Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budżet obywatelski 2018 w Radomiu. Na boisko, lodowisko oraz ambulans

Izabela Kozakiewicz
Projekty do budżetu obywatelskiego, które wygrały tegoroczne głosowanie poznaliśmy w niedzielę podczas koncertu w raodmskiej muszli koncertowej. Na zdjęciu autorzy zwycięskich projektów.
Projekty do budżetu obywatelskiego, które wygrały tegoroczne głosowanie poznaliśmy w niedzielę podczas koncertu w raodmskiej muszli koncertowej. Na zdjęciu autorzy zwycięskich projektów. Fot. jarosław kwiatkowski
W przyszłym roku z pieniędzy budżetu obywatelskiego będzie realizowanych 18 projektów

Po raz kolejny radomianie podzielili 4,8 miliona złotych z budżetu obywatelskiego. W głosowaniu wybrali 18 projektów, które będą realizowane w 2018 roku. Zwycięzców poznaliśmy w niedzielę w radomskiej muszli koncertowej.

Rekordowa edycja

W tym roku udało się pobić rekord w liczbie zgłoszonych wniosków, było ich ponad 350. Aż 185 projektów znalazło się na karcie do głosowania.

- To pokazuje jak pięknie wpisujemy się w główną ideę Budżetu Obywatelskiego zawierającą się w haśle „Razem zmieniajmy nasze miasto” - mówił ogłaszając wyniki głosowania prezydent Radomia Radosław Witkowski.

Będzie karetka

Wśród propozycji ogólnomiejskich, najwięcej głosów otrzymała propozycja przeprowadzenia już po raz trzeci oprysków parków przeciw komarom i kleszczom. Pieniądze z Budżetu Obywatelskiego pomogą także w zapewnieniu przewozu osób niepełnosprawnych na Warsztaty Terapii Zajęciowej i do Środowiskowych Domów Samopomocy. Uda się też kupić karetkę dla Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego.
Wśród zwycięskich projektów o zasięgu ogólnomiejskim znalazła się także Retropedia dla Radomia. To źródło wiedzy o historii i zabytkach Radomia będzie tworzyć społeczność zainteresowanych użytkowników.

Na sportowo

W obszarze pierwszym wygrał projekt remontu sali gimnastycznej w szkole podstawowej numer 34.
Wśród zakwalifikowanych do realizacji znalazł się też projekt „Akademia Radomiaka - gramy i kibicujemy z klasą!”. Zakłada on przeprowadzenie działań profilaktycznych i edukacyjnych, mających na celu przekazywanie dobrych wzorców podczas masowych imprez sportowych, turniejów i meczów piłki nożnej.
Wystarczającą liczbę głosów otrzymał także projekt „Piękniejsze Śródmieście - symbole naszego miasta w formie małej architektury”. Wnioskodawcy chcą umieścić w przestrzeni publicznej siedemnaście obiektów wykonanych z mosiądzu lub brązu przedstawiających przedmioty, z których słynął lub nadal słynie Radom.

Będziemy się ślizgać

W obszarze drugim najwięcej głosów zdobył pomysł budowy całorocznego lodowiska przy Zespole Szkół Ogólnokształcących numer 4, przy ulicy Osiedlowej oraz uzupełnienie małej architektury w okolicach drogi dla rowerów przy nowym zbiorniku na Godowie.

W obszarze trzecim powstanie wielofunkcyjne boisko przy podstawówce numer 25, , siłownia na wolnym powietrzu przy ulicy Starokrakowskiej 124/128, a w Parku Południe zostaną zamontowane nowe urządzenia do ćwiczeń.

Dla dzieci i pieszych

Spośród propozycji zgłoszonych w obszarze czwartym największe poparcie uzyskał projekt modernizacji placu zabaw i boiska na terenie Ogródka Jordanowskiego. Do realizacji trafi też projekt „Parklety - Mobilne Skwery dla Radomia”. Będą to niewielkich rozmiarów wysepki z ławkami i zielenią, pozwalające odpocząć pieszym.
Dzięki pieniądzom z Budżetu Obywatelskiego powstaną również chodniki i zostaną zagospodarowane tereny zielone pomiędzy budynkami Kusocińskiego 9,9a oraz Chrobrego 11.
W obszarze piątym powstanie boisko wielofunkcyjne przy Zespole Szkół Elektronicznych. Będzie też wyremontowany park na Glinicach, w którym dodatkowo będzie stworzona zewnętrzna siłownia.

Głosowanie na budżet

Do podziału w budżecie obywatelskim na 2018 rok było 4,8 miliona złotych, czyli po 800 tysięcy złotych na każdy z pięciu rejonów Radomia i 800 tysięcy złotych na projekty ogólnomiejskie. Taką samą kwotę na budżet miasto przeznaczyło w tym roku.

Ten rok był rekordowy. Radomianie zgłosili do budżetu ponad 350 wniosków. Spośród nich specjalna komisja wybrała 185 projektów, które znalazły się na karcie do głosowania. Samo głosowanie trwało od 5 maja do 14 czerwca. Wzięło w nim udział ponad 12 tysięcy osób. Co zrobić za pieniądze z budżetu obywatelskiego mógł każdy radomianin, który ukończył 13 rok życia. Głosy można było wrzucać w stałych punktach w miejskich urzędach, ale były też urny mobilne, wystawiano je na przykład podczas imprez plenerowych. Wiele osób zdecydowało się też oddać głos przez internet.

Zobacz też: Tysiącletnia zupa pierwszych Słowian. Piotr Kucharski zdradził przepis (Dzień Dobry TVN/x-news)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie