Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budowa linii kolejowej numer 8 Radom - Warka. Trwają roboty, ale kolejarze mają problemy

Janusz Petz
Janusz Petz
Kolejarze budujący trasę numer 8 coraz bardziej widoczni są na miejskich odcinkach linii kolejowej. Na zdjęciu: prace w otoczeniu wiaduktu kolejowego na ulicy Kozienickiej.
Kolejarze budujący trasę numer 8 coraz bardziej widoczni są na miejskich odcinkach linii kolejowej. Na zdjęciu: prace w otoczeniu wiaduktu kolejowego na ulicy Kozienickiej. Tadeusz Klocek
Na budowie kolejowej trasy numer 8 na odcinkach na północy Radomia widać coraz większy ruch ekip budowlanych. Tempo prowadzonych prac idzie jednak w parze z doniesieniami o problemach kolejarzy z dopełnieniem względów formalnych dotyczących inwestycji.

Więcej ciekawych i ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej ECHODNIA.EU/RADOMSKIE

Sprawę nagłośnił poseł Konrad Frysztak, który w sprawie budowy trasy kolejowej numer 8 złożył interpelację do ministra infrastruktury. W odpowiedzi wiceminister Rafał Weber przyznał, że spółka PKP Polskie Linie Kolejowe wciąż nie ma kompletu pozwoleń na budowę i decyzji o ustalenie lokalizacji linii kolejowej numer 8. Brakuje jeszcze dwóch decyzji dla obiektów inżynieryjnych i odcinków linii związanych z nieuregulowanym stanem prawnym cieków wodnych.

Poseł osobiście pofatygował się na wskazane odcinki budowy trasy i ustalił, że mimo braku pozwoleń zbudowano już tam obiekty inżynieryjne. Uznał, że jest to „samowolka” budowlana. Jak poinformował poseł w lokalnych mediach z powodu niedopełnienia formalności związanej z uzyskiwaniem pozwoleń Centrum Unijnych Projektów Transportowych wstrzymało dotację na modernizację linii kolejowej z Radomia do Warszawy.

Teraz remont wiaduktu

Tymczasem ekipy budowlane pojawiły się w poniedziałek w okolicy wiaduktu na ulicy Kozienickiej w Radomiu. Prowadzone są tam prace na torach i w otoczeniu torowiska. Jak informuje Karol Jakubowski z PKP PLK remont samego wiaduktu rozpocznie się pod koniec stycznia. Przygotowana zostanie tymczasowa kładka dla pieszych, która ułatwi komunikację na czas prac. Kierowcy skorzystają z objazdów. Stary wiadukt zostanie rozebrany i w jego miejscu powstanie zupełnie nowa konstrukcja. Pod wiaduktem ułożone będą nowe tory.

Wykonawca planuje zakończyć prace w trzecim kwartale tego roku. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami remont wiaduktu będzie prowadzony w ramach modernizacji trasy kolejowej numer 8, a miasto jedynie dołoży się finansowo do samej inwestycji. W ubiegłym roku informowano, że remont wiaduktu rozpocznie się zaraz po zakończeniu przebudowy Alei Wojska Polskiego, tak aby zamknięcie dwóch ważnych dróg nie sparaliżowało ruchu w tej części miasta.

„Wąskie gardła” budowy

Duży ruch można też zaobserwować przy przebudowie wiaduktu na ulicy Gołębiowskiej w Radomiu. To jedna z inwestycji, które do tej pory były „wąskim gardłem” w prowadzonej już od wielu lat wielkiej modernizacji linii kolejowej numer 8. Wykonawca zdemontował starą betonową konstrukcję. Wybudowany będzie nowa, dostosowana do prędkości 160 kilometrów na godzinę i przejazdu cięższych składów. Od strony drogowej wiadukt zapewni dogodniejszą komunikację. Wykonawca deklaruje zakończenie robót i udrożnienie ulicy do połowy roku 2021.

W związku z budową nowego wiaduktu nad ulicą Gołębiowską do odwołania fragment tej ulicy w sąsiedztwie torów został zamknięty. Dojazd do posesji na odcinku pomiędzy ulicą Zbrowskiego a linią kolejową jest możliwy wyłącznie od strony ulicy Zbrowskiego, natomiast do posesji na odcinku pomiędzy linią kolejową a ulicą Żółkiewskiego - tylko od strony ulicy Żółkiewskiego.

Prace na całej „ósemce”

Mimo zimowej już aury prace prowadzone są również na innych odcinkach „ósemki”. Na odcinku Warka – Dobieszyn i stacja Dobieszyn rozwieszona została sieć trakcyjna na obu torach. W Dobieszynie zabudowane są wszystkie rozjazdy. Na nastawni w Dobieszynie zamontowano komputerowe urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Od Warki do Dobieszyna montowane są zewnętrzne urządzenia sterowania ruchem kolejowym między innymi samoczynna blokada liniowa. Od Dobieszyna do Woli Bierwieckiej ułożone są oba tory, nad jednym wywieszona została sieć trakcyjna.

Na odcinku z Warki do Czachówka pociągi kursują już po dwóch torach, wziąć nie wiadomo jednak kiedy możliwa będzie jazda na odcinku z Radomia do Warki. Pierwotnie zakładano, że składy zostaną puszczone po jednym torze już w grudniu 2020 roku. Nic z tego jednak nie wyszło. Teraz planowane uruchomienie linii kolejowej pomiędzy Radomiem a Warką ma nastąpić na początku czerwca. Po zakończeniu przebudowy trasy numer 8 na odcinku z Radomia do Warszawy pociągi osobowe mają jeździć tą trasą z szybkością do 160 kilometrów na godzinę, a towarowych 120 kilometrów na godzinę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie