Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budowa gazociągu w powiatach białobrzeskim, grójeckim, radomskim oraz kozienickim. Inwestycja zakończy się w 2023 roku

Piotr Stańczak
Piotr Stańczak
Budowa gazociągu na odcinku Rawa Mazowiecka - Wronów już trwa. To trzeci etap wielkiej inwestycji, biegnącej także przez tereny czterech naszych powiatów.
Budowa gazociągu na odcinku Rawa Mazowiecka - Wronów już trwa. To trzeci etap wielkiej inwestycji, biegnącej także przez tereny czterech naszych powiatów. Materiały Gaz-System S.A
Trwa budowa gazociągu na odcinku Rawa Mazowiecka - Wronów. Sieć pobiegnie przez tereny powiatów: białobrzeskiego, grójeckiego, kozienickiego i radomskiego Inwestorem jest firma Gaz-System. Na jakim etapie jest obecnie to zadanie?

Inwestycja na odcinku Rawa Mazowiecka - Wronów jest częścią dużego zadania - Korytarza Centrum - Wschód. Realizuje je Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System S,A. Gazociąg, powstający w trzecim etapie będzie liczył w sumie 154 kilometry, pobiegnie przez trzy województwa - poczynając z zachodu na wschód przez łódzkie, mazowieckie i lubelskie. Jego odcinki znajdą się na terenach dziewięciu gmin naszego regionu - Mogielnicy, Wyśmierzyc, Radzanowa, Starej Błotnicy, Jedlińska, Głowaczowa, Kozienic, Sieciechowa i Gniewoszowa. Będzie to gazociąg wysokiego ciśnienia, o średnicy 1000 milimetrów i ciśnieniu roboczym 8,4 MPa (megapaskali). Głównym wykonawcą robót budowlanych jest Konsorcjum ROMGOS Sp. z o.o. ENGINEERING Sp. k. oraz ROMGOS Gwiazdowscy Sp. z o.o. Biuro budowy gazociągu mieści się we Wsoli koło Jedlińska.

Jakie korzyści dla gmin?

- Celem projektu jest stworzenie nowej trasy przesyłu paliwa gazowego, umożliwiającej przesyłanie zwiększonych ilości gazu do aglomeracji warszawskiej i łódzkiej, Radomia i jego okolic oraz w kierunku południowo-wschodnich regionów kraju. Projektowana inwestycja wpłynie również na rozwój lokalnej infrastruktury - czytamy w opisie inwestycji na stronie internetowej Gaz System S.A

.

- Ważną korzyścią dla społeczności lokalnej będzie corocznie odprowadzany przez Gaz-System podatek od nieruchomości w wysokości do dwóch procent wartości budowanej infrastruktury przesyłowej zlokalizowanej na terenie danej gminy. Będzie to kwota regularnie wpływająca do budżetu, którą można będzie przeznaczyć na potrzeby społeczności lokalnych - informuje inwestor.

Komisja Europejska przyznała projektowi status „Projektu wspólnego zainteresowania” („Project of Common Interest”). Gaz-System realizuje inwestycję w poszanowaniu praw wszystkich zainteresowanych stron. Iwona Dominiak, rzecznik prasowy spółki dodaje, że sieć gazociągu jest zlokalizowana na terenach oddalonych od miejsc zabudowanych (domów czy też gospodarstw). Rury są umieszczane w ziemi na takiej głębokości, która - po ich zasypaniu - umożliwia prowadzenie upraw rolniczych. Rzeczniczka wyjaśnia, że gazociąg nie wywołuje żadnego pola magnetycznego, jedyne ograniczenie dotyczy tego, że w obrębie sześciu metrów z jednej i sześciu z drugiej strony (czyli w sumie 12 metrów) od osi gazociągu nie można wnosić budynków, na przykład domów, magazynów. Jest to tak zwana strefa kontrolowana.

- Roboty są prowadzone etapami, oczywiście w trakcie prac występują pewne utrudnienia, nasze pojazdy korzystają między innymi z lokalnych dróg po to, aby na miejsce transportować materiały i sprzęt. Nie są to jednak większe utrudnienia niż te występujące na przykład w czasie budowy wodociągów w gminach. Tam, gdzie jest to możliwe, projektujemy sieci jak najdalej od domów czy budynków gospodarczych - mówi Iwona Dominiak.

Można ubiegać się o odszkodowania

W ramach realizacji inwestycji prowadzone były konsultacje społeczne, które miały na celu przekazanie informacji na temat planowanej inwestycji oraz zebranie uwag i wniosków jej dotyczących. Mazowiecki Urząd Wojewódzki prowadził konsultacje pod koniec listopada 2019 roku. W czerwcu 2020 roku toczyły się z kolei konsultacje on line dla mieszkańców gmin Mogielnica, Radzanów, Stara Błotnica, Wyśmierzyce, Jedlińsk, Kozienice, Głowaczów, Gniewoszów, Sieciechów. Trwa procedura udzielania pozwoleń na budowę. W ubiegłym roku wojewoda mazowiecki wydał takowe na roboty od Rawy Mazowieckiej do Starej Błotnicy oraz od Starej Błotnicy do Gniewoszowa. Szacunkowo trzeci etap inwestycji ma zakończyć się w czwartym kwartale 2023 roku.

Jak dalej informuje spółka Gaz-System, tryb realizacji inwestycji w oparciu o specustawę gazową gwarantuje też wypłatę od­szkodowań właścicielom nieruchomości położonych na terenie na którym jest realizowana dana inwestycja. - Proces wypłaty odszkodowań odbywa się w trybie administracyjnym, pod nadzorem właściwego miejscowo Wojewody. Na jego zlecenie niezależny rzeczoznawca wykonuje operat szacunkowy, który jest postawą do ustalenia wysokości odszkodowania. Po zakończeniu budowy Wojewoda wydaje decyzję administracyjną określającą wysokość odszkodowania - informuje inwestor.

Gaz popłynie w różnych kierunkach

W ramach programu Centrum – Wschód wybudowany zostanie gazociąg Gustorzyn – Wronów oraz połączenie gazowe Polska – Litwa. Dzięki inwestycji powstanie korytarz gazowy, który połączy środkową Polskę z północą i wschodnią częścią kraju. Zapewni on możliwość przesyłu gazu z różnych kierunków, w tym w szczególności umożliwi współpracę krajowego systemu przesyłowego z gazociągiem Polska – Litwa oraz z interkonektorami: Polska – Słowacja i docelowo – Polska – Ukraina.

Korzyści realizacji Korytarza Centrum – Wschód:

  • Realizacja korytarza wpłynie na poprawę bezpieczeństwa dostaw gazu, zwłaszcza w Polsce centralnej i wschodniej. Większa ilość gazu w tej części kraju przesyłana będzie za pośrednictwem gazociągu Gustorzyn – Wronów do odbiorców dystrybucyjnych i odbiorców bezpośrednich z sektora elektroenergetyki i ciepłownictwa tj. np. Veolia, Enea
  • Gazociąg Gustorzyn – Wronów umożliwi również zasilanie Kielc, Radomia, Opoczna i innych ościennych regionów, tym samym umożliwiając operatorom systemów dystrybucyjnych efektywniejsze gazyfikowanie gmin na tym obszarze. Połączenie gazociągu Gustorzyn – Wronów w Rawie Mazowieckiej z istniejącym systemem przesyłowym poprawi także znacząco zasilanie rejonu Warszawy

Jak zapewnia spółka Gaz-System, budowany w ramach Korytarza Centrum – Wschód interkonektor Polska – Litwa stworzy możliwości przesyłu gazu do krajów bałtyckich (Litwa, Łotwa, Estonia). Poprawi również bezpieczeństwo energetyczne Polski zapewniając dwukierunkowe połączenie międzynarodowe, umożliwiające import i eksport gazu pomiędzy Polską i Litwą.
Gazociąg Polska – Litwa będzie pełnił również ważną rolę regionalną – zwiększając możliwości gazyfikacji Polski północno-wschodniej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie