Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budowa trasy N-S w Radomiu. W połowie października będzie ogłoszony przetarg na budowę trzeciego odcinka

Mateusz Kaluga
Mateusz Kaluga
Wiceprezydent Konrad Frysztak poinformował, że na najbliższej sesji Rady Miejskiej, radni będą debatować nad zwiększeniem wydatków w Wieloletniej Prognozie Finansowej.
Wiceprezydent Konrad Frysztak poinformował, że na najbliższej sesji Rady Miejskiej, radni będą debatować nad zwiększeniem wydatków w Wieloletniej Prognozie Finansowej. Tadeusz Klocek
W drugiej połowie października będzie ogłoszony przetarg, w systemie zaprojektuj i wybuduj, na budowę trzeciego odcinka trasy N-S. Radni Rady Miejskiej podczas najbliższej sesji mają debatować nad zwiększeniem wydatków o kwotę 30 milionów złotych w Wieloletniej Prognozie Finansowej.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej wiceprezydent Konrad Frysztak poinformował, że Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji w Radomiu, w połowie przyszłego miesiąca ogłosi przetarg na budowę trzeciego odcinka trasy N-S. Ma on biec od ulicy Żeromskiego aż do Żółkiewskiego. Przetarg będzie ogłoszony w systemie zaprojektuj i wybuduj. Prace mają się zakończyć na przełomie września i października 2023 roku. To jeden z elementów Strefy Wygodnego Ruchu, na którą składają się też między innymi: budowa nowych ścieżek rowerowych, zakup dziesięciu elektrycznych autobusów, tablic informujących o odjeździe autobusu, biletomatów, czy montaż podświetlanych wiat przystankowych

Uzgodnienia z kolejarzami

Podczas najbliższego posiedzenia radnych Rady Miejskiej ma być rozpatrywany wniosek o zwiększenie wydatków w Wieloletniej Prognozie Finansowej o 30 milionów złotych, który złożą władze miasta. Potem Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji będzie mógł ogłosić przetarg. Trzeci odcinek trasy N-S będzie budowany nowym śladem, za blokami osiedla nad Potokiem wzdłuż torów kolejowej trasy numer 8 do Warszawy. Stąd konieczność uzgodnień z kolejarzami.

- Trasa będzie biegła wzdłuż linii kolejowej, dlatego długo trwały uzgodnienia z PKP PLK odnośnie zbliżenia drogi do torów. Wszystko się udało - mówił wiceprezydent Konrad Frysztak. Wiadomo, że trasa zostanie poprowadzona za hutą przy ulicy Szklanej i wzdłuż torów aż do ulicy Żółkiewskiego. Konieczna będzie między innymi zmiana na wiadukcie przy ulicy Kozienickiej, nie wykluczone są też korekty przy wiadukcie w ciągu ulicy Żółkiewskiego, gdzie będzie się kończyła nowa droga.

Trzeci odcinek trasy od ulicy Żeromskiego do Żółkiewskiego będzie alternatywą dla kierowców korzystających z ulicy Struga, czy Szklanej. Skróci dojazd do centrum i dworca kolejowego, a ponadto południowa część miasta będzie dobrze skomunikowana z osiedlami Gołębiów, Nad Potokiem, Rajec Szlachecki, Michałów, jak również zapewnić łatwiejszy wyjazd z Radomia w kierunku Jedlni-Letnisko, Pionek, a także Kozienic.

Kończą pierwszy etap, podpisali umowę na drugi

Tymczasem dobiegają końca prace przy realizacji pierwszego etapu inwestycji. Od początku lipca trasa jest przejezdna między rondem Mikołajczyka a ulicą Żeromskiego, natomiast wkrótce będzie też możliwy wjazd i zjazd z wiaduktu w ulicy Słowackiego. Na realizację tego odcinka drogi miasto pozyskało duże wsparcie finansowe z zewnątrz. Pierwszy odcinek trasy N-S będzie kosztował 34,5 miliona złotych, z czego 11,5 miliona złotych to subwencja drogowa z rządu, natomiast 10 milionów złotych pochodzi z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego. Wykonawcą tego odcinka jest firma konsorcjum Budromost Starachowice z Wąchocka, a także Inżynieria Rzeszów.

Pod koniec sierpnia w obecności mediów włodarze Radomia podpisali umowę na wykonanie drugiego odcinka trasy N-S. Realizacją tego zadania zajmie się firma Strabag, która kilka lat temu była wykonawcą wiaduktu w ciągu ulicy Żółkiewskiego. Powstanie nowa droga o długości nieco ponad półtora kilometra. Oprócz samej jezdni, będzie tam zbudowany między innymi ciąg pieszo - rowerowy, ciągi pieszo-jezdne, oświetlenie, kanalizacja deszczowa oraz skrzyżowania z ulicami: Żakowicką i Wjazdową.

Drugi etap ma połączyć osiedle Południe z węzłem w ulicy Młodzianowskiej. Dzięki temu odciąży wiecznie zakorkowane ulice 1905 Roku, a także Wierzbicką. Początek wszelkich robót budowlanych to mniej więcej połowa przyszłego roku. Inwestycja dotycząca tej części zadania prawdopodobnie zakończy się we wrześniu 2021 roku. Koszt wszystkich prac ma wynieść nieco ponad 26,4 miliona złotych.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie