Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budowa S7 z Grójca do Warszawy. Wojewoda mazowiecki wydał ostatnie pozwolenie. Zobacz postępy prac

ik
Prace budowlane trwają już na odcinku od Grójca do Tarczyna. Wykonywane są roboty przy budowie wiaduktów i konstrukcji jezdni.
Prace budowlane trwają już na odcinku od Grójca do Tarczyna. Wykonywane są roboty przy budowie wiaduktów i konstrukcji jezdni. GDDiK Warszawa
Ostatnie pozwolenie na budowę ekspresowej trasy numer siedem z Warszawy do Grójca. Decyzja wydana w poniedziałek 30 grudnia dotyczy odcinka Lesznowola - Tarczyn i ma rygor natychmiastowej wykonalności. To oznacza, że wykonawca może od razu wejść na plac budowy.

Trasa ekspresowa do stolicy kończy się na obwodnicy Grójca. Brakuje jeszcze 29 kilometrów drogi. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych podzieliła brakujący fragment na trzy odcinki.

Mają ostatnie zezwolenie

Wojewoda mazowieckie tak zwane zezwolenia na prowadzenie inwestycji drogowej kolejnych etapów wydawał sukcesywnie. 30 grudnia została podpisana ostatnia decyzja dotycząca części odcinka „B”, od węzła „Lesznowola” (bez węzła) do węzła „Tarczyn Północ”.

- Wydanie decyzji dla tego odcinka oznacza także rozpoczęcie procedury nabywania nieruchomości od dotychczasowych właścicieli - informuje Małgorzata Tarnowska, rzecznik prasowy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Warszawie.

Ekspresowe dwa pasy

Odcinek Lesznowola - Tarczyn będzie miał długość 14,8 kilometra. Będą budowane dwie jezdnie, po dwa pasy ruchu każdy. Będzie też zostawiona rezerwa na trzeci pas ruchu, który mógłby powstać w późniejszym terminie. Powstaną też węzły drogowe: Antoninów, Złotokłos i Tarczyn Północ. Budowany będzie system odwodnienia terenu oraz urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego. To oznacza, że budowane będą mosty oraz wiadukty drogowe.

Wykonawcą prac jest firma IDS - BUD. Budowa tego odcinka będzie kosztowała blisko 389 milionów złotych.

Analizują ofertę

Pierwotnie ekspresowa „siódemka” do Warszawy miała być gotowa już w pierwszym kwartale 2021 roku. Wiadomo jednak, że terminu nie uda się dotrzymać.

Największy kłopot jest z ostatnim odcinkiem od Lesznowoli do warszawskiego Okęcia. Tu nie ma jeszcze wykonawcy. Jak już pisaliśmy w maju tego roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zerwała umowę z firmą Rabau, która miała budować ten fragment S7. Powodem były opóźnienia w przygotowaniu inwestycji i działania firmy, które zdaniem inwestora, świadczyły o tym, że mogą być problemy z wykonaniem zadania.

W połowie października w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad otwarto oferty złożone w postępowaniu. Kontaktem jest zainteresowanych aż 18 firm i konsorcjów. Problem jest wysokość kwot, jakich oczekują za wykonanie robót.

Najniższą ofertę na kwotę około 457,3 milionów złotych brutto złożyła firma Polaqua Sp. z o.o., natomiast najwyższą firma Strabag Sp. z o.o. na kwotę 539,4 milionów złotych brutto. Budżet Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad na to zadanie wynosi niewiele ponad 331 milionów złotych brutto! To co najmniej 126 milionów złotych za mało.

- Analizujemy możliwości realizacji S7 pomiędzy węzłami Lotnisko a Lesznowola. Ponadto weryfikujemy szczegółowo ofertę złożoną przez firmę, która zaoferowała najniższą cenę - mówi Małgorzata Tarnowska.

Jeśli generalna dyrekcja dróg będzie miała dodatkowe i przetarg uda się rozstrzygnąć i nie będzie od niego odwołań to najwcześniej w lutym 2020 roku zostanie podpisana umowa z nowym wykonawcą. Na wykonanie prac będzie miał 26 miesięcy. Zakończenie wszystkich prac przewidywane jest jesienią 2022 roku.

Od Grójca już budują

Prace budowlane trwają na razie tylko na odcinku od Grójca do Tarczyna. Ten fragment przyszłej ekspresówki będzie miał długość blisko 8 kilometrów. Będą po dwie jezdnie z dwoma pasami ruchu. Wybudowanych ma być 10 wiaduktów i kładka dla pieszych.

Trwają między innymi roboty mostowe przy wiaduktach, czy przejściach dla zwierząt. Trwają prace przy konstrukcji drogi, wykonywane są nasypy i wykopy pod przyszłe jezdnie. Równolegle układane są sieci wodociągowo - kanalizacyjnej, przebudowa sieci gazowej i elektroenergetycznej.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook Echo Dnia Grójec

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie