Budowa trasy S-12 w regionie radomskim. Protest mieszkańców...

  Budowa trasy S-12 w regionie radomskim. Protest mieszkańców Makowa Nowego oraz Makowca w centrum Radomia

  mk

  Echo Dnia Radomskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Radomskie

  Protest mieszkańców Makowa Nowego i Makowca w sprawie wariantom trasy S12.
  1/8

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Mateusz Kaluga

  Mieszkańcy Makowa Nowego oraz Makowca zorganizowali spontaniczny protest w centrum Radomia w sprawie budowy trasy S12 i zakłócili konferencję partii Zielonych oraz prezydenta miasta.
  Spontaniczny protest odbył się przy fontannach na placu Konstytucji w Radomiu. Kilkunastoosobowa grupka mieszkańców Makowa Nowego oraz Makowca miała również transparenty: S12 wolna od afer!, Nie! Dla S12 w Makowcu i Makowie Nowym oraz Tylko wariant C nie niszczy nam życia.  Prezydent Radomia Radosław Witkowski mówi, że chciałby, aby trasa S12 przebiegała jak najbliżej miasta. Według niego, takie rozwiązanie jest dla radomian korzystne.

  - Nie chcemy powtórzyć błędu z trasy S7, która przebiega daleko od naszych granic i nie ma z niej korzyści. Trasa S12 przybliżona do naszej południowej granicy ułatwi życie mieszkańców oraz wpłynie na atrakcyjność terenów inwestycyjnych. Nie zapominajmy, że w 2020 roku na Sadkowie ma powstać Regionalny Port Lotniczy, który docelowo będzie obsługiwał 6 milionów pasażerów i to również trzeba wziąć pod uwagę - stwierdził prezydent Witkowski.

  Jak się okazuje, radomski okręg partii Zielonych, który popiera Witkowskiego w walce o reelekcję jest za wariantem C, za który optują mieszkańcy Makowa Nowego i Makowca. - Solidaryzujemy się z nimi, tu jest pole do popisu w rozmowach z prezydentem miasta i możemy starać się rozmawiać, by władze Radomia zmieniły swoje zdanie co do przebiegu S12 - mówiła Elżbieta Jagiełło, przewodnicząca radomskiego okręgu Zielonych.
  Protest zainteresowanych mieszkańców

  - Chcemy wyrazić stanowczy sprzeciw, przeciwko nieracjonalnemu projektowaniu tej trasy. Nie jesteśmy przeciwni budowie tej trasy, ale nie chcemy by rujnować nam życie i wybierać warianty, które nie są dla nas bezpieczne - mówili protestujący mieszkańcy Makowa Nowego i Makowca.

  Jak do tej pory wypracowano cztery warianty trasy S12. Mieszkańcy protestowali przeciwko wariantom A oraz B. Wedle założeń trasa miałaby przebiegać przez gospodarstwa tych mieszkańców. - Wielu z nas ma kredyty wzięte na całe życie, młodzi ludzie budują się w naszych okolicach, a teraz nagle muszą wszystko burzyć, bo ma przebiegać trasa - mówili. Według protestujących wariant A jest najdroższy i najdłuższy. - Zatem dlaczego ktoś chce go przeforsować? Nie podoba nam się to i nie powinno tak być - dodawali.

  Protestujący wyrażali zrozumienie dla prezydenta Witkowskiego, który chce dbać o interesy swojego miasta, dodając jednocześnie, że wariant C nie jest zły, ponieważ odbiega od Radomia o kilka kilometrów. Zaznaczali równocześnie, że są kompletnie bezradni. - Gdy prosimy nasze władze o interwencję, to wszyscy umywają ręce. Twierdzą, że nie mają na przebieg trasy wpływu. Tak samo mówią posłowie - mówili pikietujący.

  Swoją pikietę mieszkańcy gminy Skaryszew adresowali do wszystkich, którzy mogliby decydować o trasie i mieć wpływ na jej przebieg. Mówili, że są w stałym kontakcie z mieszkańcami Kowali, dla których również przebieg trasy S12 jest szkodliwy. Zapowiadają bardziej ostre protesty, jeśli pojawiłaby się taka konieczność. - Czekamy na trzecią turę konsultacji, która stale jest przesuwana, co również nas niepokoi - zakończyli.

  Zobacz galerię

  MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
  Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
  PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA radom@echodnia.eu lub Facebook.

  IDĘ NA WYBORY SAMORZĄDOWE 2018 – DOŁĄCZ DO WYDARZENIA NA FACEBOOKU I BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

  Soleo w radomskim klubie Explosion. Zobacz zdjęcia z imprezy!  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Rejestr pedofilów i gwałcicieli ZDJĘCIA NAZWISKA

  Chora Samanta z Radomia walczy o życie. Możesz pomóc!

  TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu


  Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie

  Muszka owocówka. 10 sposobów jak się jej pozbyć z kuchni

  Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Radomskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (26)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (26) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Galerie zdjęć

  Studniówki

  Mister Studniówki| Zobacz kandydatów! [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki| Zobacz kandydatów! [ZDJĘCIA]

  Miss Studniówki 2019| Zobacz nowe kandydatki [ZDJĘCIA]

  Miss Studniówki 2019| Zobacz nowe kandydatki [ZDJĘCIA]

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Prenumerata cyfrowa Echa Dnia. Kup już teraz >>

  Prenumerata cyfrowa Echa Dnia. Kup już teraz >>