Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cenne zbiory muzeum w Kozienicach dostępne w formie cyfrowej. Zobacz galerię zdjęć!

KamZap
Od kilku dni część księgozbioru będącego własnością Muzeum Regionalnego w Kozienicach dostępna jest w wersji cyfrowej na stronach Radomskiej Biblioteki Cyfrowej. Wśród nich znajdują się pozycje rzadkie, trudno dostępne, a jednocześnie posiadające wysoką wartość historyczną.

Pomimo, iż księgozbiór Muzeum Regionalnego w Kozienicach nie imponuje ilością posiadanych woluminów, jego znaczną część stanowią rzadkie i trudno dostępne pozycje, poszukiwane przez specjalistów wielu dziedzin humanistyki, studentów oraz wszystkie osoby pragnące poszerzyć swoją wiedzę. - W tej sytuacji bardzo cieszy fakt, że od kilku dni część tego bibliotecznego zbioru dostępna jest na stronach Radomskiej Biblioteki Cyfrowej, a dzięki temu także w sieci bibliotek cyfrowych – mówi Krzysztof Reczek, dyrektor Muzeum Regionalnego w Kozienicach.

Stało się to możliwe dzięki współpracy Muzeum z Miejską Biblioteką Publiczną im. Józefa A. i Andrzeja S. Załuskich w Radomiu, dzięki której dotychczas zdigitalizowano i udostępniono 317 druków - książek, broszur, druków ulotnych i czasopism w łącznej ilości 4077 skanów.

Chociaż szczególnymi rarytasami są tu starodruki, takie jak liczny zbiór Konstytucji Sejmu Walnego Koronnego i Uniwersałów Poborowych z XVII w. , "Korrespondent Warszawski (Gazeta informacyjna wydawana w Warszawie w latach 1792-93) oraz inne pozycje odnoszące się do naszych dziejów w okresie I Rzeczypospolitej, na uwagę zasługują także rzadkie pozycje z czasów nam bliższych, czy wydawnictwa o charakterze etnograficznym. - Szczególną niespodziankę przygotowało jednak Muzeum dla kozienickich energetyków w obliczu jubileuszu 50-lecia ENEA-Wytwarzanie, a mówiąc po dawnemu Elektrowni "Kozienice", która zmieniła także oblicze nasze miasta – zdradza Krzysztof Reczek - Są to prawie kompletne roczniki gazety "Budujemy Elektrownię" z lat 1972 - 1980 oraz następujące po niej "Energoimpulsy" z 1981 roku – dodaje. Obydwie gazety stanowią przysłowiową kopalnię wiedzy o ludziach tamtych czasów, ich pracy i jej efektach, stanowiąc źródło wiedzy nie tylko o samym przedsiębiorstwie, ale także naszym mieście, naszym regionie i w końcu przeobrażeniach jakie w nich zachodziły.

Warto zaznaczyć, że dotychczasowy opublikowany zasób stanowi zaczątek cyfrowej kolekcji Muzeum Regionalnego, która stopniowo będzie rozbudowywana.

Poniżej przedstawiamy kilka ciekawych skanów, natomiast więcej informacji i odnośników możecie znaleźć na stronie kozienickiego muzeum na Facebooku .

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie