Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budowa obwodnicy Warszawy. Trasa ma przechodzić przez powiat grójecki. Sprzeciw samorządowców

Aleksandra Szymańska
Aleksandra Szymańska
Fragment trasy S-7 od obwodnicy Grójca w stronę Warszawy, która połączy się w przyszłości z wielką obwodnicą Warszawy.
Fragment trasy S-7 od obwodnicy Grójca w stronę Warszawy, która połączy się w przyszłości z wielką obwodnicą Warszawy. GDDKiA
Powrócił temat wielkiej obwodnicy Warszawy. Jej budowa ma mieć na celu stworzenie tras szybkiego ruchu, ułatwiających podróżowanie z możliwością ominięcia zatłoczonej stolicy. Pojawiły się jednak sprzeciwy włodarzy gminy, przez które ma przebiegać trasa.

Powrócił tematy budowy obwodnicy Warszawy

Temat budowy tak zwanej wielkiej obwodnicy Warszawy rozpoczął się już na początku 2021 roku. To właśnie wtedy Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zaprezentowała wyniki analiz przypuszczalnej trasy. Odbyły się też konsultacje z samorządami gmin, które w przyszłości mogą sąsiadować z planowanymi trasami wokół stolicy.

O sprawie informowaliśmy tutaj:

Budowa obwodnicy ma na celu przede wszystkim stworzenie bezpiecznego odcinka trasy drogowej, zapewniającego usprawnienie dalekobieżnego ruchu drogowego oraz odciążenie aglomeracji warszawskiej, w tym samej stolicy, od ruchu tranzytowego. Dla miejscowości w północnej części regionu radomskiego byłby to więc najszybszy i najłatwiejszy dojazd do wschodniej granicy Polski, a z drugiej strony całej europejskiej sieci autostradowej.

– Budowa Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej to strategiczny projekt wpisujący się w realizację spójnego układu komunikacyjnego w Polsce. Inwestycja ta przyczyni się do poprawy warunków podróżowania pomiędzy wieloma regionami kraju. Dzięki niej prowadzenie działalności transportowej będzie jeszcze bardziej efektywne – mówił minister infrastruktury, Andrzej Adamczyk.

Jakie drogi powstaną i którędy przebiegną trasy obwodnicy Warszawy?

W ramach inwestycji mają powstać droga ekspresowa S50 i autostrada A50. Droga S50 będzie biegła od powiatu płońskiego po sochaczewski, a autostrada A50 połączy Sochaczew z Grójcem. Wiadomo, że po północnej stronie Warszawy nowa trasa będzie drogą szybkiego ruchu, a po południowej, "grójeckiej” autostradą. "Ring” warszawski od południowej strony będzie się łączył z autostradą A2 zarówno od zachodniej, jak i wschodniej strony stolicy.

Wykonawcą dokumentacji dla drogi ekspresowej S50 jest Transprojekt Warszawa. Na realizację umowy o wartości około 8,5 milionów złotych przewidziano 44 miesiące. Zakończenie prac projektowych zaplanowano na I kwartał 2026 roku. Dokumentację dla drugiego odcinka obwodnicy aglomeracji warszawskiej biegnącego do Grójca opracuje firma TRAKT. Na realizację umowy o wartości około 12,5 milionów złotych przewidziano 44 miesiące. Zakończenie prac projektowych zaplanowano na I kwartał 2026 roku.

Sprzeciw w sprawie autostrady A50

W sprawie proponowanego przebiegu trasy autostrady A50 pojawił się jednak protest. Wójt gminy Pniewy, przez którą ma przebiegać droga, stanowczo się jej sprzeciwia. Wydał w tej sprawie oficjalne stanowisko, odnosząc się do wszystkich 3 wariantów przebiegu autostrady zaproponowanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.

- Zdecydowanie sprzeciwiam się tymże propozycjom, a wszystkie 3 planowane warianty Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej przechodzące przez teren Gminy Pniewy są dla nas absolutnie nieakceptowalne. Dla rolników i sadowników skutkować będą podziałami gospodarstw oraz wygaszeniem działalności sadowniczej na terenie wokół planowanej trasy. A dla osób, które zamieszkały w naszej gminie - wysiedleniem. To niedopuszczalne - czytamy w stanowisku Ireneusza Szymczaka, wójta gminy Pniewy.

Przypomnijmy, że już w 2021 roku wójt gminy Pniewy wydawał stanowisko w tej sprawie. Razem z burmistrzem Tarczyna negatywnie opiniowali proponowany przebieg autostrady, a w zamian wskazali alternatywny, optymalny bieg trasy. Miał on mieć miejsce poza terenem gminy Pniewy, w miejscu, gdzie od lat zabezpieczony był pas terenu na tę inwestycję. Pod tym stanowiskiem podpisał się również burmistrz Grójca.

- Jako Wójt zdecydowanie sprzeciwiam się trasowaniu planowanej autostrady A50 przez teren Gminy Pniewy i będę kontynuował wcześniej podjęte działania mające na celu lokalizację planowanej Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej poza terenem gminy Pniewy - dodał Ireneusz Szymczak w oficjalnym stanowisku w sprawie.

Spotkania informacyjne z gminami, przez które ma przebiegać obwodnica

W związku ze stworzeniem harmonogramu inwestycji oraz planów orientacyjnych trzech wariantów tras na terenie gmin, przez które ma przejść droga, zostaną zorganizowane spotkania informacyjne. W gminie Grójec oraz gminie Pniewy odbędą się one kolejno 8 i 9 marca. Po tych terminach będzie ostatecznie wiadomo, czy da się wpłynąć na decyzję Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie