenia.

Po zapoznaniu się z komunikatem nr 1 w sprawie budowy biogazowi, wydanym przez Wójta, twierdzimy, że podjęte działania mają na celu jedynie poprawę wizerunku gminy w oczach społeczeństwa, a nie rzeczywiste rozwiązanie sporu. Świadczy o tym np. propozycja zaproszenia eksperta wskazanego przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, którego wyjaśnienia z założenia nie będą obiektywnym spojrzeniem na sprawę budowy biogazowi, bo są to projekty wspierane i dofinansowywane przez rząd w celu uzyskania przez państwo odpowiedniej ilości energii wytwarzanej z surowców odnawialnych.
Jeżeli Wójt chciałby przeprowadzić rzetelną debatę, to ważnym głosem byłyby opinie niezależnych ekspertów oraz mieszkańców innych gmin, w których wybudowano biogazownie o podobnej technologii. Ważną sprawą interesującą społeczeństwo jest rzeczywista ocena zagrożeń, a nie ich ukrywanie i posiłkowanie się ładnie wydanymi ulotkami, które zamieszczono na BIP Gminy Orońsko.
Wyjaśnić trzeba: kwestie transportu odpadów do biogazowi (ich rodzaju, ilości, sposobu transportu i dróg transportowych), składowania wsadu i jakości wsadu (odpady zwierzęce, odpady roślinne i ich gnicie), odpowietrzanie komór fermentacyjnych, składowanie i przetwarzanie w tym odwadnianie pulpy pofermentacyjnej, przedstawienie procedur w sytuacjach awaryjnych (np. rozszczelnienie awaryjne lub otworzenie zaworów bezpieczeństwa zbiorników fermentacyjnych o ogromnych objętościach i emisję biogazu zawierającego do kilku procent siarkowodoru o zapachu zgniłego jaja), sposobu przygotowania wsadu i dostarczania go do komór fermentacyjnych, sposób zagospodarowania ogromnej ilości produktów fermentacji, a w przypadku ich osuszania sposobu zagospodarowania wody i suchej pozostałości.
Trzeba też wskazać jak będzie oczyszczany biogaz z niekorzystnych substancji, tj. dwutlenku węgla i siarkowodoru, bo jeśli będzie on spalany w urządzeniach energetycznych bez oczyszczania to będą emitowane szkodliwe produkty.
Kolejny propagandowy zabieg polega na stwierdzeniu podanym w przywołanym komunikacie o treści: „Z ostrożności procesowej, z uwagi na to, że lokalne stowarzyszenie może nie utrzymać statusu strony w celu zabezpieczenia interesów społecznych wystąpiłem do Prokuratora Rejonowego w Przysusze z prośbą o objęcie prowadzonego postępowania kontrolą prokuratorską. Z ostrożności procesowej, z uwagi na to, że lokalne stowarzyszenie może nie utrzymać statusu strony w celu zabezpieczenia interesów społecznych wystąpiłem do Prokuratora Rejonowego w Przysusze z prośbą o objęcie prowadzonego postępowania kontrolą prokuratorską.” Stwierdzenie to sugeruje, że Gmina angażuje prokuraturę do nadzoru nad postępowaniem administracyjnym w sytuacji, gdy Stowarzyszenie „Eko Orońsko” utraci status strony. Nie ma przesłanek prawnych wskazujących, że taka sytuacja może zaistnieć, a wiec udział prokuratury nie będzie potrzebny.
Mamy nadzieję, iż wójt wykorzysta nowo stworzoną zakładkę na BIP Gminy Orońsko „Informacje wójta dotyczące biogazowi” i opublikuje w niej treść stanowiska naszego stowarzyszenia, reprezentującego społeczeństwo Gminy Orońsko.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie