MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Trwa remont zabytkowego budynku dworca kolejki wąskotorowej w Grójcu. Efekty widać gołym okiem. Zobacz na zdjęciach, jak idą prace

Aleksandra Szymańska
Aleksandra Szymańska
Remont zabytkowego budynku dworca kolejki wąskotorowej w Grójcu. Zobacz postępy pracy na kolejnych slajdach >>>
Remont zabytkowego budynku dworca kolejki wąskotorowej w Grójcu. Zobacz postępy pracy na kolejnych slajdach >>>UGiM Grójec
Trwa remont zabytkowego budynku dworca kolejki wąskotorowej w Grójcu. Pierwsze prace zostały zakończone, a efekty widać gołym okiem. Zobacz zdjęcia.

Trwa remont budynku dworca kolejki wąskotorowej w Grójcu

"Jabłkowy Przystanek" czy "Muzeum Jabłka Grójeckiego", bo takie są propozycję na nazwę obiektu, będzie znaczącym punktem na mapie miasta. Na modernizację budynku dworca kolejki wąskotorowej w Grójcu wszyscy czekali od wielu lat. Wcześniejszy remont nie był możliwy ze względu na brak wystarczających funduszy. Podjęcie się wykonania zadania na własną rękę oznaczałoby duże zadłużenie gminy. Dzięki dofinansowaniu z budżetu województwa, zaniedbany i nienadający się do użytku budynek całkowicie zmieni swoje oblicze i zacznie pełnić nowe funkcje.

Obecnie skończono prace rozbiórkowe części niskiej, skuto tynki, zrobiono nowy strop nad niską częścią budynku (nad poziomem 1.), wykonano szyb windy. W najbliższym czasie zostanie wykonany strop nad 2. poziomem w części wysokiej, a także nastąpi demontaż dachu. Wszystkie prace odbywają się pod nadzorem konserwatora zabytków.

Głównym celem inwestycji jest dostosowanie tego historycznego miejsca do potrzeb społeczności lokalnej. Dworzec kolejki wąskotorowej, ze względu na swoją bogatą historię, zasługuje na szczególną uwagę. Priorytetem jest zachowanie jego unikalnego charakteru i klimatu, jednocześnie dostosowując go do współczesnych standardów. Remont obejmuje budynek i wieżę ciśnień, konserwację zabytkowej obrotnicy, zagospodarowanie działki pod funkcje rekreacyjne.

- Przewidujemy stworzenie w tym miejscu przestrzeni kulturalnej dla naszych mieszkańców. Chcemy, aby dworzec kolejki wąskotorowej stał się miejscem chętnie odwiedzanym, oferującym różnorodne wydarzenia artystyczne, wystawy i spotkania autorskie oraz żeby był siedzibą pierwszego muzeum Gminy Grójec - informuje burmistrz Gminy i Miasta Grójec, Dariusz Gwiazda.

Całkowitość wartość inwestycji wynosi 5 548 831,53 złotych brutto. Kwota dofinansowania to 3 000 000,00 złotych brutto. Pochodzi ono z budżetu Województwa Mazowieckiego w ramach wsparcia zadań ważnych dla równomiernego rozwoju województwa mazowieckiego. Wykonawcą inwestycji jest GRUPA KDM Sp. z o.o. z Warszawy.

Historycznie dworzec ten był jednym z przystanków Piaseczyńsko-Grójeckiej Kolei Wąskotorowej. Kolejka łączyła Grójec z Warszawą. Do 1991 roku tą trasą umożliwione były przewozy pasażerskie, które docierały także do Grójca. Potem, z powodu swoich licznych uszczerbków i braku funduszy na modernizację, ta trasa udostępniła tylko wycieczki turystyczne. Kradzieże i zniszczenia torów na połączeniu z Grójcem, niestety wpłynęły na wykluczenie tego miasta z obiegu kolejowego. Tym samym budynek stał się bezużyteczny, a czas sprawił, że dworzec zaczął zamieniać się w ruinę.

Zobacz postęp prac:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Premier Izraela stanie przed Trybunałem w Hadze? Jest wniosek o areszt

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie