Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budżet obywatelski 2017 w Radomiu. Liczą głosy

Izabela Kozakiewicz;[email protected]
Na projekty budżetu obywatelskiego radomianie najchętniej głosowali w czasie imprez plenerowych, jedna z nich odbyła się w ubiegłym tygodniu w parku Kościuszki.
Na projekty budżetu obywatelskiego radomianie najchętniej głosowali w czasie imprez plenerowych, jedna z nich odbyła się w ubiegłym tygodniu w parku Kościuszki. fot. tadeusz klocek
Ponad 11 tysięcy osób wzięło udział w konsultacjach budżetu obywatelskiego. Wyniki głosowania poznamy do 4 lipca.

W tym roku głosowanie na projekty budżetu obywatelskiego trwało miesiąc i zakończyło się w piątek 3 czerwca.

Wzięło w nim udział 11.136 osób, spośród których 4.512 zagłosowało przez internet, a 6.624 wypełniło tradycyjne karty do głosowania.

Te były dostępne nie tylko w stałych, ale też w mobilnych punktach organizowanych w wielu miejscach na terenie całego miasta.

Najwięcej kart wpadało do urn właśnie podczas imprez plenerowych. W ostatnim tygodniu mobilna urna była zapraszana na kilka wydarzeń dziennie.

- Frekwencja była minimalnie niższa, niż w zeszłym roku, ale pamiętajmy, że wyłączone zostały projekty oświatowe. Dotychczas to wokół nich gromadziły się najliczniejsze grupy osób głosujących tylko na jeden projekt. W tym roku natomiast mamy wiele kart, na których krzyżyki pojawiły się przy wielu propozycjach. To pokazuje, że radomianie dokładniej przyglądają się zgłoszonym projektom i oddają głosy bardziej świadomie - mówi dyrektor Kancelarii Prezydenta Mateusz Tyczyński.

W tym roku radomianie mogli wybierać spośród 127 projektów zgłoszonych do budżetu obywatelskiego.

Zgłoszone pomysły dotyczą przeróżnych dziedzin życia miasta. Są wśród nich dla przykładu szczepienia, akcje profilaktyczne, ale też ustawienie armaty w Mieście Kazimierzowskim. Są tradycyjnie place zabaw, ścieżki rowerowe, ale i opryski parków przeciw komarom, rower miejski, doposażenie astrobazy. Można było głosować też na „Niezwykły Rynek - widowisko iluminacji architektury”, tężnię solankową w parku na Glinicach, „Truchtem po zdrowie - otwarte zajęcia Nordic Walking”, „Mobilne Muzeum Rowerów”, odnowienie wioski indiańskiej na Ustroniu i całoroczne lodowisko także na Ustroniu.

Projekty były zgłoszone w pięciu obszarach, na które podzielono Radom. Osobną pulę stanowią projekty ogólnomiejskie. Tych ostatnich jest najwięcej, bo aż 46.

Wyniki głosowania zostaną ogłoszone do 4 lipca. Zwycięskie propozycje znajdą się w projekcie budżetu miasta na 2017 rok. Do podziału jest 4,8 miliona złotych.

W drugiej połowie roku odbędą się też warsztaty z udziałem mieszkańców miasta. Zostanie oceniona obecna edycja budżetu obywatelskiego i podobnie jak w zeszłym roku, będzie możliwość wprowadzania nowych rozwiązań.

- Zmiany, jakie w tym roku wprowadziliśmy, wynikały właśnie z uwag radomian. Pojawiła się między innymi możliwość obrony projektów przez wnioskodawców. W tym roku także zapraszam do zgłaszania propozycji zmian - dodaje Mateusz Tyczyński.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie