Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budowa siedziby Polskich Sieci Elektroenergetycznych w Radomiu na półmetku. Będzie około 500 nowych miejsc pracy

Janusz Petz
Janusz Petz
Wideo
od 16 lat
Budowa nowych obiektów Polskich Sieci Elektroenergetycznych w Radomiu zbliża się do półmetka, obiekty zaczną żyć już za rok. Będzie to nie tylko jedno z najważniejszych miejsc dla polskiej energetyki, ale też ważnym obiektem dla gazownictwa i przemysłu paliwowego.

Półmetek inwestycji wartej około pół miliarda złotych

Od dawna było wiadomo, że obiekty Polskich Sieci Elektroenergetycznych budowane przy ulicy Anny Walentynowicz w Radomiu będą służyły nie tylko jako budynki biurowe dla spółki zajmującej się przesyłem, kontrolą i zarządzaniem sieciami energetycznymi w Polsce, ale też właśnie będą się tam znajdowały urządzenia służące zarządzaniem tymi sieciami, gromadzeniem i analizowaniem danych dotyczących sieci energetycznych. Radomski Potkanów to będzie miejsce handlu energią elektryczną, tam też będą gromadzone dane dotyczące na przykład zużycia prądu przez nawet pojedynczych odbiorców energii elektrycznej. Podczas czwartkowego spotkania na budowie siedziby PSE wszyscy mogli dowiedzieć się też o innych funkcjach obiektu, które będą służyły zarządzaniu sieciami gazowniczymi oraz sieciami związanymi z transportem paliw.

Około 500 nowych miejsc pracy w Radomiu

Siedziba PSE na Potkanowie będzie pełniła także strategiczną rolę dla państwa polskiego. Obecna podczas spotkania pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej minister Anna Łukaszewska – Trzeciakowska nie wchodziła w szczegóły funkcji, którą mają pełnić obiekty i urządzenia na Potkanowie, ale z podanych przez nią i innych uczestników spotkania informacji wynika, że Radom przejmie wszystkie strategiczne funkcje związane z zarządzaniem polską energetyką w przypadku, gdyby doszło do konfliktu zbrojnego, wojny hybrydowej, albo ataku cybernetycznego na istniejące oraz pełniące już taką rolę obiekty i urządzenia w Konstancinie - Jeziornej. Okazuje się jednak, że światłowody, które doprowadzane są do budynków w Radomiu, serwery i inne urządzenia będą też zabezpieczeniem dla branży gazowniczej i paliwowej. Dla Radomia cała inwestycja oznacza przede wszystkim – co podkreślali wszyscy zebrani – około 500 nowych miejsc pracy w dobrze płatnych zawodach związanych z informatyką i cyberbezpieczeństwem.

Inwestycja będzie gotowa w 2024 roku

Za realizację tej inwestycji odpowiada konsorcjum firm PORR i Fast Group. Prace rozpoczęły się w sierpniu 2022 r. Budynek będzie miał łączną powierzchnię ok. 12 200 metrów kwadratowych. Obecnie trwa kończenie stanu surowego zamkniętego. Wkrótce rozpoczną się prace wykończeniowe oraz instalacyjne. Zakończenie prac jest planowane na przyszły rok.

– W budynku PSE w Radomiu będzie zlokalizowany Operator Informacji Rynku Energii. Jest to nowa rola PSE, której celem będzie wsparcie funkcjonowania rynku detalicznego energii elektrycznej, w szczególności udostępnianie odbiorcom informacji o ich indywidualnym zużyciu energii, a także usprawnienie procedury zmiany sprzedawcy energii. Wydajne i bezpieczne centrum przetwarzania danych działające w naszym budynku w Radomiu wesprze cyfryzację krajowej elektroenergetyki. Nowa siedziba pomieści również Obszarową Dyspozycję Mocy oraz Regionalne Centrum Nadzoru, z których zarządzana będzie praca systemu elektroenergetycznego na obszarze blisko jednej piątej kraju – mówi Tomasz Sikorski, prezes PSE.

– Inwestycja PSE w Radomiu to inwestycja w bezpieczeństwo energetyczne Polski. W tym nowoczesnym obiekcie znajdą się urządzenia i instalacje kluczowe dla zapewnienia bezawaryjnego działania całego systemu – mówi Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

– PSE od wielu lat są obecne w Radomiu, a nowa inwestycja spółki przyczyni się do rozwoju miasta i regionu. Lokalizacja Radomia w centrum Polski, dobre połączenia drogowe i kolejowe oraz dostęp do wykwalifikowanych kadr sprawiają, że jest to doskonałe miejsce dla budowy tego typu obiektów – ocenia Marek Suski, przewodniczący sejmowej Komisji ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych.

- Podobnie jak PSE intensywnie rozbudowujemy naszą infrastrukturę w rejonie Radomia. Trwa realizacja przyłącza gazowego do przyszłych bloków na to paliwo w Elektrowni Kozienice oraz gazociągu Rawa Mazowiecka – Wronów, który będzie zasilał m.in. rejon Radomia. Nasze inwestycje są w pełnej synergii z inwestycjami PSE na rzecz bezpieczeństwa energetycznego regionu oraz całego kraju. Patrzymy na nowy budynek PSE w Radomiu jako na potencjalne miejsce przetwarzania części naszych danych
w bezpiecznym oraz wydajnym środowisku – mówi Paweł Pikus, wiceprezes Gaz-Systemu, operatora systemu przesyłowego gazu w Polsce.

W powstającym budynku zastosowane zostaną energooszczędne i przyjazne środowisku rozwiązania, w tym panele fotowoltaiczne. Projekt jest prowadzony przy wykorzystaniu technologii Building Information Modelling, dzięki której powstaje cyfrowy obraz całego budynku, a także znajdujących się w nim instalacji i urządzeń. Dzięki temu łatwiej jest zarządzać pracami budowlanymi i możliwe będzie efektywne prowadzenie eksploatacji budynku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie