Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Burmistrz Szydłowca Artur Ludew Samorządowcem Roku 2021 w powiecie szydłowieckim

Mateusz Kaluga
Mateusz Kaluga
Artur Ludew Samorządowcem Roku 2021 w powiecie szydłowieckim.
Artur Ludew Samorządowcem Roku 2021 w powiecie szydłowieckim. UM Szydłowiec
Zakończyła się nasza coroczna akcja „Mała Ojczyzna – Duża Sprawa”. Ponownie ocenialiśmy burmistrzów, wójtów, radnych po trzecim roku kadencji 2018-2023. Samorządowcem Roku w powiecie szydłowieckim został Artur Ludew, burmistrz Szydłowca.

Głosowanie w akcji „Mała Ojczyzna – Duża Sprawa” rozpoczęliśmy 15 października i trwało do 15 listopada. W ocenie włodarzy powiatu szydłowieckiego najlepiej wypadł burmistrz Szydłowca Artur Ludew. Jak nasz plebiscyt ocenia burmistrz? - Dziękuje mieszkańcom gminy Szydłowiec za to, że postanowili oddać na mnie swój głos. To dla mnie mobilizujące i oznacza, że ludzie doceniają zmiany, jakie u nas zachodzą. Robimy wszystko, by sprostać wyzwaniom jakie są stawiane przed naszym samorządem w tym trudnym czasie. Dziękuję naszym mieszkańcom również za cierpliwość i wyrozumiałość, bo mimo usilnych starań wiele niezbędnych do wykonania prac, jest realizowane etapami i wiele jeszcze czeka na swoją kolej – mówi nam laureat pierwszego miejsca Artur Ludew.

Kim jest Artur Ludew?

Artur Ludew ma 47 lat i od urodzenia mieszka w Szydłowcu wraz z żoną, 17-letnim synem i 11-letnią córką. Artur Ludew od lat związany jest z samorządem. Pracował w Samodzielnym Publicznym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Szydłowcu jako pracownik administracyjny, a następnie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych w Radomiu.

Zanim został burmistrzem znany był przede wszystkim z gry w Szydłowiance Szydłowiec, tam święcił największe sportowe sukcesy. Grał z tym klubem w trzeciej lidze, podobnie jak w Kozienicach. Na zakończenie sportowej kariery udało mu się również awansować na trzeci poziom rozgrywkowy z Orłem Wierzbica. Przez dwa lata pełnił funkcję trenera Ruszcovii Borkowice. Wspólnie z Dominikiem Gaworem założył Akademię Piłkarską Szydłowiec, która organizuje między innymi międzynarodowe turnieje piłkarskie dla dzieci. Artur Ludew wciąż wspiera Szydłowiankę, nie tylko na trybunach, ale również w samorządzie. To za jego kadencji udało się wybudować nowy budynek klubowy. Stary powstał jeszcze w latach 60 ubiegłego wieku. Na ten cel pozyskano środki z Ministerstwa Sportu. W tym roku z Samorządu Województwa Mazowieckiego wybudowano oświetlenie, a kolejną inwestycją w przyszłości ma być nawodnienie płyty głównej boiska.

W ostatnim czasie, z inicjatywy, obecnego burmistrza Szydłowca, udało się reaktywować oldboyów Szydłowianki Szydłowiec. Już grali między innymi z byłymi piłkarzami ze Starachowic, czy Kielc. - Trenowaliśmy raz w tygodniu i rozegraliśmy cztery mecze, z których trzy udało nam się wygrać - mówi nam burmistrz Ludew. Nasz laureat wciąż interesuje się piłką nożną. Z trybun kibicował Radomiakowi Radom podczas wygranego meczu z Górnikiem Łęczna przy ulicy Narutowicza. Jak mówi, nie ma zbyt wiele czasu, ale będzie się starał w miarę możliwości oglądać z trybun grę w PKO Ekstraklasie.

W samorządzie od lat

Artur Ludew jak twierdzi zawsze interesował się samorządem. Mając 28 lat dostał się do Rady Powiatu Szydłowieckiego szybko zasiadając na stanowisku przewodniczącego. W sumie w Radzie był obecny przez dwie kadencje. W 2014 roku wystartował w wyborach na fotel burmistrza Szydłowca. W pierwszej turze uzyskał 27 procent głosów ustępując jedynie Andrzejowi Jarzyńskiemu, który na stanowisku zasiadał przez 12 lat. Ostatecznie wygrał wybory w II turze zdobywając 61,08 procent głosów. Ponownie wystartował w 2018 roku z ramienia Porozumienia Gospodarczego. Tam również zdeklasował swoim kontrkandydatów osiągając jeszcze większy sukces, ponieważ w historii bezpośrednich wyborów na burmistrza, które mają miejsce od 2002 roku, jako jedyny został wybrany burmistrzem w pierwszej turze wyborów. Zdobył 55,6 procent głosów, a drugi Sławomir Nojek 19,1%, Kamil Skrzyniarz 14,1%, Maciej Kapturski 11,04%.

Sukcesy na stanowisku burmistrza

W obecnej kadencji burmistrzowi Arturowi Ludwowi wiele udało się zrobić. Nie tylko w Szydłowcu, ale również w sołectwach. Do tej pory, jednym z największych wyzwań jest stworzenie dzielnicy przemysłowej, w która wciąż się rozwija. Swoje siedziby ulokowały tam takie firmy jak: Oventrop, Best Pools, Agro Partner, oraz KAM-ROL z Szydłowca. Dodatkowo tereny zakupiła tam firma Konrem-Met , która jest na etapie prac projektowych przyszłego zakładu. Dzięki staraniom burmistrza rozbudowała się firma Toolmex – Truck, czy Huta Trend Glass, która jest obecnie największym zakładem pracy w gminie Szydłowiec zatrudniającym około 350 osób. W dzielnicy przemysłowej miasto nadal skupuje grunty, uzbraja teren, a cały obszar przeznaczony pod przemysł został poddany formalnemu procesowi scalenia.

Gmina Szydłowiec rozwija się również w zakresie bieżących zadań inwestycyjnych. Tylko w ostatnich miesiącach odbył się odbiór przebudowanej ulicy Kamiennej, Lipowej, Garbarskiej, Źródlanej czy Krótkiej. W sołectwach przebudowie zostały poddane drogi w miejscowościach Rybianka, Hucisko, Zdziechów Działy. Jeszcze w tym roku rozpoczną się prace w Jankowicach i Zastroniu. To oczywiście nie wszystkie inwestycje, które zrealizowano. Bardzo dużo się zmieniło nad zalewem. Powstało molo, skate park, dwa boiska do piłki siatkowej plażowej oraz boisko do piłki nożnej plażowej, plac zabaw, siłownia plenerowa, mini park linowy, oświetlenie oraz monitoring. Deptakiem położonym między Rynkiem Wielkim, a zalewem połączono zabytkową i rekreacyjną część miasta. W wielu sołectwach gmina wykonała większe lub mniejsze zadania, łącznie z zakupem działek, budową świetlic wiejskich i altan na potrzeby mieszkańców. Ważnym zadaniem inwestycyjnym była modernizacja kina „Górnik”. Na ten cel pozyskano dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego, a całość zadania wyniosła blisko 4 miliony złotych. W budynku kina mieści się między innymi sala widowiskowa, która ma pozwolić na organizację imprez kulturalnych, a pierwszy film w szydłowieckim kinie obejrzymy prawdopodobnie w na początku 2022 roku.

Kolejny wymagający rok

Do 15 listopada włodarz powinien złożyć do Rady Miejskiej projekt budżetu na przyszły rok. Jak mówi burmistrz Artur Ludew, na inwestycje w 2022 roku zaplanowano około 13,5 miliona złotych. Wśród najważniejszych zadań na przyszły rok będzie budowa przedszkola imienia Tęczowego Misia w Szydłowcu. Z kluczowych inwestycji dla gminy zaplanowano również dalszą przebudowę ulicy Leśnej i uzbrojenie dzielnicy przemysłowej. Uwzględniono też budowę kanalizacji w Woli Korzeniowej oraz Książku Starym, Nowym i Majdowskim. Ponadto za blisko milion złotych ma się rozpocząć modernizacja oświetlenia ulicznego. Wybudowana zostanie także ścieżka rowerowa oraz miejsca postojowe nad szydłowieckim zalewem przy ulicy Partyzantów i szereg inwestycji drogowych.

Gmina Szydłowiec w dalszym ciągu inwestować będzie zarówno na terenie miasta jak i w sołectwach. Jeśli pandemia nie przeszkodzi realizowane będą intensywne działania promocyjne gminy. Kontynuowany będzie budżet obywatelski, dla zwiedzających udostępnione będą powierzchnie pierwszego piętra zamku i jak usłyszeliśmy główny nacisk dotyczący rozwoju gminy położony będzie z jednej strony na rozwój infrastruktury turystycznej (w planach jest między

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie