MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Centralny port lotniczy rozważany pod Grójcem. Lokalizacja możliwa, ale nierealna?

Marcin Genca
archiwum
Okolice Grójca to druga z proponowanych lokalizacji największego lotniska w Polsce.

- Druga, ewentualna lokalizacja dla Centralnego Portu Komunikacyjnego mogłaby być rozważona w rejonie Grójca, położonego pod Warszawą - poinformował Mikołaj Wild, pełnomocnik rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego, cytowany przez TVN 24 bis.

- Zgodnie z analizą przeprowadzoną przez doradcę technicznego druga ewentualna lokalizacja dla Centralnego Portu Komunikacyjnego, nie uwzględniając komponentu kolejowego, mogłaby być rozważana w rejonie Grójca - powiedział Mikołaj Wild podczas spotkania z przedstawicielami samorządów, które mają sąsiadować z nowym superlotniskiem.

Atutem Grójca jest bliskość Warszawy (45 kilometrów na południe od stolicy) oraz położenie w pobliżu drogowych węzłów komunikacyjnych (trasy S7, S8 oraz autostrada A2). Najpoważniejszym mankamentem staje się jednak brak sieci kolejowej, co powodowałoby konieczność budowy linii szybkiej kolei od podstaw.

Pełnomocnik rządu tłumaczył jednak, że przez najbliższe dwa lata będą prowadzone badania środowiskowe, a co za tym idzie, będzie to również czas ostatecznej decyzji o lokalizacji nowego portu lotniczego Solidarność.

Jak wyjaśniał, wybór drugiej lokalizacji narzucają procedury, a brak kolei w okolicach Grójca powoduje, że nie jest to realna alternatywa.

Czy okolice Grójca są realnym miejscem do lokalizacji przyszłego największego portu lotniczego w Europie Wschodniej? Mikołaj Wild, pełnomocnik rządu do spraw budowy nowego lotniska, przyznał, że Grójec jest jedną z najmniej rozważanych alternatyw dla nowego superlotniska, właśnie z powodu braku sieci kolejowej.

- Poza Baranowem ciężko jest dzisiaj wskazać lokalizację, która byłaby porównywalnie atrakcyjna z punktu widzenia spięcia z siecią kolejową. Taka, która byłaby węzłem o potencjale dworca krzyżowego, gdzie krzyżują się wszystkie trasy południkowe i równoleżnikowe i z którego w każdym kierunku można polecieć. To jest naprawdę trudne. Jednocześnie ta lokalizacja powinna być położona około 50 kilometrów od Warszawy - mówił Mikołaj Wild.

Paweł Siennicki, członek zarządu powiatu grójeckiego, również podkreśla, że ze względu na brak połączenia kolejowego z Grójcem jest to mniej rozważana opcja, ale...

- Na pewno byłby to wielki impuls dla całego powiatu, duże przychody w postaci podatków lokalnych oraz rozwój wielu firm wokół tak wielkiego kompleksu - mówi Paweł Siennicki. Według jego przypuszczeń, prawdopodobną lokalizacją byłby Słomczyn, gdzie jest wiele terenów należących do Skarbu Państwa. - Oficjalnego stanowiska samorządu nie ma, ale będziemy o tym rozmawiać podczas najbliższego zarządu powiatu - zapewnia samorządowiec.

Port Solidarność, czyli Centralny Port Komunikacyjny, ma być gigantyczną inwestycją, a zarazem najlepiej skomunikowanym miejscem w Polsce. Ma powstać w gminie Baranów, około 40 kilometrów na zachód od Warszawy. Termin budowy lotniska, kolei dużych prędkości wraz z nowym dworcem kolejowym oraz niezbędnych dróg dojazdowych rząd określił na 10 lat. Uruchomienie portu ma być końcem działalności lotniska na warszawskim Okęciu.

QUIZ. Gwara młodzieżowa lat 70. Czy rozpoznasz te słowa?

ZOBACZ TAKŻE: Info z Polski - przegląd najważniejszych i najciekawszych informacji z kraju

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie